Kertészek, és akik sokat foglalkozbnak ilyenekkel! Mit kell tenni ahhoz hogy egy fának a gyökere és a törzsének az alja ne maradjon ott a kivágás után?
a fenyő gyökerei viszonylag sekélyen vannak.
körbe kell ásni elvágni a gyökereket és kiemelni a tönköt.
igen, lehet ültetni
te meg olvass minnál többet, jót tenne neked
azért nem ajánlanak, mert kiélte a földből a fajnak szükséges tápanyagokat, a kórokozók is felszaporodhattak, de most
1 valószínű egészséges növényekről van szó
2 nem termelési céllal ülteted
3 olyan talajmozgatás és talán pótlás is szükséges, hogy lesz elég tápanyag a talajban
szóval részemről mehet megint tűlevelű, ha ragaszkodsz hozzá
Nagy fenyőt kiásni nagy munka. De meg lehet csinálni. Így ház körül nincs más megoldás. (Erdészeti megoldás lenne, van erre gyökérfúró gép, de az nem ilyen 2 db-okhoz van.)
Ha ki akarod ásni, akkor kivágásnál nem szabad földszinten elvágni, hanem meg kell hagyni egy 2 m-es törzset. Mert mikor ásod, akkor ezt be tudod lengetni, és ez a súly el fogja szakítani a lefelé menő utolsó gyökereket. Utána a törzs segítségével tudod a tönköt kiemelni. Ha nincs törzs a tönkön, meg nincs markoló se, akkor igen nagy szívás kiszedni a tönköt.
Létezik az a fogalom, hogy "talajuntság". Ennek csak egyik része az, hogy a régi fa kiszedte a talajból a neki kellő tápanyagokat. A másik dolog meg az, hogy sok fa gyökere olyan hormont bocsát a földbe, ami a fajtársak gyökereit blokkolja, nem engedi fejlődni abba a "foglalt" talajrészbe. De ha ugyanoda teszed az újat, akkor minden irányban az öreg fa gyökerei vannak. És ez a hormon csak 3-4 év után bomlik le teljes egészében.
Azt konkrétan nem tudom, hogy fenyő is csinál-e ilyet, én gyümölcsfákkal kapcsolatban olvastam róla.
Ha fenyőt szeretnél megint, akkor azt csináld, hogy ne ugyanoda ültesd, hanem 2 m-rel odébb. Akkor megspórolod a tönk kiásását, ami 1 nap per fa, ha tényleg nagy fenyőkről van szó.
Ha 5 cm magasságban el van vágva a törzs, azt simán eltakarják a nagyobb virágok. Fel kell ásni mellette a földet, esetleg egy kis műtrágya bele, és mehet a virág, vagy a nem fenyőféle bokor. Vagy rá is lehet tenni a tönkre valami cserepes növényt, ha vízszintes a vágás. Eltelik 5 év, ez idő alatt annyira kikorhad, hogy egy baltával 5 perc alatt el lehet farigcsálni a földből kiálló részt. A gyökerek meg majd korhadás után tápanyagforrást jelentenek az új növényeknek.
Vannak olyan tévinformációk a neten, hogy a gyanta miatt nem fog majd elkorhadni. Hát én a szintén veszélyes lucfenyőmet novemberben vágtam ki, és a következő ősszel már teljesen elborította a lepketapló, ami a fa anyagát eszi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!