Hogyan kell gondozni egy hamisciprust?
Ajándékba kaptunk a párommal egy kis cserepes hamisciprust Mikulásra, legalábbis úgy véljük, hogy az. Fogalmunk nincs a növények gondozásáról, úgyhogy örülnénk, ha valaki tudna pár mondattal segíteni mégis mit kezdjünk vele, hogy ne pusztuljon el. Egy távhős lakásban élünk, nagyon meleg van bent, úgy sejtjük viszont ez kinti növény.
Szóval, bárki tud valamit erről a kis növényről (öntözés, hol legyen, stb.) kérem ne tartsa magában! :D
Képet kommentben csatoltam a növényről.
Savanyú talajt szereti, túlöntözésre érzékeny, de szereti a párás levegőt.
Ez utóbbival lehet gond lesz, ha télen száraz odabent a levegő.
Jól sejted, nem benti növény, tavaszra szépen kinyiffanna a lakásban. Már most is túl sok időt töltött bent, szóval mielőbb tedd ki az erkélyre, vagy ajándékozd el. Egy darabig még nem lesz olyan nagy hideg, ami meggátolná a visszaszoktatást. Remélhetőleg a rászórt műhó miatt se fog elpusztulni, esetleg deformálódni.
Erkélyed van? Hányadikon? Merre néz? Hány cm a cserép belső átmérője? Rendes műanyagcserépben van?
Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat, nagyon kedvesek vagytok!
Igen, most konkrétan a konyhában van, nem messze a radiátortól, úgyhogy akkor máris viszem ki az erkélyre. Első emeleten lakunk, déli fekvésű. Még abban a cserépben van, amiben kaptuk, egy nagyon kicsike kis műanyag cserép. Ültessük át egy nagyobba?
Mégis milyen gyakran kell öntözni?
Csak nem akartam minden elképzelhető lehetőséget külön leírni, azért kérdeztem.
Igen, át kell ültetni nagy cserépbe. Most télen azért kell, hogy több földje legyen, mert a több nem fagy át olyan gyorsan, és nem szárad ki olyan gyorsan. Az átültetéstől függetlenül oda kell figyelni az öntözésre, mert hiába lesz több a föld, de gyökér csak abban a kis részben lesz. Azt látod, ha beledugod az ujjad 2 centire a földbe, hogy saras lesz-e vagy nem. Ha nem érzed egyértelműen nedvesnek, akkor öntözni kell. A tél folyamán nagy cserép esetén ez szerintem olyan 2-3 hétnél nem lesz gyakrabban, de majd meglátod. Nem a gyakoriság számít, hanem a talaj állapota. Ha már rég öntözted, és tartós hidegeket mondanak, nappal is csak pár fok pluszt esetleg, akkor előtte öntözz, mert fagyban is párologtatnak a levelek - ha van mit -, vizet felvenni meg nem tudnak a gyökerek. Mindig olyasmi hőmérsékletű vízzel öntözz, amilyen a talajhőmérséklet. Fagyban nem szabad meleget, mert a hirtelen kiolvadástól elhalnak a gyökerek.
Déli fekvésben, erkélyen a legnagyobb hidegben is elég lesz a fal mellé tolni, ott a faltól kap annyi hőt, ami elég lesz neki. Esetleg ha tényleg nagy hidegek jönnek, akkor valami ronggyal, szőnyeggel a falhoz szigeteled a cserepét. (Tehát, a fal felé ne legyen rongy, mert onnan kapja a meleget.) A cserép bebugyolálása önmagában nem ér semmit, mert a föld nem fejleszt hőt, nincs mit megtartani.
Szinte biztos, hogy nem fog megmaradni.
Nem érzi jól magát ezen a klímán.
Mivel nagyon szép növény, én 2x vettem, sajnos nem maradt meg egyik sem.
Nem ezért írom, hogy neked sem fog, hanem mert utánaolvastam.
A benti meleg sem lesz jó neki, de kint meg megfagy.
Nagyobb cserépben is, szabadföldben is, mivel nem fagytűrő növény.
Sajnos ezek mindig csak addig szépek, míg az ember hazahozza, aztán elkezd tönkremenni.
És pont ilyenkor, Mikulás/karácsony táján lehet eladni, mert mini karácsonyfa formája van.
Én nagyon sajnálom, mert nagyon tetszik, és mivel pici, a rózsák mellett, vagy a sziklakertben nagyon jól mutatna. De nem fog.
Most olvastam el a hosszú választ, mely segítőkész, de sajnos ennél a növénynél nem jó válasz.
Hiába ülteted át nagyobb edénybe, ugyanúgy nem fogja bírni a fagyot.
Ez sajnos nem így van, hogy nem fagy át. Ha igazi fagyok lesznek, akkor pikk-pakk átfagy. A szabadföld is átfagy, pl. egy szántó, vagy erdő, akkor egy kis 20-30 centis cserép ne fagyna, ami minden irányból kapja a hideget?
Sajnos az a baj, hogy sem a növény, sem a föld nem termel hőt, így nincs mit tartani, át fogja venni a levegő hőmérsékletét, azaz mindene meg fog fagyni.
Bent pedig ugyanúgy haldokolni fog, majd elszárad.
Nem akarlak elkeseríteni, csak készülj fel rá, hogy pár napon belül elkezd száradni, és ez nem a te hibád lesz.
Nem azt írtam, hogy nem fagy át, hanem hogy lassabban fagy át. És ennek folytán, magasabb hőmérsékletű marad a közepe, ahol a gyökér van, még ha át is fagy. A jég igen jó hőszigetelő. A közepe esetleg át se fagy, kisebb hideg esetén. Mivel déli fekvésről van szó, és erkélyről, ezért eleve több fokkal melegebb lesz, mint a talajszinten, a nappal felmelegedő fal plusz hőt sugároz, a napsütés kiolvasztja akár az egész földlabdát, ha nem akkora a fagy.
A föld a szabadban is át tud fagyni, több télről is tudok, amikor 50 cm-nél mélyebben átfagyott. És azt is túlélik az örökzöldek, a kicsik is. Cserépben persze nehezebb a helyzet, szerencse és odafigyelés nem árt, de egy átlagos télen az odafigyelés elég az életben tartásához.
Azok orokzoldek. Ez meg egy fagyerzekeny noveny.
Magasban melegebb? Fal hot sugaroz?
De nem annyit, h ne fagyjon meg.
Ezek 0,01 fokok, nem erzekelheto.
Nem fogja tulelni a noveny, akarmilyen erkely, akarmekkora cserep.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!