Milyen öntözö- vagy csepetetö rendszret javasolnàtok?
Adott kb 400 nm-nyi terület,ahol paradicaom paprika ,stb szokott lenni. Szeretném megoldani az automata öntözését csepegtetos rendszerrel.
Viszont a problemam az lenne,hogyan rotakapalnam fel a teruletet ,a csövek utban lennenek fordulaskor,pl illetve minden osszel fel van szantatva az egesz kert,kb 1200nm
Tehat konnyen felszedheto,mozgathato rendszerre lenne szuksegem.
Mit gondoltok?
Én már vagy 10 éve használom. Nem az egész telken, csak úgy 600 m van lerakva.
Igen, szalagot érdemes venni veteményhez, nem csövet.
Ne 6 mil anyagvastagságút, mert az nagyon gyenge, könnyen kilyukad, nehéz szerelni, nehéz mozgatni. A 8 miles a jó, és csak pár Ft-tal drágább. Ezt szokták 3 évesnek nevezni, de nálam általában 4 évet is kibír, pedig igencsak vízköves a vizem.
A gerinc 40-es LPE cső. Vékonyabb is elég lenne, de mechanikailag jó, ha erős. Csapos indítók vannak belefúrva a kellő helyeken, így egyes szalagokat el lehet zárni és fel lehet szedni, ha az adott sorból kiszedem a terményt. Leszúrt drótokkal rögzítem a gerinceket a helyükre.
Mindegy, hogy milyen növény, a 10 cm-enkénti lyukkiosztás a jó. Ha mondjuk 40 cm-est veszel, mert annyira akarod ültetni az adott növényt, akkor biztos, hogy nem fog pont kijönni a tövekhez, sok idegeskedést csinálsz magadnak. A 10-es kiosztással se megy pocsékba a víz, mert a növényed majd oda neveli a gyökereit. És ha véletlenül el is dugul egy szem, a szomszédja majd oda is ad vizet. Ha csak kevés van eldugulva a szalagon, akkor nem dobom ki egyből, hanem tűvel kiszurkálom ott, ahol nem csepeg, és azt az évet még kibírja.
Lerakni úgy kell, hogy az uralkodó irányú szél a növényeknek szorítsa, ne vigye el. Ha pici növényekhez teszed, akkor meg pl. U alakba hajlított 4-es drótokkal (vagy amit tudsz lopni :) le kell rögzíteni végig, hogy a szél ne törje el általuk a kis növénykéket. (Az első öntözés után már van egy kicsi súly a bent maradó víz miatt, utána már nem lobog, hanem csak görög a szalag a szélben.)
Általában 0,3-0,8 bárra vannak tervezve. Ami 3-8 m szintesést jelent. Földön lévő IBC-vel is működik, de ha hosszú távra tervezel, akkor hegessz egy 1,5-2 m magas állványt az IBC-nek, jó stabilat, széles talpakkal, ami nem dől fel az 1 tonnától. A tartályban ne hagyj soha semennyi vizet melegedni, mert bealgásodik. Úgyis olyan lassan csepeg, meg nem közvetlenül a növényekre megy, így nem okoz problémát a hideg víz.
Nekem mondjuk nincs tartályom, mert az adott telken már valószínűleg lassan abbahagyom a kertészkedést, én közvetlenül szivattyúról öntözök. De erre nem mindegyik alkalmas, mert vagy szétdurrantja a szalagot, vagy leég a szivattyú. Ha túl sok vizet nyom, akkor csinálj egy megkerülő csövet egy nyomásszeleppel, ami a túlnyomást visszaengedi a szivattyú elé. Ennél egyszerűbb az IBC használata, és nem is kell folyamatosan zúgatni a szivattyút, azért javaslom én is.
A szivattyú után kell egy előszűrő, hogy a homok ne tömítse el a csepegőszemeket.
Én csináltam magamnak egy tekerőszerkezetet, amivel fel tudom tekerni betakarítás után az adott szalagokat, aztán tavasszal meg le. Szigszalagra írom a hosszúságot, meg az egyéb tudnivalót, ha pl. ha már csak tartaléknak való.
Év közben nem tudod mozgatni a szalagokat, vagy csak nehezen, legalábbis, ha 10 m-nél hosszabbakat használsz. (Én 30-40 m-eseket általában.) Ezért a lehető legkésőbb rakom le őket, mert addig még a sorközöket is rotázom. Ha egyszer leraktam, akkor már csak kézzel lehet kapálni. (Úgy is vigyázni kell nagyon. Ha mégis kivágódik, akkor meg kivágom a sérült részt, és toldóval összerakom.)
A részleteknek utána lehet nézni a neten, pl. itt:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!