Kezdőoldal » Otthon » Kert » Tényleg igaz, hogy 30-70...

Tényleg igaz, hogy 30-70 liter/kg illóolajat ad egy 3-4 éves levendula ültetvény hektáronként (lepárlás után)?

Figyelt kérdés
2019. nov. 10. 23:11
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
Ja, hát 20-40 hektár már nyilván alkalmas nyereség termelésére. Már feltéve, hogy el tudod adni a termést, mert a mezőgazdaságban semmi sem nehezebb, mint az eladás. Nem gondolom, hogy keresleti piac lenne levendulaolajból, és összeverekednének rajta a vevők. De lehet persze, hogy rosszul gondolom, én még nem próbáltam eladni. Csak ismerem valamelyest a mezőgazdaságot, és tudom, hogy ha valami nagyon megéri és emellett kicsi a rizikója, akkor tömegével vágnak bele a termelők.
2019. nov. 12. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem gondoltam, hogy magyarország, vagy európa legnagyobb levendula ültetvényét szeretnéd megcsinálni. Néhány hektáros farmok a jellemzőek többnyire. Ezek el is tudják látni magyarország levendula illóolaj igényét. Egy 20-40 hektáros ültetvénynél már inkább exportra kellene gondolni. Meg a gépesítés is megoldható, ha van sok pénzed speciális aratógépre, bár a minősége gyengébb mint kézzel aratva. Hogy legyen fogalmad a 20-40 ha-ról. Viszonyításképpen a világ legnagyobb egybefüggő levendulása tasmániában van és kb 45 hektár. [link]

Provance-ban is óriási ültetvények vannak, de elvileg nincsenek akkorák. A betakarításról mlg egy videó: [link]

2019. nov. 12. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Az export piac képes ezen az áron felvenni ekkora mennyiséget?


85%-oshoz: szerinted miben van akkor lehetőség, amit külföld nagy tételben is hajlandó megvásárolni?

2019. nov. 12. 20:10
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom. Lehet, hogy semmi ilyen nincs. A külföld nem nagyon hajlandó elismerni, hogy a magyar termékek olyan különlegesek lennének, ezért csak "egyéb" indokok miatt vásárolnak tőlünk. Pl. bort azért vettek korábban, mert a magyar borok olcsóak voltak. Most a dél-amerikai borokkal már ebben se tudunk versenyezni, a téeszek felszámolásával odalett az olcsóság, a minőségi borok piacán meg aztán főleg esélytelenek vagyunk. (A mondás szerint: a magyar borok itthon világhírűek.) De mégis a minőséget erőltetnék az olcsósággal szemben, így idén szépen összeomlott a magyar szőlőtermelés, lásd zöldszüret.

Fokhagymát se nagyon tudunk exportálni, mert a minőséget a franciák adják, a mennyiséget meg a kínaiak. Dióból ugyanez. Ugyanígy, a levendulaolaj szállítása se nagy összeg, ezért bárhol a világon, bármilyen olcsó munkaerővel meg lehet termelni.

Pl. a késői görögdinnyéből sokat szoktunk exportálni, amikor az olasz és spanyol dinnye már kifutóban van. Mivel azt nem éri meg Kínából meg Argentínából szállítani. Csak hát ezen is a kereskedők nyernek leginkább, nem a termelők.

Gyakorlatilag a nagytermelők már mindent annyira gépesítettek, hogy nincs korlátja a termelés volumenének, ezért a mezőgazdaságban már minden téren túltermelés van. Ha valamire megnő a kereslet, akkor arra egyből lecsapnak a nagyok, és pár év alatt normalizálódik a helyzet, vagyis beáll a minden termékre jellemző alacsony nyereség. És a nagytermelők határozzák meg az árakat.

2019. nov. 13. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

7. Vagyok

Pontos számokat nem tudok de költséges.

Mielőtt bármit is csinálsz, keresned kell olyan céget, embert, szomszédot,aki megveszi az olajodat, szárított vagy friss csokrod stb. Ez nehéz, mivel nem vagy tisztában az árakkal, költségeiddel (gyakorikérdéseken kérdezel). Így úgy verhetnek át, ahogy akarnak. Európai piacra nem biztos, hogy kapcsolat nélkül termelhetnél, mivel a magyar fajták biztos drágábbak a termelési költsègek miatt, így a jóval olcsóbban termelő külföldi jobban jár.

Első sorban a terület- és a fajta választás is nagy tényező. A levendula a meszes középkötött területeket kedveli, ha másmilyenbe rakod kevesebb lesz a betakarított anyag. Emellett hő és fényigényes is. Ki nem fagy, de a tavaszi fagyok kihathatnak a virágképzésre is, ami neked elég fontos. A fajta meg területtől és felhasználási igénytől is függ. Magyarországon nem tudom hány fajta van engedélyezve, ennek utána kell járnod.

Eddig nem sokat költöttél, de elég macerás, időigényes dolgok ezek.

A telepítési költsége egyébként biztos visszajön, még a földről történő betakarítás is, de ezek gépesítettek kell, hogy legyenek, mert normál munkára nem találsz embert, nemhogy levendulát vágni, júniusban xD... Ezután egyből fel is kell dolgozni, mert az illóanyag ellilan és cseszheted. Ezek a nagy kólcségek. Magyarországon van egy pár üzem, ami foglalkozik vele, de pl ez is beleesik a területválsztói kategóriába. Egy ilyen feldolgozóüzemet, meg kezdőtőkéből nem fogsz megcsinálni. Emellett biztos rendesen megadóztatnak.

Én ezt a cikket találtam, bár biztos olvastad, ha komolyan gondolod!

[link]

2019. nov. 13. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!