Mikor végezzük a gombaölő permetezést?
Az őszi "utolsó" permetezésre gondoltál?
Nem tudom, hogy jó-e, de én így csinálom: megvárom, amíg lehullanak a szőlő -, és gyümölcsfa levelek. Összegereblyézem és külön tárolva, hagyom egy fa alatt, hogy komposztálódjon. Nem teszem bele a komposztálóba, mert mindenféle gombák vannak rajta.
Majd bordóilé+kénnel permetezek...olajos jobb lenne.
6-7 gyümölcsfám és kb. 50 szőlő tőkém van.
Nyitott vagyok más ötletekre!
Én nem úgy látom, hogy őszi lemosásról szólna a kérdés. Lehet, hogy erre gondolt a költő, de a kérdéskiírásból ez nem derül ki. Gombaölőzni ősszel már nem érdemes, mert nincs gomba.
Év közben Dithane-nal bármikor lehet permetezni, amikor indokolt.
Rézoxikloriddal almatermésűeken a virágnyílás kezdete és a termés viaszosodása között nem szabad, ezen kívül bármikor.
Szilván ezzel is bármikor szabad, a csomagoláson feltüntetett dózissal.
Őszi lemosást tudtommal csak rézzel érdemes csinálni, mert ez véd a hidegkedvelő baktériumok ellen. A kénnel és olajokkal (valamint rézzel) végzett lemosás a rügypattanás időszaka, minél közelebb a virágnyíláshoz.
Ami ellen olajjal és kénnel tudsz védekezni, azok esetében két lehetőség van:
- Vagy nyugvó állapotban vannak az őszi és a tavaszi lemosás esetében is, tehát mindegy, hogy mikor nyomatod.
- Vagy most már nyugalmi állapotban lesznek a lemosáskor, viszont a tavaszi lemosásnál már beindul az életműködésük valamilyen mértékben, akár még csak tojáson belül is, tehát érzékenyebbek lesznek a szerekre. Pl. amikor az őszibarack éppen hogy elkezd hajtani, a levélkéi csúcsából még csak 1-2 cm-t látni, olyankor már tobzódni szoktak rajta a kicsi levéltetvek. Ezért is fontos, hogy minél később végezzük a tavaszi lemosást, tehát ne március legelején, meg főleg ne februárban, mikor van egy kis jobb idő.
Még a kérdezőnek:
Ezek kontakt szerek, tehát csak megelőzésre valók. Ha már megjelent bármi betegség, akkor felszívódókra kell váltani.
Elnézést a kérdezőtöl, nem akarom elhappolni a kérdését, de....
Ha nem akarom feleslegesen terhelni vegyszerekkel a területemet, akkor hagyjam az őszi permetezést és fókuszálnak inkább a tavaszi lemosó permetezés megfelelő időzítésére.
Azért ez jól hangzik.:)
# 7
A tavaszi lemosásnak mindenképpen több haszna van. (Bár inkább úgy fogalmaznék, hogy több haszna lehet elvileg, a gyakorlati haszna nem feltétlenül, nem minden esetben bizonyítható szerintem.)
Viszont a télen, enyhébb időben dolgozó, leginkább ágbetegségeket okozó baktériumok felszínen lévő példányait meg csak a lombhullás táján alkalmazott rézzel tudjuk megfogni.
Mostanában egyre többet beszélnek a réz erős környezetkárosító hatásáról. Mivel nehézfémként viselkedik, és mind a talajban, mind az emberi szervezetben felhalmozódik. Viszont a szőlőket régen nagyjából csak rézzel permetezték a "fene rossz pora" ellen, évi tizenvalahány alkalommal, és mégsem történt környezeti katasztrófa. A fákat meg leginkább csak lemosásnál szoktuk rézzel permetezni, tehát itt mérsékeltebb a környezetterhelés, mindenképpen a kárt nem okozó határon belül marad. (Ként meg olajat ismereteim szerint nem nagyon érdemes ősszel kijuttatni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!