Tavasszal ültettem szedret, idén még nem termett. Kell metszeni? Kb fél-egy méteres ágak nőttek.
Természetesen, kell metszeni. Ezután is, minden évben. Nem most persze, hanem majd tél végén. Februárban szoktam.
1 m-t azért kellett volna nőni. Valami nem jól jött össze. Na mindegy, majd jövőre.
Élőben lehetne igazán elmagyarázni és elmutogatni, de kb. az az alapelv, hogy kiviszel egy Rotring ceruzát, hozzáméred, és ahol ennél vékonyabb kezd lenni, ott elvágod. A támrendszer tetejétől legfeljebb 10 centivel engeded túl. (Majd a későbbi években, ha nagyokat hajt, netán 10 métereseket...) Ha a ceruzás dolog után is túl soknak tartod a meghagyott vesszőket, akkor a gyengéket tőből kivágod.
Gondolom, azt tudod, hogy minden szár 2 évet él, mint a málna esetében. Az első évben kinő a vessző, a második évben termést hoz és elpusztul. De abban az évben is hozott már új vesszőt (ami a következő évben terem majd), ha nem terhelted túl. Amikor leszüreteled az utolsó szemet, akkor e letermettet máris vághatod ki. Én mondjuk azt is csak a februári metszéssel szoktam eltávolítani, mert elég sok van, és nem szeretem kifűzögetni a belenőtt vékony új hajtásokat, februárban meg azokat is levágom úgyis.
Épp azt írtam, hogy fél métertől egy méterig vannak az új ágak, amire azt írod, hogy valami nem jó, mert egy méteresnek kéne lennie.
Azt tudom, hogy 2 évig élnek.
De nem ezeknek az új vesszőknek a végén lesz a termés?
Ha tél végén levágom, az biztosan jó neki?
Mert így nem tud 2 évig élni a vessző, csak egy része.
Úgy értettem, hogy mindnek legalább 1 m-nek kellene lennie. Vagy akár 1,5 m felettinek.
Nem a mostani vesszők végén lesz a termés, hanem végig, minden mostani levél fölötti rügy kihajt majd, és egy termő hajtást hoz. (Kivéve a legalsókat, de túl erős visszavágásnál azok is kihajtanak és teremnek.)
Ha nem vágod vissza a szedret, akkor a vékony részeken is kihajt jövőre, virágzik, termést hoz, de nem tudja kinevelni. Az ott lévő termés apró szemű lesz, aszályban nagy valószínűséggel rásül, nem lehet megenni. De arra megfelel majd, hogy gyengítse a tövet, a lentebbi, erősebb hajtásokon fejlődő szemek is kisebbek, rosszabbak lesznek miatta, plusz a túlterhelés miatt csak nagyon gyenge új hajtást tud fejleszteni, ezért a következő évben csak egy csökkent mennyiségű termésed lesz.
Minden növény metszésének az a lényege, hogy csökkentsük a termés darabszámát. Csak annyit hagyjunk rajta, amennyit ki is tud nevelni jó minőségben. Ezzel - nem mellékesen - lehetővé tesszük a növény számára az új hajtások kinevelését, hogy minden évben egyenletesen teremjen, ne az legyen, hogy egyik évben rengeteg apró, ehetetlen vacak legyen rajta, a másik évben meg csak nagyon kevés, de jó minőségű. A metszés célja egy egyensúlyi helyzet kialakítása, hogy minél több jó minőségű gyümölcsünk legyen minden évben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!