Bokor terminális gyomírtása permetszeres nejlon tasakkal lehetséges?
Egy agresszív bokorféleséget, egy futónövényt szeretnénk kiirtani a kertben. Az úgynevezett trombita folyondárról van szó: ez a növény nemcsakhogy minden részében mérgező, de léggyökereivel agresszívan terjeszkedik, folytó indáival mindenre ráfut. A magjait pedig a bizarr formájú terméséből szanaszét köpködi, amiknek terjesztésében még talán a hangyák is részt vesznek, így a sarjak olyan helyen is megjelenhetnek, ahol nem is gondolnánk. Ezt a bokrot és lehetőség szerint a fejlődő sarjakat is szeretnénk most már kigyomírtani, a helyére pedig valamilyen más, diszkrétebb és hasznosabb növényt, vagy díszfát, cserjét elhelyezni (pl tulipánfa, tuja, stb.)
Arra gondoltunk, mivel többen írták, hogy a totális gyomírtószer levélen keresztül is felszívódik, ezért egy erős de lapos nejlonzacskóba töltenénk, ha nem is tömény de 2x-3x higítású gyomírtót, majd egy ostorszerűen vagy korbácsszerűen feltekert leveles ágat, indát lógatnánk a zacskóba, hogy minnél több zöld levél kerüljön bele, majd a zacskó szájánál elkötnénk erős zsineggel. Hasonló lapos, de erős zacskóra vagy tasakra gondolnánk, mint amiből a vérinfúziót kapják a betegek a kórházban, csak valamivel azért nagyobb. Az ilyen módon gyomírtó-infúzióra kötött bokor akár heteken át kedvére szívhajta fel a mérgező permetszert a levelein keresztül az indáról lecsüngő zacskóból, majd egyszerűen elpusztulna a növény a gyökérsarjaival egyetemben. Esetleg egy bot vagy pálca közbeiktatásával lehetne megfelelő helyzetben tartani a permetszerrel telt tasakot. Már csak a megfelelően erős, de lapos nejlontasak beszerzése jelenthetne gondot, hiszen a hagyományos fagyasztóba való, vagy uzsonnás nejlonzacskó űrmérete egyrészt túlontúl nagy, másrészt az anyaga gyönge, könnyen kilukadhat, erős szél is megtépázhatja. Talán egy kisebbfajta, erősebb reklámszatyor volna az üdvözítő középút.
Szerintetek működhet ez a gyomírtási technika?
A gyomirtótól elhal a levél, onnantól kezdve az semmit nem vesz fel a zacsiból.
Le kell fújni az egész növényt.
De kivágással is simán irtható meg kell ismételni, gyökeret kiszedni.
pont ezt a gyökér kiszedegetést szeretnénk megpórolni.
és ha pl tényleg egy infúzióhoz hasonló elrendezést készítenénk, azaz egy zacskóban, vagy palackban gyomírtó permetszer, abból egy műanyag cső lefelé, a legvégén valamilyen vastagabb, talán állatgyógyászatban használatos tűvel, amit a növény szárába, indájába, a nedvkeringésébe vezetnénk bele. mire lassan lecsöpög a vegyszer, addigra telítődik vele a növény, és kipusztulna, elképzelésünk szerint.
Én egyszer próbálkoztam már ilyennel, semmi haszna nem volt. Flakonba húztam bele egy hajtást, benne volt a gyomirtó.
Tehát a legbiztosabb, ha 5 %-os glifozáttal leszórod az egész növényt, vagy legalábbis a túlnyomó részét. Lehet venni 4x5 m-es takarófóliát a háztartási boltokban, ilyennel letakarsz minden egyebet a környezetében. Nem szélben és nem hőségben. Ne a legvékonyabb, 200 Ft-os fóliát vedd, hanem a drágábbat, mert az nem szakad szét az kihelyezéstől.
Vagy van másik, de kicsivel bizonytalanabb módszer. 20 cm magasságban elvágod a töveket, és minél több, minél nagyobb lyukakat fúrsz bele. Pl. 10-es fúróval 5 cm mélyen annyi lyuk, amennyi elfér rajta. Teleöntöd gyomirtóval. Általában ez is tökéletesen kiviszi, a sarjakat is. (Kel magról is, de a legtöbb hajtás az gyökérről jön, még a nagy növénytől 5 m-re is, de ezek is el fognak száradni.)
köszönjük :| akkor ennél a lukfúrós módszernél maradunk, azt hiszem, a fő indák elég vastagok ahoz, hogy lukat lehessen bele fúrni.
esetleg majd tűnélküli injekciós fecskendővel adagoljuk bele a gyomírtót, ha pici a lukacska, a tetejére pedig esetleg gyertyát lehetne csepegtetni, nem? az hamar belealvad, bár a napon akár meg is olvadhat, ki tudja, azért ugye, hogy ne párologjon el a vegyszer, vagy ne mossa ki az eső, ne nyomja ki a növény nedvkeringése, nem tudom. vagy pedig kencés kitt a luk fölé!
Én úgy tapasztaltam, hogy ha minden jól sikerül, akkor a sarjak szépen el fognak pusztulni így is.
Volt már, hogy fosókaszilva-bokrot vágtam ki, a vastagabb részek tetejére a fűrész hegyével mélyedést csináltam, glifozátot öntöttem. Aztán egy 5 m-re lévő másik bokor is kiszáradt, ezek szerint a föld alatt összekötötte őket egy gyökér.
Viszont a virgíniai szilvánál hiába csináltam ezt, sarjak a mai napig is hajtanak ki a távolabbi részeken. Ezért írtam is, hogy bizonytalanabb. De a fő rész nem fog kihajtani, az biztos.
Meg lehet látni egyből, hogy mire lehet számítani. A szilvánál negyedóra alatt beszívódott az egész, a virgíniainál meg két órával később is alig hiányzott belőle, de aztán letakartam, és két nap múlva, amikor megint mentem, már eltűnt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!