Hogyan lehet megakadályozni a talajszintben elfűrészelt
facsemete újbóli kihajtását?
Figyelt kérdés
Sajnos az előző lakó hanyagolta az udvar és a kert rendbentartását, ezért a kertben szilva magoncok, a ház háta mögött vadsom és egy akácfácska, az kerítés mellett eperfa, bodzabokor, a szőlőlugasban pedig vadrózsa vert gyökeret. Ezeket egy újonnan vásárolt összecsukható igazán remek Fiskars fűrésszel egészen a talajszint fölött el tudtuk fűrészelni. Ámde korábban szereztünk már ezzel kapcoslatos tapasztalatot, nevezetesen eperfa, ecetfa, valamint akác vonatkozásában, hogy az ilyen módon kifűrészelt facsemeték hajlamosak az újbóli kihajtásra sarjadzásra. Például egy tavaly ugyanilyen módon kifűrészelt eperfa vígan kihajtott a csonkból, ráadásul a korábbi egyetlen szár helyébe rögtön 8 felé ágazott, és immáron egy elterülő eperbokor fejlődött belőle. Más helyen egy a fal tövében kihajtott akác csemetével lényegében ugyanezt tapasztaltuk két éve. A kérdés tehát az, hogyan lehet megakadályozni a csonk újbóli kihajtását, a földben maradt gyökérzet további sarjadzását? Elsőnek arra gondoltunk, hogy a csonk fölé egy nagy lapos követ tennénk, ami talán egyrészt elfogja a fényt, másrészt a súlyánál fogva sem engedi kihajtani a földben maradt gyökeret. Esetleg használaton kívüli vödröt borítanánk rá. Aztán diófalevél vizes extraktumával történő belocsolás is felmerült, valamint a vágási felület hagyományos (totális, glifozát) gyomírtóval való ecsetelése, esetleg a még megmarad fatestben kézi fúróval egy luk kialakítása, és a gyomírtó abban való elhelyezése is szóba került. A kertben még talán vállalkoznánk a gyökér kiásására, de pl fal melletti járda szélénél, vagy közvetlenül a kerti melléképület betonalapja mellé nőtt facsemete esetében ez szinte alig, vagy egyáltalán nem kivitelezhető. Szerintetek mi volna az üdvözítő megoldás a rakoncátlankodó facsemeték ellen? Esetleg mellőzük a kivágást és permetezzük le leveles állapotban?
Amíg kicsi a csemete, ki is lehet húzni, legalábbis homokon.
Ha nem jön, lánccal rákötni kétméteres vas csőre, és kétkarú emelőként kihúzni.
Sajnos a gyalogakác az örökké jön, minden évben ki kell szedni.
A fal tövében az abszulut gyomírtó jó ötlet, a még ki nem vágott csemetét lepermetezni vele.
2019. aug. 6. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
2/13 anonim válasza:
Használj olyan vegyszert, ami levélre permetezve beszívódik a növény testébe, gyökerébe és elpusztítja.
Eredményre vezethet az is, ha a kis hajtásokat azonnal tőből letöröd: nincs asszimiláció - elhal a fa.
2019. aug. 6. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
3/13 A kérdező kommentje:
Itt már elég nagy "facsemetékről" van szó, pl a bodzafa legvastagabb részén kb 10 cm átmérőjű is lehet. A termésén jól elcsemegéznek a madarak, ezt még nem is vágtuk ki egyelőre, mert nehezen hozzáférhető helyre nőtt: két melléképület közötti keskeny "sikátorba". A madársom 6 cm-es átmérőre hízott az elhanyagolt udvaron. Az akác viszont még csak mintegy 3-4 cm átmérőjű volt. A szilvafák között egyaránt vannak 1 cm átmérőjű magoncok, és 3-4 cm-esre vastagodott kisebb fácskák. A tűz alkalmazása is szóbajött: a sok lekaszált és kigyomlált gazt, dudvát, szénát, falevelet majd el szeretnénk égetni, egyelőre két nagy szénaboglyaszerűséget hordtunk össze belőlük. Tehát az merült fel, hogy esetleg az égetést a magoncokon végeznénk el: aporánként átvilláznánk, vagy áthordanánk talicskával a már kiszáradt szénát, avart, és a nem kívánatos facsemetékre halmoznánk, majd meggyújtanánk. mennyire lehet ez sikeres? Maga a fatest elég az bizonyos, ámde a gyökér korántsem nem biztos, hogy kisül a földből. Talán még tápláló hamut is kapna a tövére.
2019. aug. 6. 15:26
4/13 mindentudó99 válasza:
Én amit nem akarok kivenni szintén talajszintben vagy kicsit körbeásva az alatt pár centivel elvágom. Majd ahogy írtad belefúrok lyukat lyukakat. Mehet bele a tömény glifozat. Nincs több gond vele. Ha nem akartok termelni a kertben felesleges szenvedni a kiásással. Talajszint alatt elvágni befúrni . Gyomírtóval azt is beitatni és betemetni . Maradhat ott.
2019. aug. 6. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
5/13 mindentudó99 válasza:
Aztán a magoncokra meg inkább permetezzetek gyomírtót. Az biztos k8viszi. A tűz nem tuti. A gyökérről kihajthat. Erdőtüzeknél is simán megújul a természet.
2019. aug. 6. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
6/13 anonim válasza:
Én a betonpanel épületünk végében növő ugyancsak kb. 10 cm átmérőjű bodzabokrot semmisítettem meg véglegesen úgy, hogy a talaj felett lefűrészeltem és minden újabb 10-15 cm-es hajtását letörtem. Kihalt a bokor.
A tűzrakással légy nagyon óvatos, mert egy nem várt fuvallat végzetes lehet...!
2019. aug. 6. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
7/13 A kérdező kommentje:
7 éves korom óta minden évben nagypapával égetünk az almásban - akkor még kötelezően biciklibelsővel -, meg a kertben is, profi égető vagyok :D
2019. aug. 6. 17:01
8/13 A kérdező kommentje:
köszönjük, barátnőm még arra hívta fel a figyelmemet, hogy a kifúrt lukba dugjunk egy lefűrészelt és kibelezett fictollat, majd abba öntsük be a gyomírtót, így folyamatosan tudja beinni a fa
2019. aug. 6. 17:06
9/13 mindentudó99 válasza:
Lehet akár. De belefúrsz 5-6 centit teleöntöd hamar beszívja. Öntesz mégegyszer és elég is. Nem szükséges plusz cső
2019. aug. 6. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
10/13 anonim válasza:
Így van, gyorsan beszívja, nem kell bele semmi.
A lényeg, hogy ne a fatestbe fúrj, hanem a háncs mellé, úgy, hogy a háncs szélébe is mehet a fúrás. (A háncs a kéreg belső oldalán lévő élő réteg, ebben lefelé irányuló a nedvek mozgása.)
Kb. 3-5 cm-enként befúrsz körben 10 mm-es lyukakat 5 cm mélyre, glifozátot öntesz beléjük, és általában ez elég is. Ha mégis kihajt valami technikai hiba miatt, azt meg lepermetezed 5 %-ra kevert gyomirtóval.
A lapos kő, vödör, diófalevél, égetés garantáltan semmit nem ér.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!