Ketté tört kaktusz menthető?
Biztosan megmentheted, így:
1). A felső (gyökértelen részt) vágjad le késsel simára. Ez inkább azért kell, hogy minél kisebb legyen a seb felülete.
2). Tedd a szabad levegőre pár napra (akár néhány hétre is), hogy a vágott felület mihamarább alaposan beszáradjon. Ne félj attól, hogy kiszárad, mert van benne víz éppen elég! Ha módodban áll faszenet törj porrá (tábortűznél, kerti partiknál esetleg beszerezheted) és beszárítás előtt mártsd a vágott felületet ebbe a porrá tört faszénbe (ez megakadályozza a rothadást),
3). Amikor a vágott seb valóban, tökéletesen beszáradt és semmi nyoma a nem beszáradt sebnek, akkor ültesd nedves kaktuszföldbe, amit nedvesen tartva (de nem túlöntözve!!!)
hagyod begyökeresedni.
4). Olyan mélyen ültesd a földbe, hogy a növény súlya nehogy kifordítsa magát a kaktuszt a földből a még gyér gyökérzete miatt (esetleg adj neki támaszkeretet).
5). A gyökeres rész sebét ugyanígy lássad el.
A fejlődésben mindkét rész kicsit visszamarad, de a kaktusz sokat kibír, csak a vizet nem szereti. Sok sikert!
Ez így nem mindenben jó.
Nem szabad simára, egyenesre vágni, mert beforradás közben a belső puha, kissé szivacsos részek összemennek, a külső, héj melletti részek viszont nem, így száradás után homorú lesz a vágás, és földbe téve nem érintkezik esetleg a földdel.
Tehát, az csak az első lépés, hogy egyenesre vágod a törést.
Utána meg kell hegyezni. Úgy képzeld el, ahogy egy vadiúj, hegyezetlen ceruzát elkezdesz hegyezni, de félúton abbahagyod, amikor az átmérő feléhez érsz.
Szóval, először is a vágáson megnézed, hogy középen látsz egy kört. Ebből fognak előjönni a gyökerek. (Nem úgy, mint más növényeknél, hogy a külső héjból.)
A hegyezéshez az instrukció: a kaktuszt fejjel lefelé állítod, megfogod pl. egy bőrkesztyűvel vagy nem szöszölős, beleakadós ronggyal. A kést a hegyezéshez úgy tartod, hogy a vízszintessel kb 30°-ot zárjon be. Úgy vágod, hogy a kés a sima vágási felület kb. felét, vagy kicsivel többet vágjon le. A középső kör, és mellette még pár mm mindenképpen maradjon meg. Így vágva haladj körbe. (Nem lesz szép a hegyezés a tövisek miatt, de nem számít, úgyis a földbe kerül.) A megmaradó sima rész az egész átmérő fele, harmada legyen, ahogy sikerül.
Ha kész, akkor beleállítod egy üres cserépbe, vagy bármilyen edénybe. Légyeges, hogy kb. függőleges legyen, nehogy a teteje elkezdjen elgörbülni. Így állítva tárolod 2-3 hétig, addigra beforr, és minden további kezelés nélkül földbe teheted, és megöntözheted. Ezt így gyökér nélkül gyakrabban kell öntözni, akár 2 hetente is lehet, csak ésszel. (Vigyázz, a cserepe inkább fele legyen, mint amit gondolsz, mint a duplája.)
Az alsó részt is érdemes meghegyezni egy kicsit, legalább a bőrt, mert ez is homorúra szárad, és megáll rajta a víz, rothadást okozva.
Azt is megteheted, hogy az alsó részt is levágod földszinten, mert így csonkán nem túl szép, így lesz egy harmadik darabod is, azt szintén elültetheted így meghegyezve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!