Kezdőoldal » Otthon » Kert » Honnan tudom, h. melyik...

Nagy Evelyn kérdése:

Honnan tudom, h. melyik málnavessző termő és melyiket kell " kimetszeni", vagyis kivágni? Tavasszal?

Figyelt kérdés
2019. júl. 25. 23:30
 1/2 anonim ***** válasza:
A letermett elszárad .
2019. júl. 26. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

A málnavesszők 2 évet élnek. Az első évben egy egyenes hajtás kijön a földből, a második évben ezen lesz termés, aztán nyár végére leszárad. Akkorra ott a következő egyenes hajtás. (Folytontermő esetén már az első évben is van termés, de neked valószínűleg nem ez kell, mert említetted volna.)

Ha szóval, ha most már letermett a málnád, máris lehet kivágni az öregeket. Amelyik egyetlen szál, és levelek vannak rajta, az az új hajtás, amin jövőre lesz termés, ezt kell meghagyni.

Amelyik pedig úgy néz ki, hogy egy csupasz, levéltelen fás szárból nőnek ki a leveles oldalágak, amelyeken a termés volt, ezeket kell kivágni, mert ezek hamarosan egyébként is kiszáradnának. Ha már most kivágod, akkor egyrészt erősebben fejlődnek a jövő évi termést adó új hajtások, másrészt pedig könnyebb kordában tartani, nem lesz egy nagy bozót az egész.

Tavasszal aztán annyi dolgod lesz, hogy az új hajtások közül tőben kivágod a gyengéket, az erőseknek pedig levágod a vékony tetejét, maximum a kordon vagy karó teteje felett egy kicsivel. De ha nem elég erősek, akkor lehet rövidebbre is hagyni őket, mert a gyenge vesszők úgyse tudnak termést nevelni a teljes hosszukon. Ceruzánál vékonyabb részt ne hagyj meg.

Én ezt úgy szoktam elmagyarázni, hogy tavaszi metszésnél az új termővesszők összhosszának csak a felét szabad meghagyni. Ha egy bokor csak 1 db 1 m-es hajtást fejlesztett, akkor meghagyhatsz ebből 0,5 m-t. Ha az adott bokron lett 2 db 2 m-es, és 2 db 1 m-es, akkor ez összesen 6 m, tehát meghagysz 3 m-t: a két kicsit kivágod tőben, a nagyokat pedig 1,5 m-esre vágod. Ez persze így nagyon le van egyszerűsítve, de ha így csinálod, akkor nem ronthatod el nagyon.

2019. júl. 26. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!