Hogyan kell szántani nem váltva forgató ekével szántani?
Az ágyszántás (ágyekével végzett szántás). Az ágyszántás a legelterjedtebb szántási mód. A művelendő területet fogásokra kell felosztani, és a fogásokat ágyekével egy irányban - jobbra forgatva - kell felszántani.
A fogásszélesség az eke munkaszélességének többszöröse, vagy Lammel Kálmán szerint az ekefejek számának tízszerese. Helyes kijelölése fontos a szántásra fordított hasznos idő és a területi teljesítmény növelése érdekében.
A szántás előtt a tábla mindkét oldalán ki kell tűzni, vagy barázdával kell megjelölni a fordulósáv (forgó) szélességét. A fordulósáv szélességét a traktor fordulási sugara (pl. Rába-Steiger 250 erőgépnél 7,6 m, FIAT 180-90 DT-nél 5,1 m), valamint az eke típusa határozza meg. A forgó kijelölése segíti a traktorost abban, hogy minden fordulás végén azonos sávban emelje ki az ekét a fordulás megkezdése előtt. így előzhető meg a fordulósáv közelében a vakbarázdák képződése.
A vakbarázda szántatlan talajsáv, amelyet az első ekefej nem munkál át, ha nagyobb a fogás, mint az eke munkaszélessége. A tábla két végén is keletkezhet, a fordulók nem megfelelő szélességben való felszántásakor. A vakbarázda zárt, ha barázdaszeletekkel borított és nyitott, ha szemmel is látható, nem fedett.
Összeszántáskor a munka a fogás közepén kezdődik, a tábla végén jobbra fordulva a második húzás barázdaszeleteit az elsőnek vettetve. így a fogás közepén orom (vagyis összevettetés) keletkezik (341a ábra), amely körül folytatódik a szántás kifelé haladva. A kezdő- (nyitó-) barázdák meghúzásakor az első eketest által kifordított barázdaszelet szántatlan területre borul. Visszaforduláskor ezt figyelembe kell venni, azaz át kell szántani, hogy ne maradjon megműveletlen sáv, vagyis vakbarázda. Ezzel a módszerrel az összeszántás első menete helyén orom képződik.
Széjjelszántáskor a kezdőbarázda a fogás két szélén jön létre, és az eke onnan halad a fogás közepe felé, a tábla végén mindig balra fordulva. A szántás a kijelölt fogás közepén fejeződik be, így ott egy széjjel vetett barázda, ún. osztóbarázda képződik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!