Vásárolt valaki magánszemélyként saját részre ingatlant 2018-2019-ben?
Szeretnék ingatlant vásárolni mihamarabb. Felmerült bennem pár kérdés ezzel kapcsolatban.
Fontos kiemelni, hogy egyenlőre számomra csak és kizárólag társasházak és panel lakások érdekelnek. Nem szeretnék családi házat vásárolni, így akinek azzal van tapasztala, leírhatja, szívesen fogadom, azonban számomra nem releváns.
Ki melyik térségben vette? (ugye hatalmas árkülönbség van pl-ul Budapest és Borsod között is)
Mennyiért vásárolta?
Mennyit sikerült, ha egyátalán sikerült alkudnia az árból?
Hány nm-es az adott ingatlan.
Társasház vagy panel (burkolt, vagy “régi beton” külsejű)?
Mikori építésű?
Milyen az elrendezése/alaprajza? (Hány szobás, mekkora a közlekedő, van-e rajta erkély, loggia, francia erkély?)
Mennyibe került a vásárlással kapcsolatos ügyintézés? (Ügyvéd, átiratás, hitel...stb.?)
Hitelre vagy kp-re vásárolta? (Mennyi hitelt mert felvenni, milyen törlesztőrészlettel, hány évre, melyik Banknál? Volt-e más hitele? Adóssága? Mennyire könnyen adták meg neki a hitelt? Mennyi az átlagjövedelme, egyedül vásárolta?)
Mennyire újította fel, mennyire rendezte át? (Falbontás, beépítés, átépítés, nyílászáró-, szaniter csere, vezetékek áthúzasa volt-e?)
Hányan lakják most a lakást?
Egyedül intézte, vagy bevont ingatlanost?
Mi volt a fő szempont vásárláskor? (Nm, terek, szobák száma, erkély megléte, épület környezete, mennyire van közel a városhoz, zöldterület?)
Nem, nem vagyok ingatlanos, sem statisztikai elemző, csupán egy magányszemély aki el van veszve az ingatlanok és lehetőségek tárházában! :-)
Mire lehet még figyelni, van valami fontos intézni való ilyenkor? Mit tanácsolnátok nekem?
Azért remélem, te sem gondoltad komolyan, hogy minden kérdésedre választ kapsz.
Amit én neked elmondhatok: tavaly vettem egy újépítésűt, tervezőasztalról. Kis lakás, erkélyes, 38nm, 650eFt/nm áron.
Nem kellett hozzá hitel. Ügyvédi költség 80eFt volt. Szempont volt, hogy itt legyen a környéken, mert befektetési céllal vettem. Alkudni minimálisat lehetett, garázsból egy kicsit többet. Értelemszerűen felújítani nem kell.
Igazából nem tudom, hogy milyen jellegű következtetéseket tudsz levonni majd az itteni válaszokból...
Aki szeretné, részletesen is válaszolhat, aki pedig nem szeretne, nem fog. Ennyire egyszerű.
Csupán ötleteket adtam arra, hogy mi az a téma, ami engem foglalkoztat ezzel kapcsolatban. Ha valamit túl személyesnek talál, egész egyszerűen átlép rajta.
Te befektetési céllal vetted. Aki saját magának veszi a kis és nehezen összekuporgatott pénzén netát hitel bevonásával, hidd el, azt az embert ez mind érdekli, mert nem mindegy hogy azt a sok milliót, amit kiad nagyából egy jó 10-20 évre minimum, akár fizeti a részletet, mint egy állandó albérletet, mit kap rajta, milyen lesz az élettere. Általában elég részletesen utána jár a dolgoknak. Mire megveszi, köpi-vágja az összes információt a lakásról.
Illetve vannak olyan emberek, akiket ez érdekel, hobbi szinten az otthon, lakás vásárlás- felújítás, szívesen beszélnek róla.
Szerintem nem kellene ennek a kérdésnek ilyen negatívan hozzá állni.
Ennek ellenére is köszönöm a válaszodat. Igen, fontos hogy az ember hol veszi, ez nagyban befolyásolja az irányárat.
Abból már sokminden következtetést le tudok vonni.
Ezeket a kérdéseket most ezt komolyan gondoltad? Ha már ennyi mindent kérdeztél, legalább annyit bele írhattál volna, hogy nagyjából mik az igényeid, hol vennéd, mekkora lakást szeretnél, stb-stb.
Azért néhány kérdésedre válaszolok:
- Alkudni általában nem nagyon lehet, főleg mert dübörög az ingatlanpiac. Főleg BP-en és a nagy városokban.
- Amit tudok: egy megyei jogú városban nagyjából 300-400 ezer Ft/nm2 áron mennek a lakások. Állapottól, helyszíntől panel/téglától függően. Siófokon egy társasházi nyaraló: 600-650 ezer Ft/nm. Tudtommal BP-en is hasonló árak vannak, az új/nem túl régi építésű lakásoknál. Panelek valamivel olcsóbbak azért.
- Te tudod milyen elrendezésű lakásra van szükséged, van-e párod, közeljövőben szeretnétek-e gyereket, stb.
- Ügyvéd, stb 150-200 ezer Ft.
- Ha van normális, jól fizető, határozatlan idejű állásod, meg fogod kapni a hitelt.
- Ha egyedül vagy 250-300 ezer Ft-os fizetés alatt ne nagyon akarj hitelt felvenni. 250 ezer Ft felett már okés. De nem árt, ha van valakid, aki hasonlóan vagy akár többet keres.
- Szerintem ha te keresel, felesleges ingatlanost bevonni, de már annyira ellepték a piacot, hogy ha akarsz, ha nem, valószínűleg bele fogjátok vonni őt is.
Budapesten vásárolunk lakást, 2018 év végén kezdtük,az első negyedévben teszünk pontot a végére.
XI. kerület, 65 nm2-es, 3 szobás, loggiás, jó állapotú (3 éve felújított- kivéve vezetékelés)panellakás, központi helyen, kiváló tömegközlekedéssel.Az épület panelprogramon átesett, már kifizették.Ár: 35 millió. Az alku minimális, de mivel maximálisan alkalmazkodtunk az eladóhoz (birtokbavétel kicsit később),készpénzes vevők vagyunk, ami Nekik a másik lakás vásárlásához előny, ezért engedtek az árból.
Mi, magunk kerestünk lakást, de az eladó ingatlanoson keresztül árulta.
Az ügyvéd ismerősünk, 0,5%-ot kért.
Fő szempontunk volt a kerület,ezen belül központi hely, jó tömegközlekedés, a lakás mérete/beosztása,állapota. Eleinte tégla építésű lakásokat néztünk, de aztán rájöttünk,hogy ami számunkra megfizethető nincs olyan jó állapotban mint egy panelprogramos panel.
Nem akartunk rá sokat költeni, ezért a felújítandókat eleve kizártuk.
Több lakást megnéztünk, de mivel Budapesttől távolabb élünk egy idő után rákérdeztem telefonon mindenre, és csak akkor mentünk ha ezek alapján szóba jöhetett a lakás.
Én összeírtam a szempontjainkat, amik egyre bővültek a lakásnézéseket követően.
Szerettünk volna minél hamarabb költözni, ez is szempont volt.
Újépítésűt a méretigény/anyagi lehetőség miatt kizártuk.
Persze kompromisszumot kötöttünk, de alapkérdésekben nem.
Előző vagyok: + megnéztük,hogy többen hirdetik-e a lakást. Ha igen, általában a tulajdonossal tárgyaltunk, hiszen Ő volt az, aki a legkedvezőbb áron hirdette.
Összehasonlítottuk az ugyanazon lakáshoz tartozó hirdetéseket, többször eltérő adatok voltak közölve, erre rákérdeztünk. Az ingatlanosok hajlamosak voltak - tapasztalat- kedvezőbb színben feltüntetni a lakást.
2018 legelején. Budapest, külső kerület, 63nm + hatalmas erkély, 19 millióért, kb 1 milliót lealkudva. (azóta az árak +30-40%-al emelkedtek errefelé).
Régi burkolású csúsztatott zsalus, 83-as építésű. Nappali-konyha egyben, mellette 2 kisebb szoba, tipikus elrendezése ennek az épülettípusnak. Nagy, 6-7nm-es erkély.
Ügyvéd azt hiszem 1% volt, illeték 4%, a szokásos.
1/3-ára vettünk fel hitelt. Önerőnek szerencsére be tudtuk vonni az akkori lakástakarékot, megtakarítást + kisebb családi kölcsönt. Könnyen megadták a hitelt (nincs más hitel), jól keresünk (mindketten 350+ nettó).
Előttünk sok mindent felújítottak. Mi az ablakokat csak, illetve kifestés. De következő 5 évben még tervezek rajta alakítani.
2-en vagyunk, remélem hamarosan 3-an. Egyedül intéztünk mindent.
Ami fontos volt: ár, elhelyezkedés, tömegközlekedés elérhetősége. Nappali +2 félszoba, amerikai konyha opció volt, sikerült. Plusz viszonylag jó kondícióban legyen a lakás, ez is megvolt, az ablakcsere nem volt hatalmas kunszt pedig 2 erkélyfal is benne volt.
Tanácsnak azt, hogy olvass, olvass, nézz egymillió hirdetést és magadnak vond le, mi a fontos, mi nem az, és tanulj más kárán (azért panelnak kevés rejtett baja lehet, a hangoskodó szomszéd az egyik).
2017 végén vásároltunk a párommal közösen. Közvetlen agglomerációban. A Budapest tábla kb. 2 km tőlünk. Éjszakai buszjárat a ház előtt áll meg. Ez fontos volt. Nem bent dolgozunk a városban, ezért nem is nézelődtünk bent, de a közelség és az autó nélküli közlekedési lehetőség fontos szempont volt.
Egy 2008-as építésű, szép állapotban lévő modern, tégla épületes társasház. 2,5 szobás, amerikai konyhás + két picike szobás 53 nm-es lakás egy élhető méretű (5 nm) erkéllyel, ami zöldre néz. Van közös udvar, közös grillező és főző hellyel. A lakóközősség nagyon jó, számíthatunk egymásra.
16,7 m-ért hirdették, 16-ért vettük meg. 2018 januárjában költöztünk. Az ügyvéd 0,5%-ért dolgozott, az adó a párom fele után 4%, az enyém után 2% volt. 12 millió hitelt vettünk fel rá 20 évre, azóta egy milliót előtörlesztettünk, így még 10,4 milliós tartozásunk van. 5 éven belül végtörleszteni szeretnénk.
Felújítani nem igen kellett. Nyilván kifestettünk, tettünk fel néhány dizájn elemet (rejtett ledek), kicsit rendbeszedtük a konyhabútort, a tárolót, de ennyi. Bútorokra költöttünk sokat inkább.
Nyilván lehetne még modernebb a fürdő, vagy a konyhabútor, de nekünk így jó. De nem akartunk még 1-1,5 milliót rááldozni, nem örök életünkre tervezünk itt.
Csináltattunk redőnyt, szunyoghálót az ablakokra, klímát a nappaliba. Nagyjából ennyi. Úgy 1,5 millió belement a bútorozásba, felújításba így is.
Ingatlanoson keresztül árulta az eladó, így vettük.
Ketten lakunk benne és nem bántuk meg a mai napig, bár már jobban figyelnénk más szempontokra is.
Pl. nehéz adott bútorokkal berendezni, minden egyedi méretet kíván, ha praktikus akarok lenni és sok pakoló felületet akarok szép kivitelezésben.
Avagy sok a vendégünk, de nincs vendégszobánk. Így egy kicsit kényelmetlen elszállásolni az ittalvókat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!