Szocreál város?

Figyelt kérdés
Salgótarján tipikusan ilyen, “doboz házak”, igazi Retro feeling, de oda nem költöznék, sok rosszat hallottam róla. Melyik város tipikusan szocreál még itthon?
2018. okt. 3. 10:18
 1/6 anonim ***** válasza:
68%
Miskolc, Szolnok, Tiszaújváros.
2018. okt. 3. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Dunaújvárost se hagyjuk ki. :)
2018. okt. 3. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%
Egész Észak-Magyarország, Nógrád ilyen, illetve Szabolcs Megye, keresd az elmaradt helyeket. Ott mindenhol ilyen házak vannak, de számolj mindenhol 10+ % cigány lakossággal...
2018. okt. 3. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

nincs olyan város, aminek ne lenne ilyen része. (hiszen a rendszer része volt leszámolni a régi időkkel)


De ahol tényleg csak szinte ez van, azok a bányavárosok-iparvárosok, amiket feljebb is írtak.

asszem kimaradt

Tatabánya, Komló, Százhalombatta, Oroszlány


külön felhívnám a figyelmet Dunaújváros és Tiszaújváros „leánykori” nevére, Sztálinváros és Leninváros.

2018. okt. 9. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Dunaújváros az tetszik. Meg Salgótarján is, igaz Tarjánban csak átutazóban, de nem éreztem veszélyesnek.
2018. okt. 9. 22:14
 6/6 anonim ***** válasza:

Az egyetlen igazi szocreál város Dunaújváros. A szocreál ugyanis nem azt jelenti, amit a köznyelv annak hív, ez egy viszonylag rövid ideig élő építészeti stílus az 50-es években. Egy nagyon tipikus példája a székesfehérvári pályaudvar. Kisebb városok közül még Kazincbarcikát van, aki ide sorolja, bár itt kevés épületre jellemző.

Amit a köznyelv szocreálnak hív, az valójában már nem az, valószínűleg azért került át rá ez a kifejezés, mert a szocializmus korának nagy részében ez az építkezési stílus ment. Ehhez tartoznak városon a panel lakótelepek, falun a Kádár-kockaként elhíresült házak, és sok más épület, ami annyira jellegtelen, hogy én ezt stílusnak se nevezném. Ide tartozik a 60-as, 70-es években épített vagy mesterségesen faluból várossá duzzasztott települések nagy része, Tatabánya, Tiszaújváros, Komló, Kazincbarcika, Salgótarján. Ezek némelyikében előfordul "igazi szocreál" is, de általánosságban annyira nem nyújtanak egységes képet, mint Dunaújváros.

Miskolc meg Szolnok nem tudom, hogy kerülnek ide, mindkettő tipikusan 19. századi belvárossal rendelkezik, mint a magyar városok 99%-a, és mindenhol épültek eköré újabb városrészek, mint a magyar városok 99%-ában, ezek egy része szocialista kori, de a fentebb említett, művészettörténeti értelemben vett szocreál alapvetően egyikben sem jellemző.

Bocs a késői válaszért, csak amatőr művészettörténész vagyok ugyan, az előző rendszer építészetével mostanában kezdtem foglalkozni, és rengeteg a félreértés ezekkel a stílusokkal kapcsolatban.

2019. ápr. 23. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!