Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Miért tulajdoni hányad alapján...

Miért tulajdoni hányad alapján fizetjük a közös költséget?

Figyelt kérdés
Oké, hogy a társasházi törvényben alapvetően ez van leírva, de miért kell 90nm-es lakásom után 3x annyi közös költséget fizetnem mint aki 30nm-esben lakik. Attól mert nekem nagyobb a lakásom a folyosón nem ég többet miattam a villany, a közös helyiségeket nem kell miattam 3x többet takarítani, a kert locsolása illetve a közös területeket nem fogom 3x többet használni. A közös költség a közös dolgok költségeiről szól. Akkor miért nem egyenlően oszlik szét lakásonként? A nagyobb lakásomban nincsenek közös dolgok ami miatt többet kellene fizetnem.

2018. jan. 13. 16:58
 1/7 anonim ***** válasza:
83%
Közművekre külön mérőd van mindenre?
2018. jan. 13. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Abból indultak ki, hogy a nagyobb lakasban több ember van - és akkor már jogos, mert több ember többször használja pl a lpecsöházvilágítást, stb.
2018. jan. 13. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
88%

Amit leírsz, az igaz, de még mindig közelebb áll az igazsághoz, mint a fordítottja. Mondjuk eleve úgy kezelik, hogy az egyszobásban egy ember lakik, az ötszobásban, meg egy komplett nagycsalád, aki többet jön-megy, használja a liftet, stb.


Valóban, a teljesen igazságos az lenne, ha a négyzetméter és a lakószám vegyítve lenne, azt abból jönne ki valami számolási képlet.


Volt nálunk egy időben, hogy bizonyos felkapaszkodott úri népek jogász ismerőseik által kilobbizták a fordítottját. Fél évig se tartott, olyan botrány lett belőle. Akkor ugyanannyit kellett fizetni a 70 milliót érő ötszobás nagypolgári lakás után, mint az egy szobás udvari fronti, gangról nyíló, csak ajtaja, ablaka nincs cselédszobák után, amikbe jó ha egy falikút be van vezetve, ha bevan. Ott olyan helyzetű emberek élnek, akiknek ha tényleg ki kellett volna fizetni azokat a díjakat azok után a sötét büdös lukak után, hát most hajléktalanok lennének valahol.


A közös költség pedig az omladozó vakolat és a leszakadó gangok aládúcolásáról szól, egy ötszobás lakás meg hosszabb faldarabokat, több vakolni valót képvisel a házból, mint egy cselédajtó körüli jobbra/balra 20 centi.

2018. jan. 13. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
28%
A kérdés jogos, "...ha a szervezeti-működési szabályzat másképp nem rendelkezik". Vetesd fel közgyűlési napirendre, és egyszerű többséggel a társasház megszavazhatja. A döntés attól fog függeni, hogy a kis vagy a nagy tulajdonosok lesznek-e többségben, de a szavazati jogod is nagyobb súlyú a nagyobb lakással.
2018. jan. 13. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez az egyetlen, viszonylag könnyen megfogható dolog, aminek ráadásul még van is objektív alapja, hiszen a falazat, a födém (tetőzet), ereszcsatornák stb. is közös tulajdonban vannak, ezek karbantartására is kell fizetni és bizony nagyobb lakáshoz nagyobb falazat, nagyobb tető, több ereszcsatorna tartozik. Nézzük a fordítottját: 30 nm-es házadhoz hozzáépítenél még 60-at, de afölé nem húznál tetőt, mondván, hogy legyen elég annyi, amennyi a 30 nm felett van... Bármennyire is akarnál "igazságot" tenni, csak részleges eredményt érnél el, mivel mindig van olyan szempont, amibe mások beleköthetnek.

Példaként: mi egy 4 tulajdoni hányadra oszló épületben lakunk, ahol van 28 és 125 nm-es ingatlanrész is. A pincei sufnimban én bizony a közös világításból vezettem oda az elektromosságot és használom barkácsgépekhez. Az én nézetem szerint nem követek el semmi visszaélést, mivel hiába lakunk az első emeleten (legfelül) én soha nem kapcsolom fel a lépcsőházi világítást, ami a gomb benyomásakor 6 lámpát kapcsol fel 1,5-2 percre, míg egy 500 w-os barkács fúrógépet csak másodpercekre kapcsolok be.

2018. jan. 13. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

"Közművekre külön mérőd van mindenre?"

Igen, minden mérő külön van. Sőt a garázsokra is lakás tulajdoni hányad alapján fizetünk pedig azok aztán tényleg egyformák.

2018. jan. 13. 18:50
 7/7 xswerdy ***** válasza:
a garázsokat mindenképpe külön kellene szabályozni. De ha egy olyat megszavaznátok, hogy mindenki ugyan annyit fizet, az megtámadható lenne. Max olyasmi szokott lenni, hogy a költségek egy része oszlik tulajdoni hányad szerint, egy része a bent lakók száma szerint, és egy rész pedig egyenlően (pl. a kaputelefon karbantartás, mert abból tényleg mindenkinek egy van).
2018. jan. 13. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!