Ingatlan adás-vételnél, miként megy kifizetés és a költözés, ha lakott ingatlanokról van szó?
Nos, mi pont ebben vagyunk benne. Eladtunk egy lakást, amit 3 ütemben fizetnek ki. Az első kettőt már megkaptuk, az összegeket mi is adtuk tovább, mivel mi is vettünk egy lakást.
Az utolsó összeg átadásánál lesz a kulcsátadás és az óraállások felírása. Ez így jól hangzik, de mi megkapjuk mondjuk szerdán a volt lakásunkért az utolsó összeget, de mivel mi még nem fizettük ki a leendő lakásunk teljes árát, így addig nem tudjuk átadni a kulcsot, hiszen 1-2 nap kell arra, hogy elköltözzünk.
Szerencsére az általunk vett lakásban nem lakik senki, tehát mehetünk, de ha laknának, velük is össze kellene hangolni a dolgokat. Innentől ez bizalmi kérdés is, hiszen az ember nem költözik el 3 napra albérletbe azért, hogy rögtön a pénz átvételénél már ne legyen egy darab cucca sem az eladott kégliben.
Kicsit pontosítanám 1-est:
Ezeket mind az adásvételi szerződésben kell rögzíteni. Értelemszerűen úgy, hogy titeket se lehessen átverni.
Tipikus megoldás, hogy a vételár érdemi részét (mondjuk a foglalón felüli részét) csak akkor fizetitek ki, amikor megtörtént a kiköltözés és az eladó azonnal oda tudja adni a kulcsot a házhoz. A szerződést előbb is alá lehet írni és egy határidőt kikötni, hogy pl. május 31-ig kiköltözik a bent lakó, ekkor adják oda a kulcsot. Persze, ha mégse sikerül addig kiköltöznie, akkor közös megegyezéssel lehet módosítani a dátumot, vagy az eladó a foglaló dupláját visszafizeti nektek és meghiúsult az adásvétel. A pénzt sok esetben ügyvédi letétbe helyezik annál az ügyvédnél, aki a szerződést ellenjegyzi. Ez azt jelenti, hogy az eladó már biztos lehet abban, hogy a vevő nem lép vissza önkényesen (hisz ő már megvált attól a pénztől), a vevő pedig biztos lehet abban, hogy addig nem kapja meg az eladó a pénzt, amíg nem bocsátja rendelkezésükre az ingatlant.
Egyébként, mivel kötelező ügyvéddel csináltatni a szerződést (és a vevő hozza az ügyvédet), a pénzetekért ő biztos szívesen elmagyaráz minden lehetőséget és úgy írja meg a szerződést, hogy be legyetek biztosítva.
Köszi, ezeket nagyjából átlátjuk mi is. Az eladásunknál majd az ügyvéd vagy közjegyző remélhetőleg elmondja a lehetőségeket, majd szerződésbe foglalja.
A kérdésünk még mindig az, miként tudunk majd elköltözni, ha a kulcsátadásig, tehát a tényleges elköltözésig nem kapjuk meg a vételárat. De ha nem kapjuk meg, akkor mi sem tudjuk kifizetni az általunk vásárolni kívánt ingatlant, tehát abba nem költözhetünk. Ez eléggé 21-es csapdája! :-o
Az is megoldás lehet, ha eladást követően visszabérelitek egy-két hónapra az eladó lakásotokat, ha a vevőtöknek nem sűrgős a kölzötés.
Megegyezés kérdése, kettő vagy három részben fizeti ki a vételárat. (foglaló, nagyobb rész, majd tényleges elköltözésnél még a fennmaradót összeg)
Probléma akkor van, ha a ti vásárlótoknak sürgős a költözés. :-( Ebben az esetben számoljátok bele az árba az esetleges lakásbérlést. Így nem buktok a dolgon.
Segítségetekre lehet még a Self Store is. (bérelhető raktár) Ők profi költöztetőkkel is rendelkeznek! Nektek csak csomagolni kell, ők elszállítják a raktárba, majd kiszállítják az új lakásotokba. :-) Ti pedig elmentek a legfontosabb holmikkal egy kibérelt lakásba vagy rokonhoz, baráthoz, panzióba, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!