Mi a véleményetek, tapasztalatotok a prokoncept technológiával készült családi házakról?
Nekem van ismerősöm aki ilyennel építkezett kb. 10 éve. Most épült hozzá egy szobát, pincét. Megtervezték, összelegóztuk, kiöntöttük betonnal, kész. Nagyon könnyű vele dolgozni.
Hátrányok, amiket ő mond így hogy már régóta bent lakik:
1. Nagyon párás mindig, minden, állandóan páramegkötőt használnak, hogy ne penészedjenek.
2. A falak mivel belülről is szigeteltek a technológiából adódóan, szinte semmi hőtároló képesség nincs a falaknak, szinte csak addig van meleg, amíg megy a fűtés.
Nem tudom most milyen méretű falazó blokkokat lehet kapni, de én a házamra 38-as porotherm mellé 10cm-es külső hungarocell szigetelést raktam. Szerintem a prokoncept nem biztosít 10cm-es külső szigetelést a falazóblokkokkal, így ha ilyet akarsz, mindenképp kellene pluszba szigeteltetni.
Mi a 38-as porotherm, a külső 10cm-es szigetelés és a jó nyílászárók mellett nagyon gazdaságosan tudunk fűteni.
Én nem választanék ma se már technológiát az építkezéshez.
A prokoncept előnye az építkezés során van, mert késsel faraghatod olyanra amilyen kell. Csövezés, kábelcsatorna "bevésés" is késsel, szikével megoldható.
Én laktam tégla lakásban, ahol volt penész, és 14 éve lakom Prokoncept házban, ahol nincs. (És párátlanító sincs!)
Ezért próbálok a fenti tapasztalatokra a sajátjaimmal reagálni, hátha segít valakinek és nem riad el feleslegesen a prokoncepttől.
1. Pára:
A párazárás (és a penészesedés) nem következik önmagában a prokonceptből.
(Ha bárki ezentúl egy forróvizes zuhanyzás után lát vizet folyni a fürdőszobacsempén, nehogy megijedjen, hogy tudtán kívül prokonceptből épült a fala!)
A PK építőelemet belül is többféleképpen lehet burkolni, nálam pl a legtöbb helyen gipszkarton (természetesen nem vízálló!) van ráragasztva és az van glettelve és festve. Vagy vakolva van és a vakolatban futnak a falfűtés csövei.
A Pk építőelem választása szinte igényli, hogy fűtésmegoldásként se "a jól bevált radiátort", hanem fal- és mennyezetfűtést válasszunk. Nyilván ezek is befolyásolják a későbbi tapasztalatokat... de inkább a pénztárcában maradó pénz mennyiségét.
A nyílászárók választása is számíthat, a tökéletesen záró műanyag nyílászárók csukott állapotban valószínűleg jobban benntartják a párát is. Nálam fa nyílászárók vannak.
Szóval nekem bevált. Van egy kétszemélyes pezsgőfürdő kád egy nagyobb légtérben, pára nyomát sosem láttam a falon...
2. Fűtés, hőtartás, szigetelés:
A fűtést októberben bekapcsolom, áprilisban kikapcsolom. Van kismértékű szabályzás 20 és 22 fok között, napszaktól függően.
Ismétlem: fal- és mennyezetfűtésem (valamint szolíd padlófűtés) van, tehát itt nem a falakat kell felfűteni, hogy aztán meleg legyen, hanem a kb. 30 fokos fal fűt.
Más a hőérzet ugyanolyan hőmérőértéknél, de az kétségtelen, hogy nem lehet forró radiátoron bugyikat szárítani :)
Nincs értelme hőtartásról beszélnem. Annál inkább hőszigetelésről. Nyáron sincs szükség légkondira.
Az éves gázfogyasztás költsége (fűtés és melegvíz együtt) 4 tagú család és a 150 nm esetén nálam kb. 190 ezer forint. Szerintem elég jó.
Ja, és beszélhetnénk az építési hibákról, pontatlanságokról, nedvesedésről, kiszáradásról, utólagos mozgásokról, repedésekről, hőhidakról, de hát prokoncept esetében ezekről nem tudunk...
És ha pl. hőkamerával keresnének ingatlant az emberek, valószínűleg többen választanának prokonceptet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!