Eladó kicsi (és olcsó) lakást keresek Budapesten. Inkább én keresgéljek, vagy bízzak meg ingatlanost? Ő elintézné a szerződést is (ügyvéddel? ), meg tulajdonlapot is, vagy ezeket a vevőnek kell?
Bízhatsz meg ingatlanost is persze, ha vevő vagy az neked nem pluszköltség.
A szerződésnél neked is ott kell lenned, de akkor lehet ő szerez bejáratott ügyvédet ez szerintem megállapodás kérdése. De utoljára 2005-ben vettem lakást ingatlanossal, már nem rémlik, hogy volt 2009-ben nélkülük vettem, ott mindent én intéztem el.
Tehát azt mondjátok, hogy ha irodával veszem, akkor nem tudnak átvágni? És mint vevő, nekem végül is mindegy, mert az eladó fizeti az irodát?
Még egy kérdésem lenne, ha megveszem a lakást, a vételáron kívül milyen egyék költségeim vannak még?
Valamilyen mértékben és módon mindenképpen kell személyes közreműködés. Akár tulajdonostól közvetlenül, akár ingatlanos közvetítésével veszel, vedd figyelembe, hogy ők mindketten eladni akarnak a legmagasabb elérhető áron, azaz a Te érdekeidet egyik sem fogja szem előtt tartani.
Akárhogy is akarod hasznosítani majd az ingatlant, mint befektetést, előbb tájékozódni kell, hogy a környék megfelelő-e a hasznosítás céljára. Iroda, műhely, üzlet esetén a könnyű megközelíthetőség mellett előnyös a főútvonal, míg lakás kiadás esetén a főút közelében levő, de csendesebb mellékutca a keresettebb. Lakás esetén az 1. vagy 2. emelet a jobb. A földszint nem kedvelt és lift hiányában a magasabb emeletek sem. Lakásnál előnyös a napfényes fekvés és autó parkolási lehetőségek is számítanak. Érdeklődni kell, hogy milyen a szomszédság (rossz szomszédság török átok), mennyire lehet zavartalanul használni az ingatlant. Magánál az ingatlannál nem feltétlenül előnyös, ha "felújított", mert az az árban mindenképpen jelentkezik, de a "felújítottság" tényleges értéke erősen kérdéses lehet, nemcsak a felhasznált anyagok minősége és a kivitelezés tekintetében, de pl. az egyéni szempontok gyakran nagyon eltérőek lehetnek. Sokszor a vevők azonnal átalakíttatják saját ízlésükre és saját szempontjaik szerint, azaz az előzetes felújítás ilyen értelemben "kidobott pénznek" minősíthető, amit végső soron mégis a vevő fizet meg. Lakás esetében gondolni kell a későbbi eladhatóságra, tehát pl. sokan idegenkedek az u.n. bauxitbetonos épülettől, amelynek élettartama ma sem megnyugtatóan tisztázott. Sok régebbi építésű lakás belső kialakítása több tekintetben nem passzol a jelenlegi igényekhez és építészeti átalakításra is szükség lehet a műszaki felújítás mellett. Emiatt pontosan fel kell tudni mérni a felújítás anyagi következményeit, sokszor a leromlott, felújítandó jobban megéri, mint a mások által "felújított".
Lakástulajdon-szerzés illetékének mértéke ....: 4%
(Ez elég sok, de részletre is fizethető.)
Ügyvédi költség (általában) .....: 1%
Ingatlanközvetítő vevőtől nem kér díjat, de az eladótól több százezres nagyságrendűt - na ezt az összeget már biztos
nem lehet lealkudni a vételárból.
Tehát ennyivel drágább ingatlanos által vásárolni.
Saját ügyvédet megbízva "lakásmaffia" manapság nem fenyeget.
Oké-oké írjátok, amúgy helyesen az eladás, csere utáni adózás szabályait, de a kedves kérdező csak venni akar!
Lakástulajdon-SZERZÉS illetékének mértéke ....: 4%
Ez ILLETÉK független bármi más eddig emlegetett adóktól, kikerülni nem lehet,
részletfizetési kedvezmény kérhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!