Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Az adásvételi szerződéstől el...

Az adásvételi szerződéstől el lehet állni a vevőnek birtobaadás után, ha nincs foglaló, és még nincs a teljes vételár kifizetve?

Figyelt kérdés
Tehát a szituáció az: a vevő az ő vevőjének a hitele csúszása miatt előbb beköltözik az ingatlanba. újítkozni is kezd, de aztán valami mégse tetszik neki, el akar állni a szerződéstől. Még csak a fél vételár van kifizetve. Meg lehet ezt csak úgy tenni?

nov. 12. 18:58
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
Az ügyvéd nem tudom miért nem szólt akkor az eladónak. Pedig kérdezte is, hogy van-e így kockázata, azt mondta neki , hogy nincs.
nov. 12. 21:18
 12/19 A kérdező kommentje:
De 10-es, ha nem teljesíti a szerződésben foglaltakat, és nem fizeti ki időben, akkor az eladónak joga van elállni a szerződéstől, így pedig a vevőnek megszűnik a haszon-és birtokjoga. Nem?
nov. 12. 21:24
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

"De 10-es..."

Csak ez kb. 2 évnyi jogi herce-hurca. Jó esetben.

nov. 12. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

#11 Az ügyvédet nyilván nem akkor kérdezték meg a kockázatról amikor kiderült, hogy nem tud időben fizetni a vevő hanem amikor a szerződést megkötötték.

A szerződés szerint akkor kellett volna birtokba adni amikor a vevő kifizeti a vételárat. ENNEK nem is lett volna kockázata ha a tulajdonos tartja magát a szerződéshez.

Rokonomék kénytelenek voltak úgy eladni a házukat - nem volt más vevő - hogy a nagyobb része készpénzes, aztán birtokba adás és részletekben fizet majd a vevő havonta törlesztve. Be volt kalkulálva, hogy egy idő után nem fog fizetni és sajnos így is történt. De az már nem volt akkora veszteség. Ez az eladónak kockázat.

Ráadásul ha jól értettem akkor belekezdett a lakás felújításába is a vevő. Vagyis már nem is tudja az eredeti állapotában visszaadni a tulajdonosának még ha akarja se.

Ha a tulajdonosnak, az eladónak az a jó akkor felbonthatják a szerződést, ennek is nyilván van módja, főleg ha nem történt meg a kifizetés. Ugyanakkor a vevőnek használatra alkalmasan kell a lakást visszaadnia és remélhetőleg a szerződésben benne van az is, hogy a szerződés felbontásának milyen anyagi következményei vannak.

Minden szerződést fel lehet bontani csak annak vannak következményei. Az ügyvédet kell róla megkérdezni, hogy mit írtatok alá a szerződésben. A másik felet ilyenkor kártérítés illeti meg, a mértékét a szerződésbe szokták beleírni. Ha nincs ilyen akkor meg kell egyezni, pl. kártérítésnek marad az eredeti vételár 10-20%-a, csak a többit kell visszaadni és amit elkezdett felújítást az rendbe kell hoznia. Pl. ha leverte a csempét a fürdőben akkor rendesen ki kell csempéznie vagy ha kiszedte a villanyvezetékeket a falból akkor be kell fejeznie a vezetékezést és a falat le kell festenie. A lakásnak újra lakhatónak kell lennie.

nov. 12. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
73%
Ügyvèdet kèrdezd, ez jogi dolog.
nov. 13. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
86%

Hát erre nagyon ráfaragtál...

A felét fizette ki és még azt is visszakéri?

Ebből egész estés műsor lesz a fókusz plussszban.

nov. 13. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:
Nem engem érint, hanem közeli hozzátartozómat. Viszont bele tudtam most nézni az adásvételi szerződésbe, és viszont az benne van, ha nem fizeti ki a vérelárat időben, akkor utána a vételáron felül plusz bérleti díjat kell fizetnie. Ez valamivel enyhít talán a szituáción, nem? Mondjuk csak 60ezer ft, de a semminél az is több.
nov. 13. 14:07
 18/19 anonim ***** válasza:
100%
#17 Igen, de ez nem megoldás arra, hogy a vevő vissza akar lépni.
nov. 13. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%

A szerződés nem a földhivatali bejegyzéstől meg nem a birtokbaadástól érvényes, hanem az aláírástól. (Ha ma veszek egy házat, holnap az adásvételivel mehetek a kormányablakba bejelentkezni a házba, mint tulajdonos, nem kell megvárni, hogy a Földhivatalban be legyen jegyezve X hónap múlva.)

A szerződés azért szerződés, hogy kösse a feleket egy megállapodáshoz. Az a vevő csak indokkal mondhatja fel, pl. mert felismert egy olyan komoly hibát, amit az eladó eltitkolt előle.

Itt ebben az esetben nincs szó ilyesmiről, tehát ha a vevő nem fizet, akkor szerződésszegést követ el. Ezért a fizetés hiánya miatt az eladónak van joga felmondani a szerződést.

Két lehetősége van:

- Felmondja a szerződést, ez nem jár kockázattal, mert a vételár egy részét már megkapta, és ha a vevő nem költözik ki, addig nem adja vissza a lóvét.

- Kényszeríti a vevőt az adásvétel betartására. Pl. bepereli, ami időigényes ugyan, de minden költsége meg fog térülni, mert ameddig nem, addig nem kerül a vevő nevére a ház. Ha netán nem tud fizetni, akkor a bíróság teszi semmissé a szerződést, és megfelelő arányt megtarthat a kifizetett pénzből, például.

De igazából látni kellene azt a szerződést, hogy tartalmaz-e valami retorziót a szerződésszegés esetére.

nov. 13. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!