Miért kiabálhatott velem az ingatlanközvetítő?
9 hónapja bíztam meg kizárólagosan. Soha nem tájékoztatott, hogy volt-e érdeklődő, mutatta-e bárkinek az ingatlant. Kifogásoltam miért nem hírdet megfelelően? Sehol sem találtam a hírdetést, sem helyi újság sem jófogás, stb...azt mondta ez így sokkal jobb, ő ingyenes helyekre nem teszi fel. Valami portálon megmutatta, hogy ott van a hírdetés.
Most akadt egy érdeklődő, aki még a régi hírdető táblán (kint maradt) lévő számot hívta, azaz engem. Az ingatlanoshoz irányítottam.
Innentől jó sokára megtudtam, hogy komoly érdeklődő, már többször is vokt az ingatlannál. Viszonylag sok hitelt szeretne felvenni. A szerződést mindent maga intézne. Jeleztem a közvetítőnek, hogy szeretném módosítani a megbízást, mert a jutalék szerződéskötéskor lenne esedékes. Elbizonytalanított a hitel téma (egyedülálló idősebb férfi), biztosabb lenne, ha a jutalék nem akkor járna amikor a szerződést kötjük, hanem amikor a teljes vételár befolyt. Az ingatlanos szóban beleeggyezett ebbe a módosításba, majd kérte az irataimat, hogy majd ő intézi az adás-vételi szerződést.
Mikor jeleztem, hogy erre nincs szükség, mert ezt majd a tulajnak fogom megküldeni, nagyon mérges lett és kiabált, hogy márpedig küldjem meg, mert neki össze kell állítania. Azt nem egészen értettem, hogy mit, ha már mindent készen átküldök szkennelve.
Mi lehet a baja?
A megbízási szerződéshez nem kért ilyen másolatokat az irataimról.
Köszönöm a válaszokat! Én hivogattam eddig, hogy hányan nézték a hirdetést, volt-e érdeklődő, miért nem szerepel auz ingatlan több helyen. Szerződés mem tartalmaz olyan pontot, hogy mi indokolja a szerződésbontást.
Amit én nem értek most az az, hogy kéri az irataim másolatát a szerződéshez, amit nem ő intéz, hanem a vevő. Azért üvöltött, mert még nem küldtem át. De nem látom át, hogy mire kell neki a személyi és lakcímkártya másolatom. Ő azt mondja, hogy az adás-vételihez, na de azt nem ő intézi...
Nekem anno egy vevőm ráígért arra, akit az ingatlanos már hozott a megbeszélt áron, így kifizettem (vagyis a vevőm vállalta a megfejelt vételáron felül ezt is) a jutalékát. De nem kellett hozzá semmit átküldenem neki, csak ő küldte át a bankszámlaszámát és mindenki kedves és elégedett maradt. Annyi, hogy összekötöttem őket, hogy elhiggye, hogy tényleg megkapja a pénzét és nem marad ki a buliból. Másolatokat nem kellett küldenem, hiszen benne voltak az adataim már abban, amit ketten kötöttünk és mikor kitöltöttem, megnézte, hogy stimmel.
Elég felelőtlen módon írtad alá ezt a szerződést, hogy nincs lehetőséged felmondani. Általában szokott lenni egy határidő legalább vagy bármi kitétel. Tanulság, hogy olyat soha nem szabad aláírni, amitől nem tudsz elállni az esetben, ha elégedetlen vagy a szolgáltatással. Itt már csak egy ügyvéd tudna hivatkozni valami általános szabályra talán... Mert ez most olyan, mintha úgy fizetnél pl. a fodrászodnak, hogy nem csinált semmit a hajaddal. Csak kicsit drágább.
Ne kuldj masolatot az irataidrol!
Azonnal felmondhatod a szerzodest, mivel nem vagy elegedett a szolgaltatasaval (irasban)
Nem az ingatlanos hozta a vevot, hanem teged keresett kozvetlen.
Nem fog tudni feljelenteni, neki bizonyitani kell hogy mindent megtett, hogy eladja.
Csak batran, legyel hatarozott.
Ptk. 6:102. § (1) "tisztességtelen az az általános szerződési feltétel, amely a szerződésből eredő jogokat és kötelezettségeket a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével egyoldalúan és indokolatlanul a szerződési feltétel alkalmazójával szerződő fél hátrányára állapítja meg"
Ingatlanközvetítői szerződés esetén:
1. Tisztességtelen az a szerződési feltétel, amely szerint a jutalék akkor is megilleti a megbízottat, ha az ingatlant nem a megbízott által közvetített vevő vásárolja meg!
2. Tisztességtelen, ha az ingatlanközvetítő az ajánlati biztosíték 50%-át megtartja, mert így eredménytelen közvetítés esetében is érvényesíthet a fogyasztóval szemben díjigényt.
3. Kizárólagos ingatlanközvetítői szerződés esetén sem lehet korlátozni az ingatlan eladóját, azaz a megbízót, hogy saját maga is értékesítse ingatlanát.
4. A felmondás jogának korlátozása jogszabályba ütközik, amelynek jogkövetkezménye a kikötés semmissége.
5. Tisztességtelen, ha az ingatlanközvetítő a sikeres közvetítéstől függetlenül, annak ellenére kéri a jutalékát, hogy megfelelő vevőt ténylegesen nem közvetít. A közvetítői szerződések célja az ingatlan sikeres értékesítése. Ha az ingatlanközvetítő pusztán érdeklődőket hoz, és az ingatlant meghirdeti, mindaddig a jutalékra nem tarthat igényt, amíg a fogyasztó az adásvételi vagy bérleti szerződést meg nem köti. Az ingatlanközvetítő jutalék a szerződés szerint a sikeres eladásért jár.
6. Tisztességtelen az eladót abban az esetben is díjfizetésre kötelezni, amennyiben számára a vételi ajánlat nem elfogadható.
7. Ha az eladó bánatpénzre, vagy foglalóra jogosult, ez kizárólag a fogyasztót illeti meg, kártalanítására, illetve arra szolgál, hogy a szerződés megkötésének vagy teljesítésének elmaradásából eredő veszteségét csökkentse. A vevő visszalépése, vagy a már megkötött szerződés teljesítésének elmaradása a fogyasztónál jár idő- és anyagi veszteséggel, míg a közvetítőnél nem, ezért a pénzből az ingatlanközvetítő részesedése indokolatlan és egyben a jóhiszeműség és tisztesség követelményével ellentétes.
8. Tisztességtelen, ha a kikötések a fogyasztó szerződésszegésével arányban nem álló, túlzott mértékű fizetési kötelezettséget írnak elő azzal, hogy a fogyasztó megbízási díjat és kötbért is köteles fizetni.
Kúria döntése– a kizárólagos megbízásra irányuló szerződéses rendelkezések nem zárhatják ki, hogy a fogyasztó maga értékesítse az ingatlant.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!