Mennyi foglalót kell adni?
A foglaló meg az előleg nem ugyanaz.
"Az előleg a szerződés meghiúsulása esetén minden esetben visszajár a vevőnek, függetlenül attól, hogy a szerződés milyen okból hiúsult meg. A szerződés meghiúsulásáért felelős vevő az átadott foglalót elveszíti, ha pedig a foglalót eladóként kapta, kétszeresen köteles visszafizetni."
"Előleg tehát az ingatlan adásvételi szerződés teljesítése során átadott valamennyi vételárrészlet. Az adásvételi szerződés során előlegként említett összegek bármilyen esetben visszajárnak a vevőnek, ha a szerződés megszűnik. Az előleg visszafizetésének kötelezettsége teljesen független attól, hogy az adásvételi szerződés milyen okból szűnt meg. Ez egyben azt jelenti, hogy az előlegnek nincs szankció funkciója."
"A foglaló (általában) a szerződéskötéskor átadott pénzösszeg. Az adásvételi szerződés teljesítésére vonatkozó kötelezettségvállalás megerősítésére szolgál. A foglaló lényegében kárátalány. Ez azt jelenti, hogy a foglaló erejéig a szerződés meghiúsulása miatt felmerült kár mértékét a vétlen szerződő félnek nem kell bizonyítani. Pusztán azon tényre tekintettel, hogy a szerződés a másik fél hibájából hiúsult meg, a kapott foglalót megtarthatja, illetve az adott foglalót kétszeresen követelheti vissza."
Helyesen a megegyezés komolyságát foglalóval bizonyítják, a megegyezés szerinti összegben - ez lehet akár 10% is de annál kevesebb is. Egy 50 milliós ház vásárlásakor nem kell 5 milliót foglalóba letenni, elég 100-200 ezer forint is ha abban egyeznek meg. Van cég ahol 10 százalék a foglaló de magánszemélyként ennyi pénzt nem szoktak letenni foglalónak - mi se tettük amikor vásároltunk ingatlant.
UTÁNA, a szerződés kötéskor van lefektetve, hogy a vételárat milyen részletekben kell kifizetni és mikor. Általában ilyenkor már van előleg fizetés a megbeszéltek szerint és aztán a további részletek.
A lényeg, ahogy a z idézetben volt, hogy a foglaló nem jár vissza ha még sem lesz semmi a szerződésből, az előleg viszont igen.
Kérdező, csak tőletek függ mennyi lesz a foglaló. Érdemes olyan összegben megegyezni ami már elég komoly mindkét félnek, hogy csak úgy ne lépjenek vissza a szerződéskötéstől, de azért ne okozzon végzetes gondot, mert lehet, hogy mégis valami miatt nem jön össze a dolog.
Pl. amikor régen a lakásunkat vettük 13 millióért a foglaló 200 ezer forint volt, ebben egyeztünk meg az eladókkal. Akik tőlünk vették meg a lakást azok nem adtak foglalót, olyan gyorsan történt az ügylet, hogy már előleget fizettek az ügyvédnél, ha jól emlékszem 10%-t és nem sokkal később fizették az egészet mert 3 héttel később be is költözhettek.
De megegyezhettek 10% foglalóban is, rajtatok áll.
Ahogy a 4-es írja: az előleg és a foglaló nem ugyanaz, olvasd el, hogy mi a különbség.
Amikor én vettem ingatlant, akkor 10% előleget és 10% foglalót fizettem előre, önerőből, és a többit pedig a banki hitellel együtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!