Minden háznak van életartama?
Ha megfelelően karban van tartva, akkor nagyon nagyon nagyon hosszú évig állni fog még egy téglaház.
Ha hagyják, hogy az enyészeté legyen, értem azt 100 éve hozzá sem nyúltak és nem is laknak benne, akkor esélyes, hogy lassan összedőlnek. Pl. mert egy nagy vihar megbontotta már a tetőt és folyamatosan ázik, stb.
4-es jól mondja.
Csak ebben a szerencsétlen országban szokás 50 év után szétverni mindent és az alapoktól felépíteni valami mást. Boldogabb és gazdagabb országokban ez nem így megy. Pl. Nagy-Britanniában laktam én már 400 éves téglaépületben is. Oké, nyikorgott a padló, nem volt olyan száraz levegőjű, mint egy modern lakás, de használható volt.
Rómában akad jó néhány ~2000 éves épület, a Colosseum kicsit lefingott, de a Pantheon tökéletesen jól tartja magát. Persze nyilván úgy, hogy horror áron állami dotációból fenntartják, de mondjuk Bajorországban is akdnak még 4-500 éves fachwerk házak, s azok tényleg lakópületek, nem pedig múzeumok meg templomok.
Ettől függetlenül az építészek nem tervezik szándékoltan örökéletűre az épületeiket - s ma nem is használ olyan anyagok az építészet, amikkel a 150-200 éves élettartamon túlnyúlóan lehetne kalkulálni (a műemlékvédelmi habarcs és a téglaragasztó eléggé más kategória tartósságban). De az örökkéletű háznak elméleti síkon sincs értelme, hiszen ilyen időtávon a legtöbb település szerkezete is átalakul, hát még az adott épületben élő családok is mennyiszer elköltöznek onnan. Persze a mai épületek máshogy fognak tönkremenni a betonacél miatt, de a régi épületektől alapvetően még rövidebb élettartamot lehet csak elvárni, mert nem ismerték a minőségbiztosítás fogalmát (mondjuk az építőipar nagyja ma sem).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!