Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ha két fél 50-50%-ban örököl...

Ha két fél 50-50%-ban örököl egy ingatlant, de annak felbecslése külön-külön történik meg számukra, létezik olyan, hogy a második becslés értékét utólag elfogadja az a fél is, akinél már egyszer felbecsülték a tulajdonrészét?

Figyelt kérdés

Két ember örököl egy ingatlant, 50-50% tulajdonrésszel, és az egyik félnél (X) már megtörtént az ingatlan felbecslése (lezárult folyamat, nem lehet fellebbezni). A másik fél (Y) még nem élet a felbecslés lehetőségével (hosszú történet, nem tartották a kapcsolatot sok-sok éve, így ő csak most került a képbe, miután X már felbecsültette a saját tulajdonrészét).


Mi történik ilyenkor, ha Y-nak más értéket állapítanak meg? Létezik ilyen egyáltalán? Ha X nem ért egyet utólag azzal az összeggel, amit neki mondtak, van még bármi lehetősége elfogadni az Y-nak megállapítottat, és a saját részére is ezt érvényesíteni?



2023. júl. 7. 13:42
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Van már határozat az öröklésről és annak mértékéről? Vagy már eladáshoz becsültetitek? Nem teljesen értem.

A férjem is örökölt két sosem látott testvérével együtt. A hagyatéki eljárásnál egyszer becsülték, erről kapott mindenki határozatot, lehetett fellebbezni. Senki nem vétózta meg, így ez az összeg került bele a végső határozatba.

2023. júl. 7. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Hosszú, szövevényes a történet, mivel én nem sajnos vagyok jártas sem a fogalmakban, és a történetben sem 100%-ig így első körben próbáltam leszűkíteni ennyire. Tehát teljesen értem hogy nem elég információ, ez emiatt is van.


A második érintett félnek egy ügyvéd mondta, hogy az ő 50%-a még külön felbecsültethető. A probléma több dologból fakad, az első felet nem tájékoztatták megfelelően, az értékbecslést gyakorlatilag nélküle hajtották végre. Megkapta levélben a halotti anyakönyvi kivonatot, de arról, hogy felbecsülték az ingatlant, és ennek az összegéről nem kapott tájékoztatást. Beszélt az illetékesekkel, ők hárítanak, hogy bizony kiküldték levélben azt is. A becsült érték nekem, aki nem jártas a témában irreálisnak tűnik (Megnéztük a környéken hirdetett házakat, a legolcsóbb hirdettet ingatlan árának is csak a harmada, amit megállapítottak, nem idokolja az állapot sem ezt a mértéket stb.).


Tehetnének feljelentést, viszont addig nem tudják eladni a házat.


Emiatt merült fel bennem a kérdés, hogy ha létezik, hogy a másik félnek külön felbecslik az ingatlant, akkor az aki már lecsúszott a fellebbezés lehetőségéről tehet-e még bármit, hogy ugyanazt a megállapított összeget elfogadja a saját részére is?


Ezek mellett köszönöm a válaszod!

2023. júl. 7. 14:57
 3/9 A kérdező kommentje:

Kiegészítésképp:


Az első értékbecslésben két fél volt. Az egyiket elhunyttá nyilvánították, és helyette az ő fia lesz a 2. örökös. Tehát az első értékbecslés (ha jól értettem) amiatt történt, hogy eladhassák az ingatlant.


A holttá nyilvánítás után az eredeti örökös fia kapja az 50%-ot. Ahhoz hogy a nevére kerüljön a tulajdonrész, újra felbecslik a házat. Ezért kérdéses, hogy ez befolyásolhatja-e az első becslést a másik tulajdonosnál is?

2023. júl. 7. 15:20
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A hagyatéki eljárás során az értékbecslés azért fontos, hogy reális legyen, mert ha többért sikerül eladni, mint amennyi a határozatban szerepel öröklés címszóval, akkor a különbözet után adót kell fizetni. Ezért érdemes kicsit inkább többet beíratni a határozatba, ha lehetőség van rá.

Nálunk pl. a férjemtől megkérdezte az illetékes jegyző mennyit ér az elhunyt háza, a férjemnek fogalma sem volt, nem járt ott 20+ éve, a másik 2 testvére sem, tippelni sem akartak. Felbecsülték, ez az összeg került a határozatba. Fellebbezés után már nem lehet megvétózni, pláne ha évek telnek el. Teljesen egyértelmű, hogy pl. jelen piaci helyzetben többet ér, mint akár 2-4-8 éve. Ilyen formán egy x éves értékbecslés kvázi hatályát vesztette.

Ha eladás miatt becsültetik, akkor mindenképpen meg kell állapodniuk a tulajdonosoknak, hogy mennyiért hírdetik meg és mennyiért hajlandóak eladni. Ott az értékbecslés kvázi csak informatív. El lehet adni többért és kevesebbért is. A vételár fele az egyik tulajdonosé, a másik fele a másiké.

Ha arról van szó, hogy anno a hagyatékin kevesebbet becsültek, most a tovább öröklésnél pedig már többet, az tök normális. Nincs köze a kettőnek egymáshoz, szintén adófizetés miatt van jelentősége.

A sztorit értem, hogy kacifántos, de sajnos részletek nélkül nem igen lehet segíteni.

2023. júl. 7. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Igen, a különbözet után fizetendő adó miatt merült fel az egész ebben a helyzetben is. A becslés kb. 2 éve történt. Ilyenkor a különbözeti adó szempontjából ez már nem is releváns? Mindenképp a friss becslés alapján számolják mindkét fél esetén?

2023. júl. 7. 16:04
 6/9 anonim ***** válasza:

#5 Az adót mindig az alapján az értékbecslés alapján szabják ki ami akkor történt amikor örököltek.

ha 2 éve felbecsülték az az akkori értéke volt és az alapján akkor kellett adót, egyebet megfizetni. Most egy más helyzet van, más az ingatlanok értéke és ha valaki most válik örökössé akkor neki az ingatlan mostani értéke után kell fizetnie.

Ahogy 4-es írta ilyenkor csak a megfizetendő adó miatt van az értékbecslés - de ha a fia örökölte a szülőjétől akkor nem kell örökösödési adót fizetnie.

Az ingatlan értéke akkor számíthat még öröklésnél ha vannak más dolgok is a hagyatékban és nem mindent akarnak egyenlően megosztani az örökösök között, hanem értelmesen, hogy ne legyenek közös tulajdonok. Pl. ha van 3 örökös és van egy lakás, egy nyaraló, kocsi meg készpénz, akkor felbecsülik mennyit ér a lakás meg a nyaraló, kocsi és úgy osztják el, hogy az egyik kapja a lakást, a másik a nyaralót, harmadik a kocsit, és az utóbbi kettő kapja a pénzt, hogy az örökségük értékében azonos lehessen a lakás értékével. Így nem kell utána vitázni, hogy ki mikor használja, adja el, mit kezd vele.

Egyéb esetben lényegtelen, a tulajdoni hányad marad 50% vagy más %, és csak akkor lesz belőle pénz amikor eladták. Akkor meg nem az számít mennyire becsülték az értékét hanem hogy valójában mennyit fizet érte a vevő. Annak lesz az 50%-a az egyik örökösé, 50% a másiké.

2023. júl. 7. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm!


Tehát a jelen esetben, létezik, hogy az első fél akinek már tulajdonrésze volt a hagytaéki tárgyaláskor is, és benne volt az értékbecslésben, valamint az akinek csak mostantól lesz tulajdonrésze (az eredeti részes fia), a ház eladása esetén más mértékű különbözeti adót fognak fizetni?


Az, hogy változtak az ingatlanárak, (és a 2 évvel ezelőtti becslés már nem biztos, hogy reális), lényegtelen a különbözeti adó szempontjából, mert így is az elsőkörben megállapított becslés a mérvadó, ha most adnák el a házat?

2023. júl. 7. 16:27
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

#7 Az ELADÁSKOR megfizetendő adó attól függ, hogy mikor került a tulajdonába az ingatlan. Nem számít, hogy az örökléssel, vásárlással, ajándékozással, csak az számít, hogy mikor.

Onnantól kezdve ha eltérő idő telik el a két tulajdonosnál, akkor nem egyformán fognak adót fizetni. Ha az örökléstől már eltelt 5 év akkor nem kell adót fizetni az ingatlan eladásakor, ha annál kevesebb telt el, akkor évente változó mértékben veszik figyelembe az eladási árat.

Konkrét példával:

Az egyik tulajdonos 2,5 éve megörökölte az ingatlan 50%-nyi részét, a másik meg 0,5 éve. (az örökhagyó halála számít az öröklés dátumának, nem az amikor a hagyatéki eljárás lezárul és rá kerül az örökös nevére az ingatlan). Ha most el akarják adni a 20 milliót érő ingatlant, akkor a második tulajdonosnak az eladási ár 100%-a az alap, ennek 15%-t kell jövedelemadóként (SZJA) befizetni. Ez 10000000x0,15=1,5 millió forint adó. Az első tulajdonosnak a 2,5 év miatt már csak 60%-ban kell figyelembe venni az eladási árat, vagyis nem 10 millióval, hanem 6 millióval kell számolni, az adó ennek 15%-a = 0,9 millió adót kell fizetnie.

Ha várnak még egy évet, akkor az első tulajdonosnak már csak 30%-ban kell az ingatlan árát figyelembe vennie és az adója így a 10 milliós része után csak 450 ezer lesz. A második tulajdonosnak ekkor 1,5 év telt el és még mindig 90%-ban számít az ár, azaz 1,35 millió adót kell fizetnie.

Viszont itt jön a másik szabály, hogy ha 1 éven belül vesznek ebből a pénzből lakást, akkor amennyit ebből az új ingatlanra költöttek, az után már nem kell adót fizetni.

Vagyis ha most eladnak egy házat, felezik a pénzt, majd a második tulajdonos fogja a 10 milliós részét és vesz belőle egy lakást valahol máshol 11 millióért, akkor nem szerzett pénzt az eladással, nem is kell SZJA-t fizetnie. Ha ebből a 10 millióból csak 8-t költ egy lakásra, akkor a 2 milliós különbözetből kell adót fizetni csak, 300 ezer forintot.

A becslés az a vagyonszerzési illetékhez kellett, amit az örökség után kell megfizetni, ha nem egyenes ágon örökölte. Ha apa hagyta a fiára akkor nem kell. Adót meg az alapján kell fizetni amennyiért eladták az ingatlant, lényegtelen mit becsültek előtte.

Érdemes ezeket elolvasnod:

[link]

[link]

2023. júl. 7. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Világos, nagyon köszönöm! :)
2023. júl. 7. 22:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!