Ha van egy házunk, aminek a 3/4 része a miénk, 1/4 része testvéré, ő jelzálogot rakat rá, akkor miként lehet majd eladni?
A helyzet a következő: a férjem egyik szülője házának a következő az 'elosztása': 3/4 része férjemé, 1/4 része a testvéréé.
A férjem a kezdetek óta azt mondja, hogyha eljön az idő, ő el szeretné adni az ingatlant, hiszen arra nincsen szüksége.
Na most a testvér házvásárlás előtt áll, intézi a hiteleket. Valószínűsíthető, hogy jelzálogot akar rá rakatni. Gondolom ehhez csak a jelenlegi tulajdonos beleegyezése kell.
Ha ez megtörténik, hogy fogja tudni a férjem eladni azt?
Tudniillik én jeleztem neki, hogy úgy gondolom jelzálog alatt álló ingatlant nem lesz olyan egyszerű eladni, és jelezze ezt a testvére felé, illetve a szándékait.
Egyébként ebbe férjemet nem avatták bele, más családtag mondta el.
Akkor a mostani tulajdonos még egyáltalán nem a férjed, hanem az apja, vagy az anyja. Ha a szülő megengedi neki a jelzálogjogot, akkor az csak akkor fog onnan lekerülni, ha kifizeti a tartozást a testvére.
A szülő helyében én nem engedném a jelzálogjogot. Egyrészt bizonytalan, ha nem fizet a testvér, bármikor vihetik a házat, másrészt igazságtalan a férjeddel szemben. Harmadrészt, szerintem nincs olyan, hogy 1/4 jelzálogjog. A bank az egész házra fogja terhelni.
Igen, így van! :)
A férjem és a testvére jelenleg nem tulajdonosok, -reméljük hosszú évekig nem is lesznek- csupán a végrendeletben szerepel ez.
De akkor jól gondoltam ezek szerint, hogyha ezt valóban meglépik, akkor a férjem nem igazán fogja tudni eladni a házat abban az esetben sem, ha egyébként a testvére le fog mondani az ő 1/4 részéről. (Ebben állapodtak meg)
3!
Ezaz, fogalmam sincs :/
De férjem őszintén nem is igazán foglalkozik vele, tudom, hogy akkor nekem sem kellene, hiszen nem az enyém. Viszont mar előre látom, ha egyszer oda jutunk, áll és néz ki a fejéből majd, hogy 'jaaaaa' 🤦🏼♀️
Azért az ne felejtsük el, hogy a végrendelet csak egy dolog, mert az öröklés papír nélkül is van minden családnál, ez csak amolyan záradék, hogy a szülők halála után milyen vagyoni részesedés jár a gyerekeknek. Viszont addig, amíg a szűlő él és beszámítható, addig ő a tulaj, és azt csinál a vagyonával amit akar. Ha szeretné, akkor el is adhatja, és felélheti a pénzt mert a végrendelet csak a halál után számít, addig a gyerekek nem rendelkeznek semmivel.
Öröklés után meg a jelzáloggal terhelt ingatlant is ugyanúgy el lehet adni, az ügyvéd elintézi vételárból a végtörlesztést. Nyilvánvalóan a tesvér 1/4-ed részéből lesz rendezve a jelzálog, így őneki az eladás után ennyivel kevesebb pénz jár majd, rosszabb esetben még tartozni is fog a párodnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!