Mik az összköltségei egy lakásvásárlásnak? Mik a buktatók, mire érdemes odafigyelni?
Vételár, ügyvédi költségek és vagyonszerzési illeték (ez nem kevés, de első vásárlásnál bizonyos életkor alatt talán ingyenes). Ha hitel is kell (valószínűleg), akkor plusz a hitelfelvételhez kapcsolódó banki költségek.
A lakást érdemes műszaki szemmel nézni, nem az esztétikára célozva, bármi gyanús, érdemes statikussal is megnézetni. Vizesedés, penészedés stb. rettentő gázak tudnak lenni.
Szomszédokat is érdemes úgy-ahogy megnézni, mifélék.
Ügyvédi költség (0,5-1%), földhivatali eljárási költség + tulajdoni lap lekérés (~10 ezer), általában az ügyvéd intézi, de nincs benne a díjában.
Vagyonosodási illeték 4% - részletfizetés általában kérhető utólag. Vagy érvényesíthető a 2%-os kedvezmény már az elejétől akár részletfizetéssel bizonyos feltételek megléte esetén, de budapesti ingatlanáraknál ez már szinte lehetetlen.
Hitel esetén banki ügyintézési költség, közjegyzői díj, esetleg előminősítési díj, vagy értékbecslési díj. Ez összesen akár a 300-400 ezret is elérheti. Azért a bankok ezt általában elengedik "hihetetlen akció" keretei között, de mondjuk nekünk a közjegyzői és az értékbecslés díját meg kellett előlegezni. Visszaadták a szerződés aláírást követően (összesen kb. 80 ezer forint volt). A többit csak most... csak nekünk... elengedték. Persze azért szerepel a szerződésben apró betűkkel, hogyha 5 éven belül végtörlesztünk, akkor ki kell fizetni az egészet. :D
Amin el lehet csúszni az a nem megfelelő ügyvéd választás és a nem mindenre kiterjedő szerződés. Illetve hitel esetén az önerő kontra igényelt összeg bakival, ha minimális önerővel indultok neki.
Illetve sokan valamilyen oknál fogva nem számolnak a felújítás és a bútorozás költségeivel egy új első lakásnál. Ez még azért eltud szívni akár milliós tételeket is, úgyhogy mindenképpen gondoljatok rá.
Ahogy írták már, azt nem ismétlem meg,amúgy a hitelfelvétel nem kerül ennyibe, csak a balekoknak. Én hónapokig tanulmányoztam a hiteleket, vadi új volt nekem a téma, mégis nagyon jól megoldottam. nem kell hitelügyintéző!! Vannak a neten kalkulátorok.
Mindenképp kérjetek előbírálatot, akár több bankból,itt kell kezdeni. Legyen egy jó ügyvéd, aki csak fél szazalékot kér. Tulajdonlapot minden esetben kérjétek le. Csak tulajdonostól vegyetek, megbízottól ne. Úgy értem, hogy úgy ne, hogy a tulaj állítólagosan kórhazban van, külföldön van, stb. Ezek átverések. Sok a csaló. Én ingatlanostól se vennék, minek gazdagítani őket.
Nézzétek meg a padló, falak állapotát. Kérdezzétek meg a felújítasok időpontját pl. Elektromos athúzás, vízvezetékcsere stb. mikor volt. Földszintit, legfelső emeletit ne, ezekkel csak a baj van. Legyen lift. A felújítas egy rémálom szóval legalább közepes állapotút vegyetek. A lokació legyen jó, mert azon az egyen nem fogsz tudni változtatni. Szomszédok legyenek normálisak, ne legyen alattatok kocsma.
Én a kicsit dragább, de fogyasztóbarát hitelt mondanám, minél hosszabb periódusra fölvéve, legalább 10 de akár 15 év fix kamattal, ahol az előtörlesztés olcsó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!