CSOK mikor fog már megszünni? Kezdem unni a 14 millás lepukkant házakat...
Várd meg, míg a COVID miatti gazdasági visszaesés beüt.. A 2006-ban vett 12,5M árú szigethalmi házunk hirtelen 2009 év végére 6,5MFt értéken se ment volna el. Tavaly ősszel meg kínáltak érte 19 Milkát. Szerintem 2022 környékére megint 12 körül, vagy annyi se lesz az ára. Pest környékén irtóztató módon bejátszik a gazdasági konjunktúra, de a nyugati végeken (Vas megye) is észre lehet venni ugyanezt, de kisebb mértékben.
Ha csak 5 Milkát szánsz házra, nézz szét Nógrád, BaZ, Somogy, vagy Zala kis falvaiban. Ott símán találsz jó házat annyiért. Igaz munkát nem fogsz találni, hacsak nem home office-ban dolgozol, vagy vállalkozóként nem viszel oda munkát.
Én fordítva látom, mint a 11-es.
A 2008as válság baja az volt, hogy baloldali kormányunk volt, aki adókat és gázárat emelt, miközben az emberek jó része elvesztette a munkáját, azaz egy rossz helyzetből lett még rosszabb. (az EUs átlag gdp visszaesés 4.7% volt, Magyarorszagon 6.5%)
A 2020as covid válság kapcsán nem lett akkora munkanélküliség (októberig nézve, 38 ezerrel dolgoztak kevesebben, mint 1 évvel korábban, covid előtt), ráadásul egyfelől nem volt adóemelés, másfelől pedig a kijárási korlátozások miatt az emberek csak dolgoztak, aztán meg otthon voltak. Nem jártak drága éttermekbe, plázázni, nem nyaraltak, nem tudták elkölteni a pénzüket.
Szóval amint végre lehet újra dolgokat csinálni, az emberek zsebét égető pénzt, amit eddig nem tudtak elkölteni, most hirtelen el fogják szórni (megszűntetve a válságot), vagy felhasználják egy lakáshitel önerőjének.
Szóval se válság nem lesz, se kevesebb lakásvásárló (sőt), így az ingatlanárak tovább fognak emelkedni.
Azért a dolog nem csak arról szól, hogy dolgoznak/nem dolgoznak az emberek. Felégtek a tartalékok, csökkentek a bérek, a munkaórák, a kereslet, az üzletek a szakadék szélén vannak, sokakat tettek át részmunkaidőbe, ami nem látszik a statisztikán. A moratóriummal vagy éltek vagy nem, ha igen, akkor mégjobban eladósodtak. Ne legyen igazam.
A statisztikában nem jelennek meg a feketén dolgozó takarítók, vendáglátósok, és sorolhatnám, akik 80%-a napibéres, beugrós, kisegítős, kékkönyves munkavállaló. Igen, még Budapesten is, a fancy Liszt Ferenc téri éttermekben is.
13as: nekem ez inkább csak egy politikai propaganda szövegnek tűnik, amit írtál. Gondolom, nem tudod bizonyítani se.
Mindenesetre, csak a játék kedvéért tegyük fel, hogy igazad van. Tehát a feltevés szerint rengeteg feketén dolgoztatott, mosogató ember rosszabbul él a járvány óta.
Szerinted a feketén dolgoztatott, mosogató emberek helyzete határozza meg az ország ingatlanpiacát?
Szerintem nem. Ők eddig se vettek lakásokat, most se vesznek, így ebből a szempontból, tehát az ingatlanárak szempontjából nincs semmi jelentőségük.
Az ingatlanárakra a középosztály helyzete a mérvadó. Ha nekik jól megy, vesznek nyaralót a Balatonon, vesznek lakást befektetésként, vesznek lakást a gyereküknek.
Ha nem megy jól, akkor meg nem.
Na most, pont ezt a réteget alig érintette a járvány.
A hotel tulajdonosok (felsőosztály) bevétele csökkent, a kisegítő mosogatók (alsóosztály) bevétele vagy csökkent vagy nem (ennél a kérdésnél nincs jelentősége).
A fizikai szakemberek (villanyszerelők, burkolók, festők..) bevétele csak nőtt (középosztály) , a diplomás irodisták bevétele változatlan (középosztály), az orvosok bére nőtt (középosztály).
Azaz, a középosztálynak több a pénze, és mivel az ő pénzügyi helyzetük határozza meg az ingatlanpiacot, így az árak nőnek.
A feketemunkásokat pedig nem feltétlenül kell elképzelni egyedülálló tarhátorokként akik a híd alatt csövelnek, hanem családapák, akik hozzájárulnak egy közös kasszához, így nagyban befolyásolja a család döntéseit. Hidd el, amikor egy pincér hazavisz napi 20ezret feketén, majd nem teszi hirtelen, az hatással van egy átlagos család életére.
Párom is vendéglátásban tevékenykedik 20 éve, tudom miről beszélek. Én állami közszférában vagyok foglalkoztatva, ettől még közös a bevételünk. Én hitelképes vagyok bőven, ő nem, a döntéseinkhez viszont hozzájárul az ő bevétele.
A kiragadott példáknak nincs semmi haszna.
Ha végignézek a családomom, barátaimon, kivétel nélkül mindenki vagy ugyanannyit keres, mint járvány előtt, vagy többet. Költeni viszint mindenki kevesebbet költ, mivel nincs annyi szórakozási lehetőség. Ergo mindenkinek több a megtakarítása, így többen tudnának lakást vennk és így drágábbak lennének a lakások.
Nálunk most is lehet a faluban 1,5 millióért házat venni 1000 nm-es telekkel, igaz, hogy 30 km-re van a legközelebbi város, dehát na.
Valamit valamiért, nem igaz? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!