Így lehetséges házat venni? Ha bemegyek egy inagtlanoshoz, lehet ebben tanácsot kérni? Vagy hova kéne fordulni?
Van egy meglévő lakás, rokoné, Bp majdnem belvárosi rész. Közepes állapotban van, talán 15-17 millát érhet, de még nincs felbecsültetve.
Lehetséges-e úgy eladni ezt a lakást, hogy házat szeretnénk venni, és ennek az ára lenne az önrész? Tehát akkor tudunk fizetni a tulajnak, ha ezt eladtuk, és akkor tudjuk birtokba adni, ha már van hova menni.
Persze, ehhez még hitel is kell, itt vagyok én a képben, rokon adná az önrészt, nekem adnának hitelt a maradékra (30-35 millás házban gondolkodva pestkörnyéken).
Kivitelezhető ez így vajon? Hol lehet ilyen ügyben tanácsot kérni? Ingatlanoshoz becsattoghatok, hogy információt szeretnék, meg matekozzon nekem, ha nem biztos, hogy náluk adnánk/vennénk? (Nincs kifogásom az ingatlanirodák ellen, de nem szeretném lekötni magam, ha pl magánszemélytől látunk jó ingatlant.)
Én albérletben vagyok a párommal, de ide plusz ember nem fér be, pici lakàs plusz a tulaj sem menne bele.
Adott rokonnak pedig nincs ennyi plusz pénze, rövid távra nem is adnak ki lakást, a kauciót garantáltan bukná, pesti viszonylatban nem olcsók a lakások, plusz az egy helyett két költözést jelentene.
Persze, létezik ilyen, de eléggé körülményes. Önerőre lenne szükségetek a lakáson felül.
- Meghirdetitek a meglévő lakást, megyegyeztek valakivel, adna érte 15 milliót, abból 1,5 millió foglaló. Birtokbavételre 120-max 180 nappal későbbi időpontot tűztök ki, ő a fennálló részt akkor fizeti majd ki.
- Ti kinéztek egy új házat, az 35 millió, 3,5 millióval tudtok foglalózni. Hibádzik 2 millió. Esetleg a ti vevőtökkel megpróbálhattok előleget is fizettetni, amit így tovább tudtok adni, de ez kockázatos, hiszen ha a vevő meggondolja magát, akkor a foglaló a tiétek, de az előleget vissza kell adni.
- Mindegy, megkaptátok a 3,5 misit, foglalóztok. Elmentek a bankba, felbecsülik a vásárolandó házat, úgy kell hitelt felvennetek, hogy kijöjjön az ügyvédi díj, felújítás, és nagyon fontos, a 4% illeték.
- Úgy kell megírni a szerződéseket, hogy amint kiléptek az egyik ingatlanból, másnap mehessetek a másikba. De ez így szinte lehetetlen, hiszen a hitelek bírálata, kiutalása nem percre pontos. Ha a lakásért megérkezett a teljes összeg, akkor birtokba kell adni. Ha ti viszont még nem fizettetek, akkor nem tudtok költözni.
Tehát szerencsétlen rokonnak biztosítsatok néhány hétre valami matracot az előszobátokban, mert tökéletesen nem lehet kicentizni az ügyletet.
"felbecsülik a vásárolandó házat, úgy kell hitelt felvennetek, hogy kijöjjön az ügyvédi díj, felújítás, és nagyon fontos, a 4% illeték."
Ez most lehet, hogy ostoba kérdés lesz, de sosem volt még lakásügyletem: a lakáshitelbe ezek a plusz költségek beletartozhatnak? Én azt hittem, hogy mivel nem szabad felhasználású a dolog, mint pl egy személyi kölcsön, ezért az ilyen plusz költségeket mind zsebből kell kifizetni. Van amúgy eltéve valamennyi pénz, nem egész két mill perpill, de az én előzetes feltételezésem az volt, hogy ezt meg kell tartani az általad is említett egyebekre, meg a költözésre.
Köszönöm egyébként a segítséget mindenkinek, minden hasznos infó jól jön! :)
Vagy úgy szokták, hogy lefoglalózzák, amit kinéztek és utána reménykednek, hogy gyorsan elkel a saját, hogy ne bukják a foglalót (eladóval is esetleg meg lehet egyezni, hogy a szokásos 3 hónapnál hosszabban éljen a foglaló). Vagy fordítva úgy, hogy eladják a sajátot és utána néznek újat abból, ami épp van. Közben pedig vagy eleve úgy hirdetik meg és szerződnek (ha a vevő belemegy), hogy eladás után hosszabb lesz a kiköltözés határideje vagy albérlet/raktár/egymásnál bekkelés vagy visszabérlik a régit.
Ingatlanost meg ha szeretnéd felhívod, megkérded, aztán ha meg mégis megpróbál aláíratni veled valami papírt már a matekozásért, azt alaposan elolvasod, aztán eldöntheted, neked megfelelnek-e a feltételei. Vannak, akik e-mailben, paraméterek és fotók alapján is ajánlgatnak ingyen értékbecslést, de abban nem bíznék. Értékbecslőt ki lehet hívni ingatlanos nélkül is, olyat érdemes, aki mondjuk pont hitellel foglalkozva belelát a NAV statisztikákba, hogy tényleg mennyiért keltek a környéken a hasonló lakások, és akkor az egy reális ár lesz, mert a neten látható hirdetési árak sokszor jóval magasabbak, mint amennyiért végül eladják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!