Ha két céggel készíttetek energetikai tanúsítványt uarról a lakásról, tuti egyforma lesz a besorolás?
Az esetek többségében igen, de nem feltétlenül az összes esetben.
A besorolások amolyan lépcsők, a mért analóg értékek alapján kell digitalizálni a besorolási értékekre (A, B, C, stb.) Analóg az érték, amit mérnek (pl. a ház hőkisugárzása), ennek értéke bármennyi lehet, a házra jellemzően, egész is, tört is. Viszont a besorolás már csak egész lehet, hiszen nincs olyan besorolás, hogy C,42, vagy B + 1/3. Csak B van meg C.
Na most, ha pl. olyan érték jön ki, ami nagyjából pont félúton van a B és a C besorolás között, akkor lehet, hogy az egyik szakértő a B-be, míg másik a C-be sorolná az adott házat, mert adott méréssorozat olyan értéket adott. Aztán lehet, hogy ha hűvösebb vagy melegebb, párásabb vagy szárazabb, szelesebb vagy kevésbé szeles időben történik a mérés, akkor meg olyan érték jön ki, ami alapján már a másik csoportba sorolná a házat ugyanaz a szakértő.
Tehát adott háznál valószínűleg mindegyikük ugyanazt a besorolást fogja adni, de ez nem kőbe vésett dolog, kis eltérések lehetnek. És ha ezen eltérések átbillentik a mért értéket, akkor már másik besorolás is esélyes lehet.
Olyan viszont elvileg sosem történhet meg, hogy ugyanazon házon az egyik szakértő B-s, míg a másik F-es besorolást mér. Itt már túl nagy a különbség ahhoz, hogy ne gyanakodjunk mérési hibára (vagy más turpisságra).
"Analóg az érték, amit mérnek (pl. a ház hőkisugárzása)"
Háátttööö.... szóval ez nem így működik. Ilyet nem is ír elő a rendelet. Nem mérünk hőkisugárzást.
Ja hogy úgy értetted, hogy NEM mérünk hőkibocsájtást? :-)
Mert tényleg nem mérünk. :-))
A tanúsitók általában egyszerűsített számítási módszerrel dolgoznak és nagyjából ezeket a lépéseket követik:
Teljes biztonsággal nem állítható, hogy ugyanaz lesz a besorolás, mivel vannak adatok, amiknél a megrendelőre kell támaszkodni. Pl. egy társasházi lakásnál nem biztos, hogy be lehet jutni a kazán helyiségébe, itt feltételezéseket kell tenni, ami eltéréseket okozhat. Ez általában egy kategóriánál nagyobb besorolási hibát nem okoz. Tudni kell azt is, hogy ha egy tanúsító két kategóriánál nagyobbat téved, akkor felfüggesztik a jogosultságát (a Mérnöki Kamara szúrópróbaszerűen ellenőriz).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!