Ti mit, hogyan, mivel, milyen gyakran takarítotok? Esetleg házi praktikák?
Frosch termékeket használok.
Elsősorban azért, mert alergiás vagyok a klórra, másodsorban azért, mert ezek környezetbarát tisztítószerek, és az sem utolsó szempont, hogy nagyon hatékonyak.
Citromsav: némi citromsavat ráteszek törlőrongyra és áttörölgetem vele a vízköves területeket.Kicsit állni hagyom rajtuk, majd lemosom.
Lefolyótisztítás: háztartási szódabikarbónát szórok a lefolyóba, majd 20 %-os ecetet ráöntök. Hagyom pezsegni, tisztítsa, fertőtlenítse a lefolyót. Nem károsítja, kíméli a csővezetéket, mégis hatékonyan tisztít. Kis idő elteltével, amikor már nincs pezsgés, forró vizet öntök a lefolyóba.
Szőnyegtisztítás: szódabikarbónát szórj a szőnyegre, esetleg kellemes illat végett kevés illóolajat is hozzá adhatsz. Kb. egy órán át a szőnyegen kell hagyni, majd felporszívozható. Az ecet segít felfrissíteni a szőnyeget, hatékony foltok ellen, sőt, még a poratkák mennyiségét is mérsékli. Keverj ki általános ecetes lemosót két rész víz, egy rész ecet arányban, tedd szórófejes flakonba, majd ezzel spricceld át a szőnyeget. Utána itasd fel, és tiszta vízzel is spricceld át. Érdemes először mindegyik módszert - különösen színes felület esetén - a szőnyeg egy kisebb, eldugottabb részén kipróbálni.
Penész ellen: Egy liter vizet forralj fel, és keverj hozzá egy deciliter 20%-os ecetet. Egy tiszta szórófejes flakonba töltsd bele a keveréket, és permetezz belőle bőven a penészes felületre. Ha a csempét tisztítod, akkor bátran súrold át kefével a felületet, falak esetében viszont inkább egy szivaccsal töröld át óvatosan a kényes részt.
Ablakpucolás: szórófejes flakonba tölts ecet és víz azonos arányú keverékét.
Szódabikarbóna szagtalanítja a hűtőt és a lábbelik belsejét is.
MOSÓSZÓDA
A mosószóda átlátszó zacskója vagy barna papírcsomagolása egyszerű, fehér port rejt, ami azonban remekül oldódik a vízben, ráadásul teljesen lebomlik, így a csatornákból a folyókba kerülve nem károsítja az élővizet.
Vízlágyító hatásának köszönhetően nemcsak a mosógépedet védi meg a vízkőlerakódástól, meghosszabbítva az élettartamát, de a foltokat is könnyebben eltávolítja, hiszen köztudott, hogy a tisztítószerek lágy vízben könnyebben fejtik ki a hatásukat.
A mosószóda oldja a zsírt, az izzadságfoltokat is magába szívja, a tintát, a vörösbort, a gyümölcs- vagy szószfoltokat ugyancsak eltávolíthatod vele, de a háztartás számos más területén is használhatod.
Mivel a mosószóda nagyon jól oldódik, könnyen öblíthető, és még kézi mosás esetén sem marad a ruhákban. Ez különösen az érzékeny bőrűek számára jó hír, akiknél a mosópormaradék irritációt vagy pörsenéseket okoz - a mosószódával ez a probléma is megszüntethető.
Mosáshoz
Mivel fehérítő hatása is van, a mosószódát ne használd színes ruhákhoz, fehérekhez azonban annál bátrabban: nemcsak remekül tisztít, de a sárgaságot is megszünteti. Egyszerűen tegyél két-három evőkanállal a mosószer-adagolóba, majd indítsd el a programot. A mosószóda használata semmivel sem bonyolultabb, mint a modern mosóporoké.
Áztatáshoz
Makacsabb foltok eltávolításához áztatásra lehet szükség. A mosószódából ekkor is elegendő egy egészen kis mennyiség, akár egy teáskanálnyi is. Oldd fel meleg vízben, majd áztasd benne egy órán át a ruhát. Ezután a legmakacsabb folt is eltávolítható, akár alacsony hőmérsékletű, 40 fokos mosással is.
Mosogatáshoz
Nem irritálja a kezet, és jóval olcsóbb, mint a mosogatószerek. A mosószóda leginkább a zsíros edények tisztításában verhetetlen. Oldj fel a mosogatóvízben két teáskanálnyi mosószódát, áztasd bele az edényeket, majd súrold át őket - a zsír fellazul, és nyom nélkül eltűnik. Az üvegedényeket a mosószódás tisztítás után öblítsd el ecettel, különben foltosra száradnak, alumíniumedényeken pedig ne használd a szódát, mert foltot hagy.
Tűzhelytisztításhoz
Teljesen természetes és nagyon erős zsíroldószert kapsz, ha egy evőkanál mosószódát elkeversz egy kevés ecettel. A tömény szóda a legmakacsabb zsírfoltokat is fellazítja, és sütőtisztításban is verhetetlen.
Csempemosásra
Mivel finom súroló hatása van, és a vízkövet is oldja, a filléres csodaszert a fürdőszobában is bátran használhatod. Egy evőkanálnyi mennyiséget oldj fel öt liter kézmeleg vízben, majd ezzel súrold át a csempéket és a szanitereket.
Szagtalanításra
A mosószóda a szagokat is megköti, ezért a szekrényekben vagy a hűtő-szekrényben is hasznát veszed. Töltsd egy papírborítékba, majd tedd oda, ahol meg akarod szüntetni az állott levegőt vagy az ételszagot. Időnként rázogasd meg a papírtasakot - ha úgy érzed, elnehezült, akkor a szóda telítődött, és ideje kicserélni.
WC-tisztításra
A mosószódának enyhe fertőtlenítő hatása is van, amit szintén érdemes kihasználni. Igazi nagyágyú például, ha a WC tisztításáról van szó, hiszen a vízkőről, a szagokról és a baktériumokról egyszerre gondoskodik. A legegyszerűbben úgy tudod használni, ha egy szórófejes flakonba fél liter forró vizet és nagyjából három evőkanálnyi mosószódát töltesz, majd ezzel spricceled körbe a kagylót. A nagyobb hatékonyság kedvéért még egy csepp teafa- vagy citromolajat is adhatsz a keverékhez.
Általános fertőtlenítéshez
Kisebb tárgyak megtisztításához, fényezéséhez, fertőtlenítéséhez szintén ideális választás a mosószóda, különösen, ha olyan területről van szó, amivel a gyerekek is kapcsolatba lépnek. Ha egy evőkanálnyi mosószódát adsz a felmosóvízhez, nem csak könnyebben távolíthatod el a zsíros foltokat a linóleumról vagy a járólapról, de a padló fertőtlenítéséről is gondoskodsz.
Mosószódát háztartási boltokban, vegyiáruboltokban, nagyobb áruházakban is kaphatsz, de szinte minden drogériában is megtalálható. Ha neked úgy kényelmesebb, internetről is rendelhetsz a tisztítószerből, itt talán még a bolti árnál is olcsóbban juthatsz hozzá, körülbelül 300 forintért vásárolhatod meg az egy kilogrammos kiszerelést.
Nagyon-nagyon köszönöm! Nem is gondoltam volna, hogy ennyi mindenre lehet alkalmazni a szódabikarbónát, ecetet és a mosószódát. Ki fogom próbálni mindet, mosószodával még nem is próbálkoztam, de mindenképpen venni fogok.
Én általában boltban kapható tisztító-fertőtlenítőszereket vettem, de amiket írtál sokkal olcsóbbak és környezet kímélőbbek. Mégegyszer nagyon köszönöm! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!