Nagyon koszos a WC az albiban, vízköves, hogyan lehetne feltölteni az egészet vízkőoldóval?
Az előző lakó egyáltalán nem takarította a WC-t, képzeljétek, még WC kefe sem volt a lakásban, csak egy eldeformálódott WC pumpa. Lényegében az egész WC kagyló belsejét beborítja a barna vízkő (vagy nem is tudom milyen kő, talán inkább húgykő, vagy sz..rkő...) és helyenként akár fél centis barna lerakódás is megfigyelhető.
Természetesen ha nem muszály, akkor nem szeretnénk benne kézzel matatni, hanem valamivel bedugnánk a lefolyót (sajnos ugye ehez nem jár olyan dugó mint a kádhoz, meg a mosdó kagylóhoz) és akkor feltöltenénk vízzel illetve részben nagy hatékonyságú vízkőoldóval - ez 20%-os nátrium-hidroxid oldat a címke tanúlsága szerint -, talán az feloldaná a barnászöld cseppkőre emlékeztető rétegeket. Vagy ha nem, legalább annyit lazítana rajta hogy aztán már kefével, mosogató dróttal, azaz konyhai fém súrolóval esnék majd neki.
Már volt szerencsénk korábban is egy ilyen WC kagylóval, és akkoriban léggömbbel, felfújt gumikesztyűvel, félig leengedett strandlabdával, valamint óvszerrel és kocsonyásra megkötő zselatinnal is próbálkoztunk, a léggömböt egyszerűen felfújtuk, míg pl az óvszert először vízzel majd tömény sóoldattal töltöttük fel, de sajnos nem igazán vált be egyik módszer sem, mert pl az óvszer egyszerűen kidurrant és lefolyt, míg a felfújt léggömböt kiemelte a víz felhajtó ereje, ezért végül csak kézzel kellett nekiállni a súrolásnak.
Tehát a kérdésünk lényegében az volna, hogy milyen alkalmas eszközzel lehetne eltömni a WC kagyló alján lévő lefolyónyílást, ami ráadásul nem is kör alakú, hanem olyan lekerekített sarkú félkörre hasonlít inkább, hogy aztán fel lehessen tölteni a kagyló vízkőoldó folyadékkal? Természetesen fontos lenne az is hogy az eltömítésre használt dolog bírja a kb 5-10%-os lúg oldatot kb egy 1-2 napon keresztül, tehát lehet hogy pl a kutyus szivacslabdája nem is igazán jöhetne számításba erre a célra. Csak találgatni tudunk mi lenne a megfelelő eljárás, pl feltekert polifoam habszivacs, esetleg purhabból egy kivehető dugót formázni, esetleg homokkal, vagy hintőporral feltöltött erős gumikesztyű vagy talán nikecellből, puha parafából kifaragott megfelelő formájú dugó, valamilyen anyagba márott rongy, impregnált papír, nem tudjuk mostmár tényleg. Sajnos mindeddig kifogott rajtunk ez a "WC lefolyóba dugó" téma... Hiába próbálkoztunk így házilag, vagy lefolyt mellette a víz, vagy kilökődött ugye a víz felható ereje miatt, vagy pedig eldurrant és lefolyt mint a már említett óvszer. Pedig valami jó ötlet kellene csak.
Izelítőül csatolnánk egy fotót is a szóbanforgó WC kagylóról (figyelem, csak erős idegzetűeknek): [link]
Először is: részvétem.
Dugó-ügyben nincs ötletem, de a vízkő lecsapatásához sav kell, nem lúg. Tehát minimum sósavval kellene nekiesni a kagylónak, megfelelő szellőzés biztosításával. De a legjobb a teljes csere lenne... Egy új kagyló költsége pár tízezer forint, jóformán csak a tulaj beleegyezése hiányzik a megvalósításhoz, és akkor a McGyverkedést is meg lehet spórolni.
Tagadhatatlan, hogy a wc csésze látványából egészen érdekes albérletre következtet az ártatlan szemlélő. Ez ugyanis nem egyszerűen hétköznapi vízkőre, hanem rendszeres dugulásokra enged következtetni, ahol akár hónapokig pang a vizes zagy a fajanszban. Összefoglalóan ez az egész inkább felejtendő és máshol kellene albérletet keresni.
Magáról a tisztítás tárgyszerűségéről csak annyit, hogy a vízkő alapvetően kalcium(magnézium)karbonát, amit elsősorban a (vízvezetékből származó) vas fest barnána (vasoxid, vashidroxid). Maga vízkő elsősorban sósavval oldható (általános iskolai kémiai tananyag), a lúg lejjebb haladva a csatornarendszerben legfeljebb a lerakódott zsírt, szerves szennyeződést képes feloldani, de a vízkő ellen hatástalan. A vastagabb vízkőre a fajansz belsejében levő szifonban lehet számítani az élesebb peremeknél, mivel az első lerakódás az ilyen energetikailag kiemelkedő jelentőségű helyeken indul meg. Előbb tisztázni ill. biztosítani kell a csatorna dugulásmentességét, tehát szabadon kell gyorsan lefolynia a csészébe jutó víznek. A felső területen nem lehet olyan vastag a vízkő, az egyszerű, felére-harmadára hígított háztartási sósavval (10-15%) gumikesztyűben spórolósan alkalmazott háztartási papirtörlővel megoldható nagyon jó szellőzés mellett (esetleg orrmaszk alkalmazható). Vastagabb vízkő a szifon bevezető részében lehetséges, annak eltávolításához érdemes előbb kimerni a vizet megfelelő méretű konzervdobozzal és a sósavat úgy alkalmazni. Kellő óvatosság mellett meg lehet próbálkozni a vastag vízkő mechanikus eltávolításával vékony spatli, szélesebb fejű csavarhúzó, késpenge alkalmazásával (ne sértsük fel a fajansz felszínét és ne repesszük meg !). A nagyobb gond a szifonnak a csésze belsejében futó részével lehet, ahová sem kézzel, sem vegyszerekkel nem lehet hozzáférni, ilyenkor valóban csak a fajansz cseréje a megoldás.
Ha jól szellőző a helyiség, akkor néhány pár gumikesztyűvel, védőszemüveggel, pár olcsó dörzsis konyhaszivaccsal, 2-3 flakon háztartási sósavval és 1 üveg 20%-os ecet eszenciával csodákat lehet művelni, néhány óra alatt.
Kesztyűben, szemüvegben egy kis háztartási sósavat kellene lassan csurgatni a legfelső részre (hogy befelé csorogjon) és a tetején mindenhová szétkenni. Aztán egy fél flakonnyit belül óvatosan körül önteni a trutyin.
[WC kefét sósavazáskor csak végső esetben, mert a sertékről visszacsapódnak a sósavcseppecskék ezrei és mindened tiszta sósavpötty lesz, a ruhád a mosás után olyan lesz mint a szita]
5-10 perc reagálási időt hagyva 1-2 vízöblítés után már bátran megsikálható. Aztán a savazást addig kell ismételni 5-6 alkalommal, amíg a vízkő-hugykő letakarodik a fajanszról.
Ekkor kell a 20%-os ecet, amiből egy fél üveggel a WC víztartályába kell tölteni, és fél óra hatásidő után lehúzni a WC-t. Majd még egyszer ugyanezt megismételni.
Néhány perc után ekkor kell a perem alatt ellenőrizni a vízkőmentességet. (A tartályba már ne tölts sósavat, mert a az elzárószelepnek és a gumiharangnak nem tesz jót.)
Ez így kb. 2000 forint befektetés, és lehet, hogy megtisztítva is gusztustalannak ítéled majd a budit. Most még nem lehet látni, hogy a trutyi alatt mi van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!