Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Lefolyótisztításhoz a szódabik...

Lefolyótisztításhoz a szódabikarbónát vagy a mosószódát részesítitek előnyben?

Figyelt kérdés
Már ha használjátok bármelyiket is.

2017. márc. 13. 09:20
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
A szódabikarbóna és az ecet együtt nagyon felpezseg. Felület tisztításnál mindent lehoz. Lefolyóban kipróbálom és beszámolok.
2017. márc. 14. 22:35
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Az nem rossz dolog, ha pezseg. A baj az, hogy ezt nem az a cucc teszi, AMIT szeretnél megtakarítani, hanem az, AMIVEL takarítanál.


Az NaHCO3 nagyon enyhén lúgos kémhatású, tehát alapból is csak lassan, vagy semennyire sem oldja fel a zsírt, hajat, szőrt, szerves anyagokat. Ennél jóval erősebb lúgokat szoktak használni lefolyótisztításhoz és/vagy fertőtlenítéshez (pl. nátrium-hidroxid, kálium-hidroxid, nátrium-hypoklorit, stb.).


Az ecet meg közepesen savas kémhatású, ami vízkő ellen teljesen jó (bár vannak az ecetnél hatékonyabb, erősebb savak is), de a lefolyóban található szennyeződések, dugulások ellen csaknem hatástalan.


Ha a bikarbónára ecetet öntesz, akkor semlegesíted a kémhatását. Konkrétan keletkezik víz, CO2, és nátrium-acetát. Ezek mindegyike semleges kémhatású, és egyik sem felületaktív anyag, szóval ennyi erővel akár cukros vizet is locsolgathatnál a lefolyóba, annak sincs rosszabb lefolyótisztító hatása, mint az ecetes szódabikarbónának. Legfeljebb nem pezseg, vagyis nem csinál látványosan valamit. A bikarbónás ecet pezseg, tehát látványos, csak éppen ez nem jó semmire sem lefolyótisztítás szempontjából.


Dugulást még akár meg is lehetne indítani ennek a kettőnek a kombójával, hiszen viszonylag nagy mennyiségű CO2 keletkezik a reakció során. A baj az, hogy ez nem tud felgyülemleni, hogy nyomást fejthessen ki a dugulásra, és megmozdítsa azt a lefolyócsőben, hanem elillan úgy, ahogy keletkezik.


Mindenesetre öntögetheted össze, bajt nem csinálsz vele, legfeljebb nem marad eceted a krumplilevesbe meg apu majd abajog egy kicsit ha ég a gyomra és elfogyott a bikarbóna. De egy alapvető szabályt érdemes - sőt, javallott - betartani, ha különböző kémhatású vegyszerekkel dolgozol: soha ne öntsd össze egyiket sem a másikkal, mert semlegesítik egymás kémhatását, miközben gyakorta mérgező gázok keletkeznek (pl. Cl, SO2, NO2, stb.). Az ecet-bikarbónánál éppen nem (ill. mégis, CO2, ami mérgező, de nem ebben a mennyiségben), de ez inkább a ritka kivételek közé tartozik, semmint az általánosak közé.


Szóval ha már mindenáron a bikarbóna és a mosószóda közül kellene választani, akkor mindenképpen a mosószóda - de mindenképpen ecet nélkül. Este lefekvés előtt beleszórsz néhány evőkanállal, felöntöd forró vízzel, kinyitod az ablakot résnyire hogy tudjon kicsit szellőzni, és úgy hagyod éjszakára. A mosószódánál már csak az NaOH vagy a KOH hatékonyabb ilyen célra (pl. a már korábban említett SziTi lefolyótisztító).

2017. márc. 15. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

A kettő egymással lép reakcióba, nem a feloldandó cuccal. Van különbség.

De nem vitázom, csináld.

2017. márc. 15. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

Tehát ha jól értem, akkor ugyan látványos a pezsgés, mégsem ér semmit? Szomorú.


A csőgörény hatásos.

2017. márc. 15. 16:41
 15/15 anonim ***** válasza:
Igen, jól érted!
2017. márc. 15. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!