Villanykapcsolóban lévő elektromos vezetékre ráköthető pluszban egy konnektor is?
Ha ennyire nem értesz hozzá, akkor tuti, hogy valamit nagyon el fogsz kötni, ha át akarod húzni egy csőbe a kapcsoló és a konnektor vezetékeit, vagy netán a kapcsolónál akarod megkeresni azokat amin a közvetlen nulla és fázis megy. Azok nem is feltétlenül egy csőben futnak, mert a nulla a lámpához másik útvonalon is mehet egy másik csőben a kötési ponttól, sőt ez a valószínűbb.
Az nyilvánvaló, hogy a kapcsoló már egy fogyasztóval sorosan kötött vezetéket kapcsol rá a feszültségre, viszont egy nullának is mennie kell a lámpához, az viszont nem abban a csőben fut, hanem egy olyanban ami a lámpa felé fut. Azt így nem lehet tudni, hogy a lámpához mi hol megy. Szerintem ne nyúlj hozzá, ha nem vagy tisztában a kötéssel.
A ledet meg vezesd egy fal szegély mellé ragasztott lapos vezetékkel ami nem feltűnő. Azt én is úgy csináltam, amikor a mosogató fölé, a konyha szekrény aljára alacsony feszültségű ledes világítást szereltem.
Ha kétsarkú a kapcsoló -tehát a lámpának a fázist és a nullát is kapcsolja- rá lehetNE kötni a konnektor.
LehetNE, de NEM SZABAD!
Könnyen előfordulHAT őszzekötés esetén, hogy a kapcsolóra méretezett vezeték, amit ezután a konnektorra kötsz, a túlterhelés miatt nem csupán tönkre megy, hanem tüzet is okzhat!
.
Bármit, amit szakember megtervez, másik szakember megvalósít, önhatalmúlag megváltoztatható.
Természetesen nem lesz jobb!
Amennyiben valóban megvan mind a 3 vezeték(kapcsolónál megvan!), egyforma a keresztmetszet és a biztosítás, akkor megoldhatod -így vélhetőleg nem terhelsz túl semmit.Azért ment eddig külön, mert külön kört alkotott.
De a 12V-ot akkor tudod egy csőbe húzni, ha 1000V a vezetékek szigetelése. De a külön cső valóban biztosabb, hátha az átindukálás valami zavart okoz.
Ha nem vagy biztos benne, akkor bízd inkább villanyszerelőre.
A porszívót a villanybojlerrel és a villanysütővel vedd egy kalap alá. Az egy elég nagy fogyasztó.
Miért nem kötöd a LED világítás tápegységét a már meglevő kapcsolt (lámpa) 230V-ra?
Ekkora távon vezetékezni a 12V-ot nem túl hatékony, nagy áramok folynak, hamar elfogy a feszültség a vezetékeken, a LED meg alig fog világítani.
Én mindenhol a lehető legközelebb raktam a tápot a LED-hez, és a fázist kapcsolom hagyományos kapcsolóval.
Gyengeáramú vezeték SOHA nem mehet egy védőcsőben a hálózati vezetékkel. Nem a szigetelése miatt, hanem azért, mert egy esetleges átfúrás, vagy szegbeverés esetén a készülék tönkremehet, vagy áramütést okozhat. Éppen ezért kell külön védőcső a 12V-s rendszereknek, a koax, utp kábeleknek, és az összes gyengeáramú rendszernek (persze "nemhivatalosan" meg lehet csinálni, de csak addig nincs gond, amíg nincs mechanikai sérülés).
Egyébként tényleg jobb lenne egy normális szerelőt keresni (sok helyen egyébként baromi nehéz tud lenni). Meg van az ára, de egyrészt pontosan meg tudja mondani ott a helyszínen, hogy mit lehet, és mit nem, ráadásul olyan lehetőségekre/buktatókra is rávilágíthat, amire nem gondoltál. Mint pl a 7-es válaszoló is, hogy célszerű a tápot minél közelebb elhelyezni a ledhez, mert így sokkal kisebb lesz a veszteséged.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!