Hogyan használjátok a mosószódát gépi mosásához?
Jó lenne tudni milyen nőmagazinos hülyeség vett rá, hogy mosószódát tegyél a mosóporhoz.
Régen úgy mostak, hogy zsír összefőztek lúgkővel (vagy KOH-val), és ebből szappan lett. Csak ez nem habzik ám pl kemény vízben ezért kell hozzá a mosószóda (meg a forralása hidrokarbonátok miatt).
A modern mosógép és a modern mosószer már ki van találva.
A mosószódától frappáns mosóhatást ne várj. Tudom, közismert az ezoterikus-természetdiligyógyász mese "bezzeg nagyanyáink csak szódával mostak"-ról, ami egyrészt nem igaz, mert szappanfűvel és mosószappannal mostak, másrészt pedig a mosószóda csak természetes zsírt, triglicerideket mos ki.
Az erősen lúgos nátrium-karbonát oldat melegen szépen hidrolizálja a zsírt, abból glicerin és a zsírsavak (sztearinsav, palmitinsav, olajsav) nátriumsói keletkeznek: azaz: szappan. Ez utóbbi mos ténylegesen, nem a szóda.
Másrészt meg azért mostak szódával, mert egész egyszerűen nem volt jobb, illetve olcsóbb, mivel a Solvay-féle szódagyártás 1810 körüli beindulása után a szóda ára mélylen aláment az addig egyeduralkodó hamuzsírnak.
Manapság a ruhák többnyire nem zsírosak, hanem izzadtsággal szennyezettek, illetve mesterséges anyagokkal, étellel, szinezékekkel, parfümökkel, festékkel,fűvel, gépolajjal, szilikonolajjal, ilyesmivel, erre a szóda tehetetlen.
Nem igaz, hogy a szóda fehérít, alapvetően a mosóporok sem fehérítenek, hanem a hozzájuk adagolt és a ruha szövetén megtapadó optikai fehérítők UV fény hatására halványkéken fluoreszkálnak, és megcsalják a szemet: fehérebbnek mutatják a ruhát, mttn amilyen. Régen erre kékítőt, az indigót, illetve később az anilinkéket használták.
Azaz: szódával mosni nem feltétlenül éri meg, mert az ára alig marad el egy jobb mosóportól, hatása pedig töredéke, a ruha pedig nem lesz tőle puha, mert nincs benne antisztatizáló.
Tudom, nem hiszed el, de majd rájössz magad is.
A szódával mosásnak akkor van realitása, ha a családban olyan hiperallergiás személy van, aki érzékeny a szintetikus amfoterm felületaktív anyagokra,a mosóporba adagolt parfümökre vagy az enzimekre, és még a hipoallergén mosóport is nehezen viseli. Ebben az esetben érdemes szódával mosni, de figyelmbe kell venni, hogy hosszabb mosási idő és magasabb hőmérséklet szükséges hozzá.
5 kg ruhához gépi mosásnál 120-150 g szódát lehet maximum használni, de általában a fele is kielégítő. A hőmérséklet legyen 50-80 c fok között. 50 c fok alatt nincs érdemleges triglicerid-hidrolízis, de jobb 60 c fokon mosni. 40 c fok felejtős.
(Két évi dolgoztam egy igen jelentős háztartásvegyipari gyártó fejlesztmérnökeként, illetve mikrobiológiai laborvezetőjeként, de lehet hallgatni az összevissza beszélő analfabétákra is.)
a lerakódás jellemzően kalcium magnézium szulfát és karbonát
a foszfátokra nem sokat használ szerintem, mert gyenge sav és a karbonát is gyenge sav sója
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!