Ti hogyan valósítjátok meg a környezettudatosságot egy
városi panel lakásban?
Szelektív gyüjtés alap, szerintem már minden panelben van.
És annyi kaját vegyél, amennyit meg is eszel, így nem lesz felesleges szemeted.
Takarékoskodsz a vízzel
Takarékoskodsz a villannyal
Városon belül bicajjal, tömegközlekedéssel jársz, nem kocsival
2015. jún. 12. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
2/13 A kérdező kommentje:
Igen. Ötleteim nekem is vannak. Csak ha erre a témára keresek a neten, akkor az jön elő, hogy legyünk önellátóak, legyen konyhakert, legyen komposztáló ás komposzttoalett, természetes anyagból épült ház, stb. Ezek valóban jó ötletek, de csak egy tanyán, esetleg egy falusi családi házban valósíthatóak meg. De 7 milliárd ember nem költözhet tanyára, még csak 10 millió sem. És a sok panelházat sem lehet lebontani, hogy passzívházat építsünk helyette. És egy társasházban sok olyan dolog van, amit csak akkor lehet megcsinálni, ha a lakók belemennek. Ezért most itt azokat a gyakorlatokat gyűjtöm, amit meg lehet tenni önállóan egy lakásban.
Nyilván az adottságokhoz kell alkalmazkodni. Egy panelben is ki lehet cserélni a nyílászárókat, hogy kevesebb energiával menjen a fűtés/hűtés. Energiatakarékosra lehet cseréni az izzókat. Áramtalanítani berendezéseket, amiket nem használtok 10-20 órán át és a standby viszi az áramot. Légkondit csak végső esetben használni. Keveset nyomtatni. Természetesen szelektíven gyűjteni a hulladékot. Helyi (magyar) élelmiszert választani, ha adódik. Perlátort szerelni a csapokra. Környezettudatos dolgokkal mosni (pl. mosódió) és felmosni (ecet, stb. - nézz utána googleben). Nem kocsival közlekedni, vagy leglalábbis nem egyedül. Helyette tömegközl, bringa. És akkor itt még rátérhetnék arra, hogy amikor nem otthon vagy (hanem irodában, stb.) akkor mennyi minden apróságot meg lehet tenni ami olcsóbbá, környezettudatosabbá teszi a mindennapjaidat. Szóval ne mondd, hogy a panelban semmit nem lehet csinálni...
2015. jún. 13. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
4/13 A kérdező kommentje:
Nem mondtam, hogy a panelban nem lehet csinálni semmit. Csak azt, hogy szedjük össze, amit lehet. A nagyobbik gond az, hogy az irodában is meg otthon is csak engem érdekel ez a téma úgy igazán, ezért nagyon nagy ellenszélben tudok csak környezettudatos lenni.
Hiába preferálom én a mosószódát, ha anyámnak az derogál. Hiába védem én az erdőt, ha a főnökeim minden hülyeséget kinyomtatnak velem és este se kapcsolják ki a nyomtatót.
Szerintem klassz amit csinálsz. Ne add föl, tanítsd az embereket. Az a tapasztalatom, hogy aki másképp él, az csodabogárnak számít a környezetében. Nemhogy nem értik mit csinálsz és miért, hanem támadásnak is veszik. Úgyhogy csak óvatosan ajánlgass nekik :D Ha még nem vagy az, légy vegetáriánus, itt kezdődik a környezetvédelem. Aztán amit még senki sem írt, a maradékokat komposztálni panelban is lehet, csinálj giliszta-komposztot.
2015. jún. 24. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
6/13 A kérdező kommentje:
A vegetáriánus étkezést én nem tartom egészségesnek. Én a változatos étrendben hiszek. Környezetvédelem szempontjából az étkezésnél az élelmiszerpazarlásra kell inkább odafigyelni.
Tiszteletben tartom. A nagyipari állattartás viszont iszonyúan környezetszennyező, ha környezettudatosan kívánsz élni válaszd a biotartásból, vagy faluról származó húsokat, ne a multikból, v. hentesüzletben vásárolj.
2015. jún. 24. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
8/13 A kérdező kommentje:
A házi tartásból származó hús egészségesebb is. De drágább is és nem férhető hozzá bárhol bármilyen mennyiségben. De igyekszem afelé orientálódni.
9/13 anonim válasza:
én természetes szappannal fürdök, mosásra mosódiót használok, energiatakarékos a mosógépem. szelektíven gyűjtöm a hulladékot, ha valamire rá van ragasztva a papirfólia beáztatom, úgy szedem le. kocsim nincs, biciklizem, vagy bkv-zom.
szerintem ez is valami.
2015. jún. 28. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
Ha már itt tartunk; ne járjunk repülőgéppel se, pl. nyaralni. Az árt a legtöbbet.
2015. júl. 6. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: