Hogyan lehet egymedencés mosogatóban mosogatni?
nekem is csak egymedencés van.elöször utàltam,aztàn csak megszoktam.hàt mit tudsz tenni?folyo viznél mosogatsz.mosogatoszeres szivaccsal mosod,aztàn folyo viz alatt öblited.
màs nem valoszinü.amint van koszos edény,azonnal mosogatàs.hozzàteszem mi csak ketten élünk(de vendégek it is gyakran vannak.
esetleg ha konyhai mosogatogépet nem vennél?
Nekem két medencés van mégis egyben mosogatok,azzal a módszerrel,mint az előttem válaszoló.Nekem nem fogy sokkal több víz.A másik medencében gyűlik a mosatlan nap közben,hogy ne legyen tőle rumli.És ott leöblítem a trugyi nagyrészét az edényekről.
Nekem ez a módszer nagyon bejött.(Persze egy mosogatógépre én sem fogok nemet mondani ha lesz rávalónk.
Ha belegondolsz az álló vízben öblítés nem olyan jó,mert ha már pár edényt elöblítesz,utána már mosogatószeres vízben öblítesz.
Az a gond a "bedugom és úgy mosogatok"-technikával, hogy nem hatékony, ezért egészségtelen. Ahhoz hogy az ember rájöjjön a megfelelő mosogatási technikára, és azt próbálja meg hatékonnyá, takarékossá tenni, MEG KELL ÉRTENI A MOSOGATÓSZER FIZIKAI MŰKÖDÉSÉT.
A mosogatószer úgy működik, hogy kis villás alakú molekulák (ún. micellák) vannak benne, amelyek ionikusan bipolárisak, érthetőbben: egyik végük pozitív, másik végük negatív töltésű. Ezek a villás végükkel körülveszik a zsírokat, egyéb szennyeződéseket, ezáltal egy membránt képeznek a kosz körül. Persze van a szerben zsírporlasztó is, ami elősegíti ezt a folyamatot, meg még pár dolog amit kitaláltak a kémikusok, de ez a fő eleme.
A micellák nem villás, hanem a másik, a "bumszlis" vége pedig pedig a vízmolekulák felé fordul (a víz az ellenpolaritás, tehát ezért van szükség mindenképpen legalább egy kis mennyiségű vízre a mosogatáshoz), ezzel kész a membrán, amit így a folyóvízben már le lehet mosni.
Na ez alapján lehet eldönteni, hogy mi történik az egyik és a másik fajta mosogatáskor:
1. Az áztatásos mosogatásnál vagy kevés mosogatószert használunk, ezért nem elég hatékony, mert nincs elég micella az összes zsírszemcse körülvételéhez, vagy túl sokat (inkább az előbbit, mivel sok vízhez több mosogatószer kell, mint amennyit általában gondolnánk, nem a reklámban látható "1 csepp")
Teljesen mindegy, mert hiába mártogatjuk meg utána az edényt, az a mártogatás kevés a maradék zsír/mosogatószer eltávolításához. A le nem oldott (micellákkal körül nem vett) zsír ragad az edényhez, ez OK, de telítetlen (felhasználatlan) micellák az edényt találják meg. Na most minél közelebb van egy micella az edényhez, annál erőteljesebben ragaszkodik hozzá, így annál kevésbé tudjuk lemosni egy-két mártogatással ráadásul egy olyan vízben, ami már eleve tele van oldott zsírral és mosogatószerrel.
Ennek mi az eredménye: rengeteg mosószert eszünk, pedig az méreg. Tehát kedvesen mérgezzük a családot, ebből a szempontból nem drága hát a plusz 3000 Ft, ugye? :) Sokkal többe kerül az, amikor kialakulnak betegségek emiatt - mégha nem is tudunk róla hogy mi okoztuk a mosogatószerzabálással -, és azt kezelni kell.
2. A folyóvizes mosogatás lenne az ideális, csak ugye ahhoz sok víz kell. A mosogatószer rákerül a szívacsra vagy az edényre, és minél több a zsír, annál több mosogatószer kell, mivel nem a szivacs feladata a kosz begyűjtése és raktározása, hanem a mosogatószeré, a nagyobb zsíros pacákat pedig az evőeszközök segítségével a leghatékonyabb eltávolítani, mert így sem a szivacs, sem fémdörzsi nem gyűjti be magába a zsírt.
A micellák körülveszik a zsírt, a folyóvíz azonnal eltávolítja, ez az ideális. A tányérok felszínéhez tapadt mosogatószer maradványokat erőteljes lötyköléssel lehet eltávolítani. Ha a kezünkkel többször erőteljesen megsuvickoljuk a tányért, miután leöblítettük, még mindig habzik: ez árulkodik arról, hogy még volt a felszínén mosogatószer, mégha nem is látszott. Ha már nem habzik, akkor távolítottuk el az összes láthatatlan mérget, innen tudhatjuk.
Már csak azt kell megoldani, hogy ne fogyasszunk annyi vizet. Ehhez el kellene zárni a csapot és csak akkor megnyitni amikor szükség van rá, de ez kéttekerős (hideg-melegvizes) csaptelepnél sok kicsi idegesítő pluszmozdulatot jelent. A megoldás a karos csaptelep, vagy akár az infrás, bár ez utóbbi már ipari modell, mindenesetre egyetlen mozdulattal el lehet zárni vagy ki lehet nyitni a vizet úgy, hogy a hőmérséklet ugyanaz marad, a kar pedig könnyen tisztítható. De van olyan csaptelep is, amelyiknél az egyik tekerentyű a hőmérséklet, a másik az erősség, ez is egy mozdulattal kevesebbet jelent. Úgy gondolom ez az ideális megoldás, ha az egészséget is figyelembe kell venni.
Hali,
sztem csakis a kétmedencésben jó mosogatni. Áthidaló megoldás (nekem is kicsi a konyhám), ilyen mosogatóm van: [link] lehet hozzá venni olyan falapot, ami ráfekszik a nagyobb medencére (kb. 10 cm-el kisebb), és kiváló munkafelületet ad.
Nekem már van mosogatógépem, de a kétmedencést azóta is kihasználom, elég sok cuccot (érzékenyebb poharak, fanyelű eszközök, alumínium, vékony műanyagok) nem lehet géppel. Plusz ugye a tisztítandó élelmiszereket is el lehet különíteni.
Köszönöm mindenkinek a választ! Igazából én úgy mosogatok, hogy az első "medencébe" kiengedem a mosogatós vizet, és utánna a másik medencében folyóvízzel öblítem az edényeket, úgyhogy a folyóvizes mosogatással sem igen fogyna több víz.
Kedves utolsó válaszoló: tényleg nagyon jó a mosogató, meglátjuk befér-e.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!