Elsősorban háziasszonyok válaszát várom! Belecsöppentem a nagy "házimunkába". Mi a teendő?
Én egy 17 éves leányzó vagyok, Édesapám nevel engem. A szomszéd házban laknak a nagyszüleim, nagyanyám szokott ránk mosni. Én ezt a mosás dolgot szeretném levenni a válláról, csak így meglepetés szerűen, de nem tudom, mi, hol, merre, hány méter. Mosószereket tartunk itthon, általában törülközőket mosok.
Annyi kérdésem lenne, hogy mit hány fokon mossak, meg mit mivel lehet együtt? Az rendben van, hogy a pirosan nem mosom együtt a fehérrel, gondolom fehér, fekete, és színes külön.
Pl: a fehérneműket, zoknikat, nadrágokat, pólókat hány fokon moshatok?
A Fehérneműket, meg a zoknikat beáztassam? Mert azért elég sokat járkálunk zokniba, azt gondolom, picit megsikálom körömkefével.
Gondolom felmerül a kérdés, hogy mért nem nagyanyámtól kérdezem. Egyszerű... egyáltalán nem engedné, hogy én mossak, pontosan azért, mert nem tudom, mit hogy kell... de így hogy szeretné, hogy én is kivegyem a részem a házimunkában?
Ugyan ezt csinálta velem a főzésnél...
Sajnálom, nekem sajnos nincs anyukám, aki elmagyarázza, így az ilyen dolgokat meg kéne tanulnom...
Kezdjük az elején.
Áztatás: áztatni azt érdemes, amiből nem jönne ki a mosással a folt. Ha balesetes lett a fehérnemű, fekete a fehér zokni talpa...
Áztatni lehet mosószeres vízbe, de akár folttisztítós vagy hipós (fekete flakonos vagy Clorox) vízbe is. Hipóba csak és kizárólag fehér ruha kerülhet. 5 l vízhez elég 1 dl hipó. Ha nem akarsz áztatni, akkor a foltra mehet folttisztító (Vanish vagy Ariel), esetleg bedörzsölheted mosószappannal.
Ruhák: minden háziasszonynak más "trükkje" van.
- fehér/nagyon világos színűek, mint a halvány rózsaszín, sárga...
- fekete/sötét színűek (sötétbarna)
- világos színűek.
- konyharuha
- ágynemű/törölköző
Gazdaságosan úgy tudsz jól és hatékonyan mosni, ha megtelik a dob. Ha már gyömöszölni kell bele a ruhát, akkor nem biztos, hogy minden tiszta lesz, mert a dobban nehezen fognak forogni a ruhák.
A színesekhez érdemes folyékony mosószert használni, a por hajlamos a ruhában maradni és foltos marad.
Átlag 40 fok elég mindennek, részemről a törölközőket, konyharuhákat szoktam 60 fokon mosni.
Körömkefével ne sikáld a ruhát, mert roncsolja a szálakat.
Színek szerint érdemes válogatni, de a hasonlóak mehetnek egybe is. Az új ruhák (főleg a feketék és az élénk színűek) az első pár mosásnál sokszor engedik a színüket, azokat csak ugyanolyan színnel mosd együtt, úgy nem látszik, ha összefognak valamit. Áztatni én nem szoktam, az elég akkor, ha valami nagyon foltos. A vérfoltos darabokat hideg, sós vízbe áztasd, utána mehet a gépbe.
Többnyire 40 fokon mosok, a fehéreket néha 50 fokon, a főzőmosásnak szerintem csak akkor van értelme, ha beteg után kell fertőtleníteni a ruhákat, lepedőt.
Finomabb anyagú ruhákat, illetve olyanokat, amiken sok a gomb/kapocs/dísz, érdemes mosózsákba vagy egy kispárnahuzatba tenni, nehogy beakadjanak a dobba. Hirtelen ennyi jutott eszembe :)
Első: olvasd el, hogy mért nem kérdezem meg ;) pontosan ezzel akarok neki segíteni, de nekem nem hagyná!
Második és a harmadik válaszolónak, nagyon szépen köszönöm! :)
bár szerencsém van így ruhákkal kapcsolatban.
Általában fekete pólót hordok, 1-2 színes darabom van. Apum sem hord mást, max fehéret, meg kéket...
Jahm, és a vasalással kapcsolatban... mit érdemes vasalni?
mert nagyanyám szinte mindent vasal, sokszor azt is, amit nem kéne... szóval így nem tudom hirtelen, hogy mit, hogy... :S
ehhez is kérhetnék még egy kis segítséget?
Azt vasalom, ami gyűrött. :) Ha van gyárilag gyűrt anyagú ruhád, azt nem kell, krepp ágyneműt sem. Ingeket, nadrágokat, terítőt, lepedőt, függönyt érdemes.
Bár a vasalás az anyag kisimítása mellett fertőtlenítési célt is szolgál, szerintem elég alaposak a mai mosógépek, a fehérneműk vasalását nem érzem szükségesnek (tény, hogy van, aki a zoknikat is képes vasalni).
Arra figyelj, hogy mindent a fonákjáról (kifordítva) vasalj; ha valamin nyomott minta van, azt kerüld ki, a gombokat, csipkét szintén, mert megolvadhatnak. Műszálas anyagokhoz a legalacsonyabb hőfokot válaszd, pamuthoz, lenhez, más természetes anyaghoz a legmagasabbat. Attól nem lesz szebb az eredmény, ha erősebben rányomod a vasalót, ezzel csak a karodat fárasztod. :) (Úgy érzem, ez sokaknak nem egyértelmű, csak ezért írtam.) Kötött pólókat, pulóvereket felesleges vasalni, mert nem gyűrődnek, ha mégis vasalnád a rugalmas anyagokat, akkor szálirányban (hosszában), óvatosan csúsztasd a vasalót rajtuk, hogy ne nyúljanak meg.
Segíthetek még? :)
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
végre jó látni, hogy értelmesen is hozzászólnak a kérdéshez... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!