Hogy lehet gyorsan nagytakarítást csinálni?
Először a lomokat összepakolod.Utána kisepregetsz,porszivózol,ablakot mosok,leszeded a függönyöket,vizesen visszateszed igy nem vasalós.Letörölgeted a port,letörölgetsz mindent szépen.Pihensz egy kicsit,majd ujra rendet raksz.Kész a nagyja.
Utána fürdő,fujsz mindenre áztatós vegyszert,tűzhelyre is,majd kisuvickolod,letörölgeted.Konyha dettó.Legvégén felmosol szépen,és hátrqadölsz mig szárad és csodálod.
Mi a barátnőmmel ketten takarítunk majd ki. Kicsivel nagyobb csak a lakás, de egy napot rá kell szánni reggeltől estig, csinálni kell.
Ahogyan mi szoktuk, az az hogy összeszedjük a szemetet, a lomokat, amik már nem kellenek ki a kukába. Aztán mi mindig azt csináljuk hogy a kényesebb hellyel kezdjük, magyarul ott ahol a legnagyobb a dzsuva. A fürdőszobát a konyhát meg a wc-t többnyire én csinálom főleg ilyen hideg időbe, mert szellőztetni kell, amit nem akarok túl sokáig sem. A fürdőbe mindent befújok jó alaposan vízkőoldóval, ha az megvan hagyom kb 10 percre had dolgozzon addig letörölgetem a szekrényt, a polcot meg azt a kis ablakot átnyalom. Utána nedves ronggyal letörlöm a csapokat amiket lefújtam vízkőoldóval, majd ilyen súrolószerrel végig törlöm a kádat, meg a mosdót, a csempéket kétszer szoktam áttörölni először vegyszeres vízzel majd simán szárazzal végig hogy szép fényes legyen, utána felmosás ami 3 perc és ennyi. Ez kb 40 perc. A wc helységen vízkőoldás, öblítés majd wc tisztítóval belocsolom hagyom állni egy kicsit majd kisikálom lehúzom, a peremét meg a külső részét súrolószerrel átsúrolom, letörlöm ennyi, wc tartályt is letörlöm meg a csempéket, és feltörlöm utána vegyszeres vízzel. 20 perces meló ez is, plusz a pókhálózás amit porszívóval szoktam. Amikor a barátnőm végzett az ablakpucolással akkor a bútorokat is kicsit eltolom amit lehet, aztán mögötte porszívózás törölgetés, nappaliba parketta van ott még fel is mosunk aztán amikor minden visszakerült a helyére, akkor portörlés, pókhálózás a csillárt én törlöm le, mert azt le kell szerelni meg sok vele a macera is, végén porszívózás felmosás és szevasz. Hálószobánkba beépített szekrény van ott azt áttöröljük a szőnyeget felporszívózzuk vagy ha tudok kölcsönkérni havertól gépet akkor lemosom a szőnyeget is, azt mindig én csinálom, az ágyunk kárpitját is átszoktam vinni porszívóval, és ennyi. Konyhát mindig a végére hagyjuk mert az a leghosszabb, szekrényeket kipakoljuk áttöröljük azt ketten csináljuk mert úgy gyorsabb nincs az hogy egyik ezt a másik azt csinálja, én pakolok barátnőm törölget ha végeztem a kirámolással akkor én is csinálom. Visszapakolás, majd a csempét lemossuk, én a tűzhelyet szoktam átmosni az asztalt is áttörlöm ablakpucolást azt csak én csinálom mert nagyon pocsék az ablakunk csak bukóra lehet kinyitni biztonságosan, amikor teljesen ki akarom nyitni akkor ki kell támasztani és azt én csinálom mert nem vagyok tériszonyos mert teljesen fel kell állnom a létrára és az elég baleset veszélyes dolog mert magas az ablak. és ott egy kézzel tartani is kell nehogy leessen. Ez egy napos meló. Az előteret 5 perc alatt felmosom, kicsit letörölgetem az ottani dolgokat és ennyi.
A lényeg az hogy rendszerezve legyen, osszátok el a munkát, és lehetőleg ne összevissza dolgozzatok.
Az is jó meogldás ha előtte minden helységben letörölgetsz aztán a végén mindenhol felmosol meg felporszívózol, az is jó megoldás, csak akkor tudd hogy melyik helységben mit csináltál meg mert könnyen összelehet úgy kavarodni.
Ez attól függ, milyen maga a lakás, mi van benne, mennyire tartasz rendet, és mennyire koszos.
A klasszikus alapelv mindig beválik: fentről lefelé takaríts, és először porolj, aztán vizezz.
Nulladik lépésben pakolj el mindent a helyére. Szerencsés, ha minél kevesebb holmit tárolsz nyitott polcokon, vagy a földön. Így ezek nem akadályoznak a takarításban. Ha valamit egyébként a földön tárolsz, pl. padlóváza, a takarítás idejére azt is célszerű betenni egy szekrénybe vagy átvinni a másik szobába. Így nem kell kerülgetni a porszívó zsinórjával, no és persze kisebb eséllyel töröd össze :)
Ha mindent elpakoltál, szedd össze a függönyöket, takarókat, mosható szőnyegeket, jó eséllyel lesz belőlük pár mosás, de pont lefuthatnak, amíg te takarítasz. Ha olyan függönyeid vannak, amit nem kell vasalni, akkor azokat majd csak a végén mosd, hogy egyenesen a helyükre akaszthasd majd őket száradni. Ebben az esetben kezdd a mosást a többi textillel.
A szobanövényeket most vidd ki a kádba és zuhanyozd le őket, hogy megszáradjanak, mire végzel.
A szobában kezdj el portalanítani: pókhálók, lámpa, ablakkeretek, szekrények teteje, szépen haladj fentről lefelé, és ha mindenen végigértél, porszívózz fel.
Ezután jön a vizes mosás. Egy átlagos lakásban tökéletes, ha tisztítószernek mosogatószert használsz, az átlagos háztartási szennyeződéseket lehozza, nem teszi tönkre a bőröd, és a bútoroknak sem lesz tőle baja. Itt is kezdd a lámpánál, ha nagyon precíz akarsz lenni, akkor a szekrények tetejét is lemoshatod (én nem szoktam, bőven elég portalanítani), majd mosd le az ablakkereteket és az üveget is! Így persze csúnya lesz, viszont a szennyeződések sokkal hatékonyabban lejönnek, mint ablaktisztítóval. Itt nem olyan fontos a precíz munka.
Utána menj körbe és mosd le a mosható dolgokat, szekrények, polcok, képkeretek, virágtartó kaspók, ajtók, radiátorok, minden amit látsz. Itt már azért szebben kell dolgozni, vigyél magaddal valamit, amivel szárazra törölheted, amit lemostál, hogy ne legyen foltos, csíkos. Ez a valami lehet papírtörlő, de ez esetben szerelkezz fel ipari mennyiséggel. Vagy néhány fehér törölköző: valószínűleg csúnyán foltosak lesznek a végére, de egy kis hypó megoldja a problémát.
Ha mindent lemostál, amit lehet, következhet a kárpitozott bútorok tisztítása. Ezt célszerű takarítógéppel végezni, különben soha nem végzel. Bár ilyenkor télen talán célszerűbb is elhagyni, nyáron ugyanis biztosan hamarabb száradnak, és nem büdösödhet beléjük a víz.
Ha minden vizes mosással végeztél, akkor jöhet az ablakok tisztítása, eddigre megszáradtak már. Ablaktisztítóval menj végig rajtuk, ha jó állapotú a keret, akkor akár a keretet is egyszerűen ablaktisztítóval csíkmentesre tisztíthatod.
Ha ez is megvan, akkor lényegében végeztél: ha vannak ápolást igénylő bútorok, akkor most bútorápolózd őket, ha padló van, mosd és fényezd fel, ezek után már csak a függönyök, textilek visszatétele maradt, meg persze az elpakolt tárgyaké, növényeké.
Nagyjából ez a metódus minden szobában kisebb-nagyobb változtatásokkal alkalmazható. Viszont így csak a látszó területeket takarítottad ki, a szekrények belsejét például nem. Ennek egyszerűen az az oka, hogy ha minden holmit most akarnál átpakolni, arra nem lenne elég egy nap.
A konyha és fürdőszoba takarítása némileg eltér, itt általában sok minden van kipakolva szem elé. A módszer itt annyi változtatással alkalmazható, hogy vond össze a két helyiséget, és először szedj össze mindent, ami nem a szekrényekben van, mosd le őket és tedd át egy másik helyiségbe száradni. Így lecsupaszítva a konyha és a fürdőszoba is csak egy szoba marad, amit ugyanúgy tudsz takarítani, illetve a vizes mosást értelemszerűen bővítsd ki még vízkőtlenítéssel, valamint a fürdőben használhatsz erősebb vegyszert is a takarításra.
Nagyon köszönöm a hosszú, kimerítő válaszokat!
Egyelőre az erő- és tisztítószer gyűjtésnél tartok, hétvégén lesz aktuális, és nem fogok GYIK-ezni közben, ígérem!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!