Mit csináljak ha higany folyt rá a kezemre?
A folyékony higanytól semmi bajod nem lesz. Nem mar, nem csíp, még csak nem is nedvesíti az emberi bőrt, azonnal lepereg róla.
Nem attól kell félned, hogy a kezeddel mi lesz, hanem attól, hogy ha nem tudod összeszedni a padlóról, akkor elkezd párologni. Belélegzed és fel tud dúsulni a szervezetben ami enyhe higanymérgezést is okozhat: pattanásos lehet tőle az arcbőröd, nagyobb mennyiségben anyagcsere zavarokat okoz.
Mit csináltatok eddig a kifolyt higannyal? Milyen padlóra ömlött? Ha régi parkettásra, akkor nem szabad összesöpörni, mert bekergeted a higanycseppeket az összes résbe és onnan már nehéz lesz kibányászni. Egy műanyag fecskendővel kell a megtalált cseppeket összeszívni. A maradékra (mert ilyenkor mindig marad) kénport kell szórni és azt összeseperni. A kénporral a higany egy nem párolgó vegyületet képez és így már nem mérgez.
Semmi bajod nem lesz. A higany így nem mérgez. Sőt, ha megiszod, akkor se (csak súlya miatt maga előtt tol mindent, ami a belekben van - az eredményt gondold hozzá).
A higany csak hosszú idő alatt mérgez, mikor már megfelelő mennyiség felszívódott a szervezetbe, és ehhez (körülményektől függően) néhány hónap FOLYAMATOS higannyal való érintkezés szükséges. Tehát egy eltört lázmérőtől közvetlenül nem lesz semmi bajod.
Nagyobb problémát okoznak az esetleg szétgurult higanycseppek. Ezek ugyanis bármilyen picik, gőzölögnek, mint minden folyadék, és a higanygőz is mérgező. Ezért a széttört lázmérő után érdemes kénes lemosást alkalmazni (bármilyen kéntartalmú tisztítóanyag jó), mert az a higannyal vegyületet (higanyszulfidot, HgS) képez, amely már nem párolog, nem mérgező.
Pedro
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!