Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Nátrium-perkarbonáttal lehet...

Nátrium-perkarbonáttal lehet mosni mosógépben? Amennyiben igen, akkor hogyan? Pl rendesen mosáshoz lehet használni, nem csak előmosáshoz? Színes ruhákat is lehet ezzel mosni? Tapasztalatok érdekelnek! Adagolása? Milyen hőfokon hatékony?

Figyelt kérdés
Áztatni kell?

aug. 12. 14:16
 1/9 anonim ***** válasza:
Az egy oxigènes fehèrítő, nem mosószer. Áztatni kell benne, hideg vagy langyos vízbe. Adagolásra keress rá, de ha eleget raksz bele, akkor picit buborèkos lesz a víz, oxigèn keletkezik.
aug. 12. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

A tasakján a csomagoláson az van feltüntetve, hogy mosáshoz is lehet használni. Végül is mosószódára bomlik, ha jól írom. Azt pedig használják mosáshoz.

Te használod ezt a szert?

A neten oltári butaságok is vannak a témában, sokszor még olyan oldalakon is, ahol árusítják.

Jó lenne, ha olyan írna, aki ért hozzá. Előre is nagyon köszi!

aug. 12. 17:25
 3/9 anonim ***** válasza:

Igen úgy bomlik. De elsősorban fehèrítenek vele. Mosásnál rövid az idő, így ez a hatása nem igazán èrvènyesül.

Nem tudom miket írnak róla, de mint "oxi..." Fehèrítő árusíta a vanish is. Ott na-perborát is, ez 60 foktól működik ugyanígy fehèrítve.

A perkarbonát magas hőfokon gyorsan reagál, így nem tud fehèríteni.

Jelenleg nem használom, règen használtam mindegyiket.

aug. 12. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A nátrium-perkarbonát nem mosószer. És a szóda sem mosószer!

A mosószerek nem fehérítőszerek, és nem vízlágyítószerek.

A mosószerek felületaktív anyagok. Ezek hosszú szénláncot tartalmazó vegyületek, amelyek micellákat képeznek a vízben, a micellába zárva a >koszt<. Mosószer például a természetes zsíradékokból főzött szappan, vagy a szintetikus mosószerekben található nátrium-lauril-szulfát. Ezeknek van tisztító hatása. Ezek a mosószerek. A mosószerek felületaktív anyagok.

A perkarbonát fehérítő adalék, aktív oxigénnel roncsolja a színanyagokat, foltokat. A szóda pedig vízlágyító és lúgosító adalékanyaga a mosószereknek. Nyilván a színes gyapjú vagy selyem anyagokhoz, vagy finom textíliákhoz egyiket sem használnám!

aug. 14. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
#3. Pl olvastam már olyat, hogy a nátrium-perkarbonátot magas hőfokon kell használni, 60 C fok felett, holott nem. Olyat is több helyen olvastam, hogy előmosáshoz használják, pedig enbis úgy tudtam, hogy egyrészt ebben áztatni célszerű, másrészt hosszú idő alatt fejti ki a hatását. Ezért kérdeztem rá, hogy hátha én tudom rosszul.
aug. 14. 15:13
 6/9 A kérdező kommentje:

#5. Eltávolítja a szennyeződéseket és foltokat a textíliákból. Tisztítószer akkor. Felőlem lehet bármilyen névvel illetni. De én nem fogom úgy nevezni, maradok a nátrium-perkarbonát megnevezésnél.


Akkor vajon miért nevezik a mosószódát "mosó"-nak... Nem olyan mosószer, mint amiket az utóbbi évtizedekben fejlesztettek ki, éppen ezért lehet, hogy jobb, mint a mostaniak, több tekintetben.


Tudom, hogy gyapjú és selyem mosására nem alkalmas.

aug. 14. 15:19
 7/9 anonim ***** válasza:

"Eltávolítja a szennyeződéseket és foltokat a textíliákból. Tisztítószer akkor. Felőlem lehet bármilyen névvel illetni. De én nem fogom úgy nevezni, maradok a nátrium-perkarbonát megnevezésnél."

Oké, akkor menjünk még egy kicsit visszább, az alapokhoz. Mi a különbség a fehérítőszer és a mosószer között. Ha van egy dzsuvás folt a ruhán, akkor a fehérítőszer a dzsuva színét elroncsolja. De a dzsuva egy része ott ragad, csak nem látszik.

A mosószer ezzel ellentétben eltávolítja a ruhából a dzsuvát. Tehát nem elszínteleníti, hanem el is távolítja. A dzsuvát apró mikroszkópikus micellákba zárva "hordja el" a helyszínről. Olyan helyekről is elviszi, ahol nem tudod slaggal lecsapatni a munkásruhádról.

Ezért használunk mosószert. Hogy a féknyomos gatyából a szar ne csak elszíntelenedjen és egy része ottmaradjon, hanem távolítsuk is el a szart a gatyából.

Amikor egy meggyszembe ülünk fehér gatyával, akkor alkalmazunk mosószert és fehérítőszert is együtt. A mosószer eltávolítja a szennyeződéseket, és ha a ruha elemi szálait megfestette a meggy színanyaga, akkor azokat meg elszíntelenítjük. Ekkor már csak a színanyag van a szálba bediffundálva, a meggyet, szerves anyagokat, dzsuvát a mosószer viszi ki. Nyilván szabad szemmel nem biztos, hogy észreveszed a különbséget, de mikroszkóp alatt nagyon látványos a mindenütt hófehér szaros gatya. Amikor csak hypózva lett, de mosószerben kimosva már nem. Akkor a szar egy része benne marad, csak nem látszik. De attól még szaros.

Ugye érthető a különbség?

A mosószóda a zsíros szennyeződéseket tartalmazó ruhákhoz való mosószerek kiváló adaléka, mert a lúg a zsírokat különösen magas hőfokon remekül elhidrolizálja. Így azok vízoldhatóvá válnak, és megszűnik a zsír víztaszító tulajdonsága forró lúgban. Ezért nevezik mosószódának. De a mosószert nem helyettesíti. Ha sprődnek és durvának érzed a csak mosószódás mosásból megszáradt ruhát, az amiatt van, mert a mikroszkópikus szennyeződések milliárdjai nem lettek eltávolítva a ruhából, és azok eltömeszelik a rostok közti teret, emiatt a ruha sprőd lesz.

aug. 15. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Akkor nem kéne büdösnek lennie a ruháknak, ha mosószódás mosás után a ruhák tele vannak "szarral"?


Mi régebben nagyon sok évig mosószódával mostunk és abszolút nem voltak büdösek a ruhák, sőt, a mosógép sem.

aug. 17. 09:20
 9/9 anonim ***** válasza:

"Akkor nem kéne büdösnek lennie a ruháknak, ha mosószódás mosás után a ruhák tele vannak "szarral"?"

Nem, nem kéne. A mosószódás mosás, különösen magas hőfokon fertőtlenít is. Azaz elöli a baktériumokat. Szóval van steril kosz is, ami nem büdös. De kosz, ami benne maradt a ruhában, mert nem volt a mosóvízben mosószer.

Másrészt nincs tele szarral. Nyilván ami a mosógépben a mechanikai hatás miatt kijön belőle, az átkerül a mosólúgba. Az marad benne csak, amit a mosószer lenne képes kihozni belőle a micella képzéssel. Na, az benne marad.

aug. 21. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!