Száraz tűzifa vissza tud-e nedvesedni?
A tűzifa készletem egy három oldalról nyitott, szabad levegőn 2-3 éven át száradt keményfákból -és kisebb részt nyárfalapokból mint gyújtósnak valókból- áll, azonban bizonyos okokból teljesen zárt épülethelyiségbe került mind, és a kérdésem lényege: vissza tud-e nedvesedni? Hiszen innentől kedve nem éri szél, és félek, hogy netán be tud fülledni, penészedni, visszanedvesedni. Ennek megválaszolásához sorolom a további körülményeket:
A fa tárolóm nem betonozott alul, hanem földes. Ez okozhat-e visszanedvesedést, vagy penészedést?
Érdekel az is, hogy mivel egy kevés (3 "laza" talicskányi), hónapok óta kint, a szabadban álló gallyat rápakoltam a több éve száraz tűzifámra a zárt fatárolómban, benedvesítheti-e, illetve penészessé teheti-e?
Továbbá sajnos nem hagytam rést a tároló falánál, azaz halomba dobáltam be a több éven át száradt tűzifámat. Ez se okozhat visszanedvesedést?
Úgy hallottam (és logikusnak is tűnik), hogy mivel a nagy fatárolómba BEDOBÁLTAM a száraz tüzifáimat (azaz nem egymásra pakoltam szorosan, hanem lazán állnak egymás hegyén-hátán), ez állítólag még jót is tesz nekik, mert az esetleges nedvesség könnyebben elpárolog a farakásból, mintha szorosan állna. Ez igaz?
(Hátránya talán csak a helykihasználás gazdaságtalan volta a tárolóban).
Az alábbi cikkben nem jelzik problémának a zárt helyen (pl pince) a kiszáradt fa tárolását, mégis bizonytalan vagyok, vissza tud-e nedvesedni?
"Pincében csak száraz fát szabad tárolni, mert a frissen vágott fa a nedves környezetben nem szárad, csak befülled."
Köszönöm a választ. Amiről írsz, számottevő visszanedvesedést okozhat egy viszonylag magas páratartalom esetén, vagy nem?
A (téglafalú) tárolón (magasan) található egy néhány téglányi lyuk a külső térbe, azon át folyamatos a szellőzés.
Ha tud valamennyire szellőzni, és nem folyik be a viz / nem jön fel a talajviz, akkor teljesen jó lesz a már kiszáritott fának. Nedveset ne pakolj be, frissen vágottat vagy agyonázottat, mert az folyamatosan ontja magából a nedvességet, és van ideje kifejlődni a penésztelepeknek. Száraz fánál ilyen nincsen.
A friss anyagot rakd a féltető alá, ami meg ott van előző évről, azt pakold be a pincébe.
Ha van helyed, akkor tényleg jobb összevissza bedobálni, mert jobban tud szellőzni. Esetleg egy sort szépen rakhatsz a fal mellé, hogy a bedobált fával aztán ne a pince fala legyen szétverve. De ha már tényleg csontszáraz, akkor nyugodtan be is sorolhatod, ha szükséges a hely miatt.
A pince padlójára pedig, ha csak csupasz föld, akkor szerezz valahonnan néhány raklapot, és azokkal "burkold" le a pince padlózatát. Arra szórd a fát, akkor biztosan nem fog alulról sem penészedni.
Az eredeti értelemben már nem, mivel ki lett vágva és a keringtetési vize elpárolgott. Viszont ha megázik, újra ki kell száradjon, hogy ne gőzöljön be neked.
Fedett és 3 oldalról borított helyen legyen az a lényeg. Járja át a levegő. A pincébe (teljesen zárt helyre) azokat vidd amiket tűzre is fogsz rakni, de szellősen ott is. Járjon a levegő. Az a legjobb ha tisztességesen bepakolod, de nem szorosan, hanem direkt lyukasan. A halomba öntés nem az igazi, csak azért látod mindenhol úgy, mert lexarják.
Köszönöm a válaszokat, szívesen olvasok még, ha még írna valaki.
A raklapról annyit, hogy jó tanácsnak tűnik, csakhogy, mondom, már tele van (száraz) fával a tárolóm. A jövőben fog csak felszabadulni az alja, addig nem tudnék a fák súlyától aláraklapozni, pusztán ezért meg nem látom értelmét kipakolni azt a sok fát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!