Lapos tető felújítás házilag? Hozzáértők vagy a témában tapasztaltak segítségét szeretném kérni. Van egy melléképület a házunkhoz toldva aminek lapos tetője van, ezt szeretném felújítani.
Sajnos a szigetelés el is van öregedve, illetve nekem úgy tűnik, hogy talán nem is szakszerűen lett javítva, de az előéletéről nem sokat tudok. Minden esetre sajnos nincs anyagi forrásom most, hogy szakembert hívjak, de mivel beázik valamit muszáj tennem vele.
A javítást így jobb híján magam végezném, ehhez szeretnék tanácsokat kérni.
A tető enyhén meg van lejtetve az egyik irányba, ott pedig van egy ereszcsatorna, tehát nincs a szélein fal, illetve középen összefolyó sincs, minden csapadék abba az ereszbe kellene, hogy lefolyjon.
A probléma ami látszik: A szigetelő lemezek sok helyen elválltak az alatta lévő rétegtől, szakadtak, repedezettek és sok helyen fel van púposodva. Van 2 db ilyen kiszellőztető "cső" a tetőn, de nem tudom, hogy ez elegendőek e - kb 30nm2 a teljes terület.
A tervem: A szakadt és felpúposodott részek kivágása a stabil részekig, ezt kellősítő anyaggal lealapoznám és kenhető bitumennel visszapótolnám. Ezután az egész felületet kellősítővel átkenném és ahol szükséges lejtéskorrekcióznék a kenhető bitumennel. A végén pedig malacpörzsölővel rágurítanék a teljes felületre új lemezeket.
Azt nem tudom, hogy kellene e még beépíteni ilyen szellőzőket és hogy ennek mi a módja. Hány réteget kell átfúrni, vagy kell e egyáltalán.Van egy tégla kémény is a tetőn, ott sem tudom, hogy mi a szakszerű módja a szigetelésnek a találkozásnál.
Minden tanácsot szívesen fogadok.
Azt hiszem érzékeled te is mi a probléma gyökere. 10 szakiból 11 nem ismeri a bitumenes lapos tetőt.
1-2 "csinálgatja", de azt meg szakmunkának aligha lehet nevezni.
Én bontanék és korcolt bádogot tennék fel helyette.
Puposodás: párazáró/gőznyomás elvezető réteg hiánya, nem megfelelősége, sérülése, egyéb kivitelezési hibája miatt alakul ki. Bontás és szemrevételezés, a rétegrend ismerete nélkül nélkül nem adható jó tanács.
Gőznyomás levezetők száma megfelelő egy ekkora tetőfelületre.
A vízszintesen futó szigetelés nem futhat fel sem a kéményre, sem a szellőzőkre. Azokra külön mandzsettát kell készíteni ami a vízszintesen futó lemezhez csatlakozik. Manddzsetta magassága min 30cm. Efölé kerülő bádog takarása 10-15cm. Bádog rögzítése nem haladhat át a szigetelő rétegen. A bádogozás felűlről tömített legyen.
Ezeknek a végén megnézheted hogyan kell kialakítani:
Köszönöm a korcolt lemez ötletét.
Az a gondom, hogy ahhoz kellene építeni fa tartó szerkezetet. A jelenlegi lejtés nagyon kicsi, már csak emiatt is elkerülhetetlen lenne egy teljes értékű fa váz.
Sajnos az ára sem túl csekély (kb 2500Ft/m2). A bitumenes lemez jóval olcsóbb.
Ettől függetlenül, ha lenne rá pénzem, biztos, hogy cserélném a jelenlegi megoldást valami hasonlóra.
Kedves Második!
Nagyon köszönöm a tanácsokat, mindenképp megfogadom. Illetve a videók is nagyon hasznosak.
Abban esetleg tudsz segíteni, hogy a párazáró/gőznyomás elvezető réteg utólag hogyan alakítható ki?
Fel kellene bontani minden jelenlegi réteget és a betontól újra kezdeni? Vagy a jelenlegi rétegek tetején új párazáró réteg kialakítható? Ehhez kell valamilyen ehhez való "lemez" vagy fólia aminek a teteéjre jön a bitumenes?
Illetve még egy kérdés. A kiszellőző cső alatt minden réteget ki kell vágni vagy csak a legutolsót?
Hálás köszönet, ha tudsz esetleg ezekre is tanácsot adni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!