Terméskő lábazat egy része le van vakolva, amin sókiválást figyeltünk meg. Ha xps-sel szigeteljük (cementes ragasztóval) akkor ki tud rendesen párologni a terméskő? Talajból vizesedik, ősztől tavaszig magas talajvízszint.
A ház a 70-es évek elején épült, a lábazatot terméskőnek mondták (nagyon kemény, kalapáccsal ütve is alig sérült), 1m magas, rajta a falak téglából vannak.
A lábazatot 1 oldalon cementes vakolattal levakolták (látszik a képen), és a lábazat tetején sókiválás látható (egy kicsi a lábazat fölött is). Az a kérdésem, hogy ha ezt a lábazatot xps-sel (közvetlen a lábazatra ragasztva) szigeteljük, akkor a talajból felszívott víz el tud-e rendesen párologni? A kép szélén látszik egy lyuk, a vakolatot kibontva a cement és a terméskő között homok(szerű) anyag van, ami kézzel tapintva is érezhetően nedves volt kibontáskor. Ezek miatt attól tartok, ha xps lesz a falra ragasztva, akkor máshol is a lábazat tetejéig felszívódna a víz, és gyorsabban károsodna a lábazat tetején lévő kátrányos vízszigetelés. A talajvíz ősztől tavaszig elég magas, van, hogy 40cm-re van a felszíntől.
Hogyan lenne érdemes ezt a lábazatot szigetelni?
Köszönöm
Kedves Kérdező!
Íme a megoldás:
1. a jelenlegi lábazati vakolatot (erősen cementes) el kell távolítani.
2. Baumit Sanova Előfröcskölővel a felületet "gúzolni" (befröcskölni). Ez adja majd a megfelelő tapadó hidat.
3. Egy hét múlva Baumit Sanova Egyrétegű Trassz vakolattal levakolni. Egyszerre maximum 2 cm vastagon. Ha vastagabb kell, akkor az első réteget vakolatfésűvel érdesíteni kell, majd száradás után mehet fel újabb, max. 2 cm vastag Egyrétegű Trassz vakolat. A felület anyagában simítható.
4. Ha kiszáradt a vakolat (kb. két hét) (naponta többször be kell permetezni vízzel a felületet. Így tartod nedvesen, megakadályozva a vakolat repedezését, "megégését".)Baumit szilikát festékkel a felületet lefested két rétegben.
Így érheted el, hogy a lábazat által felszívott nedvesség, a Sanova szárító vakolat rendszer segítségével folyamatosan el tudjon párologni. A víz által szállított sók ("salétrom") ki tud kristályosodni ebben az anyagban anélkül, hogy kárt tenne abban.
Ha a felületre kiül (fehér, vatta szerű anyag) egyszerűen le kell seperni onnan.
Ez a rendszer évtizedekre megoldhatja a problémádat.
Üdvözlettel:
Felújítás szakértő
A lábazat rendeltetésszerűen ki van téve a csapó esőnek, a talajnedvességnek, tehát teljesen normális, hogy nedves. Éppen ezért olyan anyagokat kell használni ami a tartós nedvességnek és fagynak is ellenáll. Az XPS-t erre találták ki. A lábazati burkolóanyagoktól nem várható el, hogy szárítsa a tartószerkezetet.
A probléma az, hogy régen nem állt rendelkezésre modifikált bitumenes vastaglemez nedvesség elleni szigetelés.
Régen jó esetben kátránypapírt használtak, rosszabb esetben csak megkenték a felületet olvasztott bitumennel, még rosszabb esetben azzal sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!