Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Kismegszakító és Fi-relé bekötés?

Kismegszakító és Fi-relé bekötés?

Figyelt kérdés

Sziasztok.


Voltak kint EON-osok meg regisztrált szerelő.

16A-ről bővítettem 32A-ra. Megkaptam a 32A B típusú megszakítót az órához.

A lakásba alapból 5 eres alu jött be. De nem volt kedvem közel 100 ezret kifizetni a 3 fázisra. Tehát a szekrényen belül közösített két fázis vezetéket, és a 3. "fázist" közösítette nullára. Az az keresztmetszetet növelt két vezetékkel. Ezzel még nem is lenne baj. Viszont a problémám, hogy az óránál az EON 32A B típusút rakott fel. A regisztrált szerelő pedig e fölé tett egy dobozt, ahova tett 2 db 25A C típusú megszakítót((Egyébként azért lett így megcsinálva, mert különben a lakásig kellett volna húzni új kábelt, így gyakorlatilag az óra fölötti 2db 25-ös lett a "lakáselosztó", mert a 6-os alu nem felelt volna meg az új szabvány szerinti 10-es réznek, közösítve meg nem fogadja el az EON)), ezek jönnek be a lakásba, és itt pedig az elosztótáblába. A gondom az, hogy lesz indukciós főzőlap, elektromos sütő, mosogatógép és szeretnék egy Fi relét az egész lakásra(kivéve a hűtőkre, arra külön húzok egy dugaljt, amit kihagyok a Fi által védett körből). Az a kérdésem, hogy az óra feletti 2 25A-es biztiből a két közösített fázis vezetéket vigyem be a Fi relé-be, és innen osszam le a körökre ahogy gondoltam(főzőlapnak C25-ös, sütőnek C20-as, mosogatógépnek C16-os, szoba/fürdő/konyha körök pedig C13-asok). Vagy pedig az EON-os 32-es bizti utáni 2db 25-ös megszakítót szedjem ki és a helyére tegyek be egy 32-es C megszakítót, amibe bedugom az órától jövő 10mm2-es rezet, az elmenőbe pedig a 2 közösített fázist(ami ugye lényegében 1 fázis, csak vezetéken)?


Vagy pedig hagyjam ki a Fi reléből az indukciós főzőlapot, és az óra feletti 25-ösből közvetlen menjek az indukciósba, a másik 25-ösből pedig osszam le a többi kört(és az indukcióson és a hűtőkön kívül minden Fi relés körön lesz)?


Most azon gondolkodtam, hogy gond esetén hogy viselkedik a kinti 2db 25-ös megszakító, ami gyakorlatilag ugyanaz a kör.


Részemről inkább kiszedném a 2 db 25-ös(jó kis XBS - ilyet még a suliban sem használtunk szerintem) megszakítót, és beraknék a helyére egy 32-eset, és ugyanúgy közösítve menne a 2 vezetéken 1 fázis, meg 2 vezetéken 1 nulla, de legalább az indukciós is Fi körön lenne.


Köszönöm. (Ezt tanultam egyébként pár éve, csak nem ebben dolgozom, szóval ezért bizonytalanodtam el)


2019. febr. 17. 23:05
 1/10 anonim ***** válasza:

A 25 a másik 25 el de még a 20A kismegszakítóval sem lesz szelektív, tehát levágja a fő kismegszakítódat is. Így nincsen sok értelme. A 25 sem igazán szelektív a 32A-al. A szelektivitáshoz legalább 2 lépcső kellene(igaz más függvénye is lehet).

Részemről kidobnám azt a 2db XBS kismegszakítót, és a bent a lakásba feltennék egy elosztót.

A lakás elosztóban pedig FI relé és a leágazások megszakítóit pakolod. Úgy kötözöd ahogy akarod; FI elé vagy kikerülve. Az órától az új lakáselosztóig azért én kicserélném a vezetéket rézre.

Mivel sokmindened lesz, én több FI relét raknák be, mert mosó-mosogatógép párásodás miatt is gyorsan leveri a 30mA FI relét.Illetve ezek egyidejű üzemeltetése miatt is gyorsabban összeadódhat a 30mA.

Én minimum kettőt, de inkább 3 FI-t raknák be. Lakás-fürdő-konyha (körök/gépek; persze a világítás mind mehetne a lakáséra)

2019. febr. 18. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm.


A lakásban most is körökre(5 kör (régi 10-es B megszakítókkal, amit gyakran porszívó is lever, de volt már ,hogy a mikró is - szóval ideje már felújítani a bentit) van osztva az áramkör. A kinti 2 db 25-ös csak az engedély miatt lett. Mert ugye így olyan, mintha kint lenne a lakáselosztó. Természetesen a lakásba néztem egy 18 modulos Schneider lakáselosztót.


Akkor végül is, jobban járok, ha a 2 db 25-ös XBS-t megszüntetem, és helyére teszek 1 db 32A C. De akkor meg az EON-osat is cseréltessem inkább C-re a sok elektromos eszköz miatt? Tehát úgy jönne, hogy méretlen - EON 32A (jelenleg B) innen 10-es réz menne egy másik 32A C(schneider Resi 9), innen pedig be a lakásba, és itt osztanám a köröket.

Gondoltam:

Boylernek 2P 16A (jelenleg csak egy 2P főkapcsoló van egy baromi nagy fekete dobozba az elosztó mellett)

Főzőlapnak 25A C (Vagy ide is inkább 32A tegyek? 7,4 kW a főzőlap, de ugye egyszerre úgysem megy a 4 főzőlap - és 3x4mm2 kábelt gondoltam 12 méter kb a táv)

Sütőnek 20A C

Klímának 13A C

Hűtőknek 16A C

Mosogatógép 16A C

Szobákban igazából nincs nagy fogyasztó szóval azoknak 13A C?

Fűrdő 16A C

és egy legrand A típusú 40A 30mA Fi relé. (ez nem annyira érzékeny a hálózati zavarokra, ezért gondoltam ebből csak 1 db-ra)

Nem tudom mennyiszer lesz olyan, hogy egyszerre megy minden amúgy.


Illetve még gondoltam túlfeszültséglevezetőre. De az homály. Arról épp ezt tanulmányozom: [link]


Köszönöm a segítséged :)

2019. febr. 18. 12:15
 3/10 anonim ***** válasza:

Éljen a tudatlanok bátorsága:)


Aztán a mérőbe mi a bánaté raktak gyors biztit? Utána meg két lomhát?

2019. febr. 18. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

EON alapból mindenhova B-s biztit rak.


A szerelők (nagy része, legalábbis amikor mi jártunk lakást felújítani, mindenhova C-set raktunk felsőbb utasításra) szoktak C-set rakni a lakásba, attól függetlenül, hogy a kinti milyen..


Eonnál lehet kérni pár mátyásért C-s megszakítót.

2019. febr. 18. 20:00
 5/10 A kérdező kommentje:

De amúgy ez tipikus. Volt egy pár idősebb munkatársam, aki ugyanilyen volt. Kérdezni nem lehetett tőle, mert miért lehetne. Ha meg megcsináltad úgy, ahogy gondoltad, akkor meg jött, hogy milyen hülye vagy.


Ahelyett, hogy segítenének a kezdőknek, inkább megutáltatják velük a szakmát. :) Pont ezért hagytam ott a francba és tanultam mást, mert az összes öreg hagyta a fenébe a segítséget, csak mert féltette a munkahelyét.


De majd megkérdezem akkor volt munkatársam (mert köztük is volt normális, csak épp másik céghez mentek el), ha itt is csak ennyit kaphatok,hogy "éljen a tudatlanok bátorsága" :) Biztos mindenki 1 évig tanult, utána meg mindent tudott és nem igaz senkire sem a jó pap holtig tanul. Köszönöm.

2019. febr. 18. 20:05
 6/10 anonim ***** válasza:
Lássuk be, azé ez nem gyakorikérdés, hanem villamos tervezés.
2019. febr. 18. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Nem bizti, hanem kismegszakító, és nem gyors, mert "B" karakterisztikájú, az "A" gyorsabb volna. Azért raknak ilyent, hogy találd ki. Tudod a zárlati áram pár ezres nagyságánál mindegy a B/C karakterisztika. Ezeket a fogyasztókra találták ki.
2019. febr. 18. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

7-es

Könyörgöm taníts még!

Milyen az A karakterisztika...

2019. febr. 19. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Azt használják félvezető áramkörökhöz, extra gyors kioldású ezt hívják "A"-nak. és biztosítékban is van extra gyor, ugyan ebből a célból.

[link]

2019. febr. 19. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Remek, tehát nem lakóingatlanhoz van kitalálva. Illetve, amire gondolsz, az az MSZ EN 60974.2 szabvány alapján a "Z" karakterisztika és nem sok köze van ahhoz amit írtam.


Könyörgöm még azt áruld el, miért raknak B-t?

2019. febr. 19. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!