Felùjítàsi sorrend és hatékonysàg (szigetelés, ablakcsere)?
Jó lehet a sorrend, a födémet minél hamarabb szigeteld!
A födém szigetelésével 0,17 követelményt jócskán túlteljesíted (vasbeton födém esetén 0,13), még 25 centivel is megfelelne (0,15), ha nincsenek hőhidak, tehát nem gerendák között szigetelsz például.
Falra, ha valóban B30-as, akkor 15-16 cm sima EPS-sel elégíted ki a 0,24-es követelményt.
Lábazatra mehet ugyan ennyi, vagy egy méretlépcsővel kevesebb XPS.
Padló hőszigetelésről nem írtál, gondolom az nem, vagy nehezen kivitelezhető. Így az lenne jó, ha magasan lenne a külső talajhoz képest, hogy a lábazatot minél hosszabban tudd szigetelni. Ott érdemes lemenni az alapozásig.
Sokban hozzájárulnának a hő benntartásához, a falon 1,50 W/m2K-ről javítanál 0,24,re; födémen kb. 1,5-3,50-ről 0,15-re. Nagyon figyelni kell a légtömörségre, párazáró, páraáteresztő fóliák helyes alkalmazására.
Ezeken felül pedig egy korszerű fűtési rendszer az, ami nagyon meghatározó energetikai szempontból.
Igen azt elfelejtettem írni, hogy van pince is a ház alatt. Fűtés terén még nem tudom mit kellene, perpill egy ~10 éves kondenzációs kazán van ritkán használva, de egy kályhával volt leginkább fűtve. A kályha teljes egészében ki lesz iktatva az biztos, elegem van a füstből meg piszkos falakból meg a fafeldolgozással/intézéssel :D
Először meg szeretném nézni, hogy mennyi a költség gázzal miután minden körbe lesz szigetelve/lecserélve. Ha túl magas lenne, akkor 3 fűtő légkondival (+H tarifa) gondoltam vala megoldani a kérdést
#6: Ez egyéni adottság kérdése is. Természetesen a kinti hőmérsékletnél melegebb van egy pincében, viszont akkor is egy fűtetlen helyiség. Egy jó pince jó hőtartó közeg lehet egy kevésbé jól szigetelt házon, főleg, ahogy mondod kazán is van lent. De ha egy nagyon jól szigetelt házad van, magas belső hőmérséklettel, akkor nem elég a pince hőmérséklete, áthúzza a padlón keresztül a hőt.
Szóval nem mindegy, hogy szigeteletlen ház bent 20 fokkal, a pincében 15 fokkal, vagy szigetelt ház bent 25 fokkal, a pincében 5 fokkal.
Köszi a választ,bár az jár a fejemben hogy a meleg felfelé áramlik,szóval olyan sok hőt csak nem szív el lefelé,vagy igen?Mert ha még huzatos lenne a pince akkor oké, akkor sokkal jobban szívná el a meleget.
Meg ha pince nélküli mondjuk a ház emelt lábazattal,pl. 1 méter,a föld csak jól szigetel azért.Értelek hogy hideg szívja el,csak szerintem csekély az ami lefelé áramlik el meleg,mert ugye a meleg felfelé megy,a falban is kevesebb meleg sugárzik lefele nem?Jó igaz nem mindegy hogy fali vagy padlófűtés,padlófűtésnél szigetelni kell is,aljzat,(lábazatot).
Hát, ezt lehetne számolgatni, szakmán belül is van vita belőle. Nehéz, mert ahogy írtam, nem mindegy milyen hőmérsékletkülönbségekkel méretezel. Sokan azt mondják érdemes kihasználni a talaj hőtartó képességét, nem érdemes a padlót szigetelni, ezzel mondjuk nem értek egyet családi ház méretben. Egy tízezer négyzetméteres raktárcsarnoknál már annál inkább.
Mivel a benti hőmérsékletnél csakis hidegebb lehet egy fűtetlen pincében (mondjuk 10 fok), én nem hűteném vele a födémemet (egy vasbeton igencsak jó hővezető), hanem bentről melegíteném, alsó oldalon zárnám. A pince melege csak jó, csökkenti a kifelé áramló hőt (ami a két hőmérséklet különbségével nő). Igaz, akkor a nyári hűtést is elveszíteném, ami kár lenne, de akkor is így csinálnám.
Jogszabály szerint új építésnél is kötelező szigetelni a fűtött/fűtetlen tér közötti födémet, igaz a jogszabály és a szabványok sok hiányossággal rendelkeznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!