Hány százalékos fűtéscsökkenés várható forintban 20 centis hőszigetelésnél s mennyibe kerül?
Sziasztok! Előzetes tanácsot szeretnék kérni, hogy tisztában legyek az árakkal lehetőségekkel. Az egyszerűség kedvéért vegyünk alapul egy 10*10 méteres pince nélküli sátortetős tégla kockaházat. A 4 fal körbe 3 méteres magassággal számolva 120 nm. A tető homlokzattal együtt 90 nm. Tehát az egész kerekítve 200 nm, ezt kellene hőszigetelni. A kérdésem az, jó e az az elképzelés, hogy a sátortetőt hőszigetelem a cserepek alatt, így kb. ugyanannyi anyagból lesz egy szalonképes hőszigetelt tetőterem, mintha a födémet hőszigetelném. A másik kérdés, érdemes e a födémet mégis hőszigetelni (plusz 100 nm) ha a tetőtér fűtetlen? Harmadik kérdés: érdemes e a padlót is hőszigetelni? (Újabb 100 nm.). Érdemes e az utóbbi kettőt 10 vagy 20 centis hőszigetelés helyett kevesebbel hőszigetelni s ha igen ez mennyivel olcsóbb mintha ott is 10-20 cm-es lenne? Utolsó előtti kérdés: Hány százalékos fűtéscsökkenés várható forintban?
Utolsó kérdés: fennállhat e egy olyan helyzet, hogy meg lehet spórolni a napelemes hőszivattyús flancokat s mivel nagyon jó a hőszigetelés, elég lesz egy 6 kilowattos budafok kályhával estenként befűteni, esetleg 1-2 szobába 6000 Ft-os csillárventilátorokat telepíteni kiegyenlítésképp, ezekkel egy ilyen szigetelt 100 nm alapterületű kockaház belső hőmérsékletét a tél túlnyomó részében szinten tartani, esetleg a télen aránylag ritka, összesen kb. 1 hónapos -10--20 fokos időszakban reggel is befűteni?
Saját tapasztalatot írok, mert az elmúlt években ezt végigcsináltam. Kiinduló állapot: hetvenes évek végén épült alpesi tetős ház, b30-as tégla, ősrégi nyílászárók redőnytokkal (hogy biztosan jó huzatos legyen)nemesvakolattal, vegyeskazánnal. Mivel az anyagi lehetőségeink korlátozottak voltak, így minden évben egykomolyabb beruházásra futotta.
Első év: kicseréltük a vegyeskazánt egy pelletkazánra (gáz nincs), felhasználva 27 mázsa pellett/szezon.
Második év: tetőtér szigetelése 30 cm közetgyapot+ födém szigetelése 30 cm kőzetgyapot (mivel az emeleti hálószobák részelegesen tetőtériek, oldala csapott, felette használaton kívüli padlás), felhasználva 21 mázsa pellett/szezon.
Harmadik év: Komplett nyílászáró csere, 3 rétegű műanyag mindenhol, felhasználva 16 mázsa pellet/szezon.
Negyedik év: Homlokzatra 10 cm-es, lábazatra körbe 8 cm-es hőszigetelés, felhasználva 11 mázsa pellet/szezon és ez volt a tavaly előtti marha hideg tél! A tavalyi enyhe telet kevesebb mint 9 mázsa pellettel megoldottuk.
Előnyök: "mezítlábas" lett a lakás, nem süt a hideg a falakból és a padlóról, kevesebbet kell vacakolni a fűtéssel, kb harmadannyi tüzelőanyagot kell vennem, tárolnom, stb.
Hátrányok: kb 40%-50%ot emelkedett a pellet ára, tehát a forintális spórolás nem akkora, amekkora a mennyiségi spórolás. Konyhába, fürdőbe szigorúan be kellett építeni elszívót, és használni is kell bizony aktívan.
Összességében nagyon-nagyon pozitív a megitélése részemről a jó hőszigetelésnek, sokkal élhetőbb lett a ház, az viszont egy másik kérdés, hogy mikorra térül meg a kb 2-2,5 milliós befektetés. Számításaim szerint ha nem is 10 de kb 15-18 év. A kiinduló állapothoz képest jelenlegi árakon kalkulálva (80 ft a pellet kilója)évente kb 160 ezer fontot spórolok. EZ nem rossz szerintem.
Köszi!
Ha meg valaki nem olyasmivel fűt aminek fel megy az ára hanem olyasmivel ami minimum marad akkor még jobb. Csak ugye nem tudni minek megy le az ára. Én a villanyra tippelek, a gáz rizikósabb. Persze ki tudja milyen tipp jön be.
"az viszont egy másik kérdés, hogy mikorra térül meg...Számításaim szerint... 15-18 év"
Az viszont már nem emberi léptékű, hiszen teljesen beláthatatlan, hogy mi lesz 20 év múlva.
"Az viszont már nem emberi léptékű, hiszen teljesen beláthatatlan, hogy mi lesz 20 év múlva."
Így nézve igaz. A másik oldalról nézve viszont MOST sokkal élhetőbb a ház. Fűtésszezonban sokkal kiegyenlítettebb a hőháztartása, kevesebbet kell a fűtéssel egyltalán törődni, és a mostani kánikulai időjárásban sem mindegy, hogy 32 fok helyett 24 fok van a nappaliban. Tudom, mert most nézem hőmérőt, és közben az jutott eszembe, hogy pár évvel ezelőtt még klímát is terveztem, mert nyáron néha nem tudtunk aludni a hőségtől, de ez most már eszembe se jut. Ugye, közben azért légkondicionálás sem lenne ingyen... Én a saját tapasztalataim alapján azt mondom, hogy ha valakinek van rá lehetősége az csinálja meg a hőszigetelést, egész más komfortézete lesz a házának, és csak idő kérdése, hogy mikortól számíthat megtérülésre.
Hát igen ez a nagy kérdés, hőszigetelés vagy napelem amivel meg a fűtő-hűtő hőszivattyú.
A legjobb persze mindhárom, sőt mind a négy mert mindehhez egy erre tervezett ház a jó. De mi van ha nincs erre 50+ millió?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!