Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mi a lazúr pontosan?

Gyikgeza kérdése:

Mi a lazúr pontosan?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy a lazúrral a fát szokták kenni és van vékony meg vastag és védi a fát, van belőle vizes alapú meg oldószeres, de mi ez pontosan? Festék? Olaj? Védőréteget képez vagy beivódik? Mi ellen véd? Köszi

2018. jún. 21. 11:54
 1/4 anonim ***** válasza:
Festék. Beivódik, de van olyan is, ami védőréteget képez.
2018. jún. 21. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Én azt mondanám, a vékonylazúr az igazi lazúr, az mélyen beivódik, de sajnos azt 4-szer, 5-ször is kenheti az ember, mire színe is lesz, a vastaglazúr (ami látványosan ken, és a türelmetlen átlagembernek van kitalálva) viszont ugyanúgy burkot képezhet, mint egy olajfesték, akár le is pattogzhat, tapasztaltam, alatta meg rohad a fa.


Szerintem ezeket a vízoldós izéket szobára meg szájbavevős gyerekjátékokhoz fejlesztették ki, aztán félek, hogy a gomba/UV/miegymás védelem meg nem teljesül annyira. Mert hogy ezektől kellene védeni a fát.

2018. jún. 21. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem kell félni a vízbázisú festékektől, ha megszáradt, már ugyanúgy nem lesz vízzel oldható.

Mind a vékonylazúr, mind a vastaglazúr elsősorban egy védőréteget képez (másik neve a lakkpác).

A vékonylazúr mélyebbre ivódik, és vékonyabb védőréteget képez. Olyan szerkezeteknél célszerű alkalmazni, ahol a fa természetes tágulása/összehúzódása nagy. A vastaglazúr szintén beivódik, de korántsem olyan mélyre, mint a vékony. Cserébe egy vastagabb védőréteget képez. Olyan szerkezeteknél ahol a természetes anyagmozgás nagy nem célszerű alkalmazni, mert megrepedezhet, pattoghat idővel, és akkor már nem védi úgy a fát.

Általában vastaglazúrral ajtó, ablak, időjárásnak kevésbé kitett szerkezetek esetében lehet alkalmazni. Kerti bútort viszont célszerűbb vékonylazúrral kezelni.

De ez sem kőbe vésett szabály, kerti bútort is kezelhetsz vastaglazúrral, ugyanolyan ellenálló lesz, amíg a védőréteg egységes. Másik szempont, hogy a vékonylazúr kicsit jobban előhozza a fa erezetét, míg a vastaglazúr elfedi. Plusz tapasztalataim szerint a vastaglazúrt könnyebb takarítani.

Én személy szerint vastaglazúrt szoktam használni, amit első rétegnél hígitok, így végül mélyebben ivódik be, mint a vastag, de a végén a vastagabb védőréteget is megkapom. Ha pedig olyan a bútor, akkor rendesen pácolom, és a védelmet lakkozással oldom meg. Szerintem pl kerti asztalnál ez sokkal szebb lesz, de időigényesebb, és igazából ízlés kérdése.

2018. jún. 21. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Jó régi kérdés de hátha látjátok. Utolsótól kérdeznék valamit


"Ha pedig olyan a bútor, akkor rendesen pácolom, és a védelmet lakkozással oldom meg. "


A pác az nem egy olajos dolog, arra lehet lakkot felvinni?


Most tanulom ezeket, és ezért kérdezem. köszi.

2023. febr. 7. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!