Hogyan lehet kimérni a "Nulla" és a védőföldelés vezetékét?
Nem véletlenül van erre egy külön szabvány, az MSZ 4851-1:1988
Már ennek a mondatnak az elolvasásakor tudható a válasz: egyszerűen sehogy.
"Szabvány? Ne nevettess."
Ebből arra következtetek, a közlés értelme nem ment át.
Ha biztosra tudnád hogy az egyik konnektorban nem a föld helyén van a nulla és fordítva,akkor egy multiméter ellenállás mérésével s egy hosszú szigetelt vezetékkel,segítővel simán kitudnád mérni dobozról dobozra.Ez után csak megjelölni a szabványnak megfelelő színű szigszalaggal minden csatlakozásnál a vezetékek végeit.
A jól kiépített földelésen is annyi a feszültség mint a nullán.
A lakatfogóval is csak azt tudnád kimérni,hogy melyik vezetéken megy áram,de azt nem,hogy az tényleg jól van e kötve.Ha közben fel vannak cserélve a dobozokban a nulla és a fold akkor lyukra futottál.
Bekötsz egy életvédelmi relét (hibaáram-védőkapcsoló). Remélem a villanyóránál még egyértelmű, hogy melyik melyik :) Egy adott kötődobozban meg a fázis és a "földgyanús" kábel közé beteszel egy tíz vattos izzót. Ha leveri a relét, akkor a védőföld volt az, ha nem, akkor a nulla.
VESZÉLY!!! POZOR!!! DANGER!!!
Nyilván ügyelsz rá, hogy senki ne legyen a lakásban, te meg tudod(?) hová kell nyúlni. Ellenőrizted, hogy a villanyórától külön vezeték megy a földszondához, vagy egyesegyedül a te lakásodhoz jön a vezeték az oszlopról. A védővezetőre hibaáramot vezetni egy ilyen gányolt szerelésű lakásban életveszélyes!!!!
Voltak színes vezetékek, de a valószínű az alábbi két eset volt:
1. a kolléga/szomszéd/rokon nem fért hozzá a gyárban a raktárkészlethez, ezért csak egy bundot vetetett, mert mi legyen a maradékkal?
2. a kolléga/szomszéd/rokon hozzáfért a gyárban a raktárkészlethez, de az anyagbeszerző meg csak egyfélét vett mindig, mert nem érdekelte az, hogy mit kérnek tőle
Meg aztán a hatvanasokban az ember nem autóval járt fusizni, az keveseknek volt a kiváltsága. Háromféle vezetéket cipelni villamoson vagy biciklin...
Hanem, azt mondod, hogy a szabványt ismered, aztán meg az áram-védőkapcsolós módszerre, hogy ez egy nagyon jó ötlet - miközben ez a módszer meg benne van a szabvány 5.3.2.1. pontjában, hogy van ez?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!