Alu vezeték átkötéséhez (átváltásához) mi a jobb megoldás nyomólemezes sorkapocs vagy Wago vezetékösszekötő?
Figyelt kérdés
Arról van szó hogy a lakásba az elosztótól alu vezetékek vannak (tudom jönnek az ötletek húzassam át rézre) eddig se volt vele semmi gond de tudjuk nem kis cécó teljesen át vezetékelni. Egyenlőre annyit akarok javítani rajta hogy az elosztódoboznál mindent lecserélek még a dobozt is és bővítésként fi relé is kerül a rendszerbe. Na szóval a lakás felé menő alu vezetékeket kellene normális csatlakozóba bekötni ami normál esetben nulla és föld híd lenne ha jól látom ezekben pont nem kapni nyomólemezes verziót, ha ilyen sorkapcsot használok akkor esetleg még egy hídkapocs kell mellé az már mehet rézvezetékkel: [link] vagy volna a Wago vezetékösszekötő, kinek van tapasztalata ez rugósan szórít, ez lenne e jobb a nulla és a védőföld vezetékek bekötésére annyit nyernék hogy ez hídkapocs egyből?: [link] természetesen mindkét esetben Wago pasztát is használnék.2018. febr. 26. 10:40
11/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítőkész válaszokat bár erre az aluvég legtutibb bekötésére (átváltására) kiterjedő egyértelmű pozitív választ nem kaptam, aki a Wago-ra esküszik nem írja le melyik az amelyik jó az aluvezetékhez oldható nem oldható vagy mind? A nyomólemezes bekötésnél is nyilván vannak praktikák tehát mekkora méretű nyomólemezes sorkapcsot válasszunk, nullázásnál ebben az esetben hogy oldjuk meg a legegyszerűbben, nyilván a sorkapocsnál egy vezetékvéget illik egy befogató helyre bekötni, a párja oldalán ekkor mondjuk rézvezetővel (melyikkel) kell csatlakozni és egy nullázó sínbe így bekötni. Más fórumokon olvastam hogy érvéget húznak az alu vezeték végére van aki alupasztát is emleget hozzá, itt is elmarad a részletezés hogy érvég préselő fogóval érdemes e rádolgozni egy kicsit vagy csak ráhúzni az érvéget és úgy befogatni mondjuk a nullázó sínbe (az érvéghüvely elvileg nem engedi a térfogattartása miatt a hideg folyását az aluvezetőnek magyarán a beszorító csavarral a szétpréselését. Na aki ezek után olvassa még és tényleg nem elméleti módon hanem a valóságban tudja a legjobba részleteket annak várom az ötleteit!
2018. márc. 5. 09:41
12/13 anonim válasza:
Ha jól értem elosztó cseréről van szó. Én úgy csinálnám, hogy az alu vezetékeket egyesével megtoldanám lemezes sorkapocsban. Egyik fele alu , másik fele sodrott réz érvéghüvellyel vagy anélkül. Aztán az így kapott sodrott réz végeket felérvéghüvelyezném és bekötném az elosztó nulla vagy föld gyűjtő sínjébe. Fázisokat kismegszakítóba. Ha van olyan alu ami elér a gyűjtősínig, arra szoktam nyomni érvégfogóval érvéghüvelyt, hogy a sín rögzítőcsavarja ne trancsírozza szét. Ami beér a kismegszakítóig azt úgy ahogy van bekötöm. Én a Wagoban nem bízok, de ez legyen az én bajom, viszont szereltem már wagoval alut, nem jött visszajelzés hibáról, azaz működik. Sodrottat is bele lehetne dugni érvég nélkül, csak nemigazán lehet anélkül hogy ne maradjon ki szál, tehát érvéghüvelyezni kell.
13/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a legutóbbi válasz már lényegretörő és gyakorlati alkamazásban hadználható leírásokat tartalmaz. A Wago vezetékösszekötővel kapcsolatban nekem is hasonló a megítélésem pedig a Wago képviselettel is beszélgettem már a termékükröl, olyan főleg kissebb terhelésű szakaszoknál el tudom képzelni azért. Nos leíro én hogy fogtam be az alu vezetékvégeket úgy 8-10 éve volt egy kis átalakítás az elosztó doboznál. Mindjárt meg is köveznek meg szakbarbároznak majd egyesek, tehát befogattam a régi (lemezes) elosztó dobozba egy kb. 7mm vastag bakelit lapot vettem M5 ös horganyzott csavarokat majd a fejüket levágtam bizonyos szabályossági rend szerint a bakelit lemezbe befúrva befogattam a csavarokat kétoldalt 1-1 anyával ezután alátét és ügyes kupos fogóval az aluvégeket az 5ös csavarnak megfelelően körbehajtottam majd megint alátét és megint egy aluvég ráformálása. Az utolsó aluvég után alátét és anya, nagyon szépen meg lehet húzni nem nyilnak ki a körbehajtott aluvégek nem lapulnak össze(hidegfolyás nincs). Természetesen a csavarszár másik oldalán sidrott rézvezetővel történik a folytatás arra meg füles érvéget préseltem és mondani se kell úgy megy a csavarszárra szintén anyával ezt meg pláne meg lehet szorítani bikául. Az idén fi-relés átalakítás is lesz azért próbáltam infót gyüjteni hátha valaki ezt sokkal okosabban csinálja, de amint írtam az elöző hozzászolónak a tanácsaiból merítek. Aki kételkedne hogy jó e így az aluvég megfogatása ahogy most van személyesen eljöhet csak a fedelét kell lehúznom az elosztónak és hibát kereshet. Abban gondolkodtam annak idelyén is hogy az aluvezetéket viszonylag hosszab szakaszon kéne megszorítani így az 5ös cdavarszáron körbehajtva kb.15mm es szakaszon van megszorítva mindkét oldalon és mivel több ilyen vég következik egymás után "felfűzve" közbe alátétek teljesen rugalmas szorítás jön létre (és 10év után is az maradt) és persze nem érintkezik az aluminium vezeték sem vörösrézzel de még sárgával sem, talán a csavarszárat ma már rozsdamentes csavarral oldanám meg de természetesen rozsdának nyoma sincs most se, annyi hogy kontakt sprayvel befújtam a kötés után. Akkor így láttam legegyszerűbben az átváltást kicsit egyedi babrálkodás nyilván villanyszerelő nem áll neki ilyen "panelt" gyártani.
2018. márc. 9. 09:01
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!