Szeretném kicserélni a villanykapcsolóimat sonoff touch wifi-s kapcsolókra. Ezeknek kell nulla + fázis is. Van lehetőség falak és csatlakozó dobozok bontása nélkül beüzemelni?
Nem lehet beüzemelni így. Kapcsolónak nem kell föld nem húznak oda, esetleg átmenö lehet.
Földelgetned meg nem kellene, mert hozzá nem èrtèssel bajt is csinálhatsz. Lakásokba nulláznak ès nem földelnek.
Ajjajj!
Az nem fázis+föld!
A bejövő valóban fázis...a másik a kapcsolt szál,ami megy a lámpához.
A hozzászólásból ítélve messzire kerüld el!!!
Csatlakozó doboz bontása(kinyitása)nélkül nincs lehetőség beüzemelni!
A kapcsoló fölött valahol van egy "kötődoboz". Onnét be kell húzni egy plusz szálat a kapcsoló alatti dobozba.
Hacsak...!!! nem csőbe van húzva,hanem Mmfal,-mert az "gáz",akkor vésni kell,azt meg még úgy se szeretnéd!
Kapcsolóhoz, nem kell nulla, sem föld, bár van olyan ami fázist és nullát is szakít, de az ritka.
Amit te látsz, az egy fázis, és egy elmenő szál a lámpádhoz, ahogy az előttem lévő is írja.
Kérdésedre a válasz: nincs lehetőség kötődobozok kinyitása nélkül oda még +1 szálat behúzni nullának.
Szobában, ahol gyakran "csillár" kapcsoló megoldással
1 bejövő (fázis) és két elmenő kapcsolt vezeték van,
ott (meg)bontás nélkül a lámpától az egyik vezetéken
"vissza" lehet küldeni nullát a kapcsolóhoz.
Tulajdonképpen igen...
Csak utána ugye csak egysarkú lesz,-nem csillár.
Ha valaki más ott valaha is szerel,vagy a tulaj az évek folyamán elfelejti ezt a "mókolt történetet"...-na ott lesz hajtépés!
Az ötlet, hogy a csillártól visszaküldjük a nullát okos, de ugye ott sántít, hogy mindenképp kevesebb vezeték van mint kéne, ráadásul általában egyik se kék. (Feltételezem 2 áramkörös most a csillár és szeretnénk ha az is maradna.)
Az ötletet továbbgondolva, egy kompromisszumos megoldás létezhet. Tegyük fel jól meg tudjuk jelölni a Fázist a Nullát és az egy kapcsolt vezetéket mindkét oldalon. (A föld egyébként csak a csillárhoz szokott menni, a kapcsolóhoz nem.)
A csillárkapcsoló helyére bekötjük a Sonoff T1 EU 2C -t ami kétáramkörös lenne, de az egyik áramkört nem tudjuk felhúzni a csillárig, az szabadon marad. Helyette ha netán volna hely a csillárban, akkor oda (is) betennénk egy okos eszközt, mondjuk egy Shelly 2.5 -öt, vagy akár lehet egy áramkörös is. Sajnos a Sonoff mini vagy pow2 elég nagy. De ha befér, akkor egy gyártótól lehet hogy még tutibb.. No, és így akkor van egy wifi nélkül is működő fizikailag felkapcsolható ág, és az okosothonból vezérelhető (lassabb) másik ág. Szóval a be nem kötött kapcsoló oldala a Sonoff -nak a felhőn keresztül egy automatizmussal fogja kapcsolni a másik eszköz reléjét. Nyilván át kell gondolni azt az esetet is, ha nincs wifi, vagy amíg nincs wifi egy főkapcsoló ki-be kapcsolás után pár percig. Lehet hogy nem fog menni ez a másik ág.
Másik opció lehet a TX T4 EU 1C ami idén jelent meg. Ennek nem kell nulla mert a kapcsolt lámpán keresztül kapja. Viszont csak egy áramkörös kivitelben létezik még, illetve kell egy villódzás mentesítő kondi a csillárba (szóval ennek is kell valami a csillárba). Ha kell a másik ág is, akkor valami autómatizmust kell írni és ismét egy a csillárban elférő okos kapcsoló segíthet. Szóval lehet olyan autómatizmust kitalálni, ami mondjuk második felkapcsoláskor mindig velekapcsolja a relét is. Vagy valahonnan máshonnan lenne kapcsolható ez esetben a plusz relé...
Fontos: a földélést még ha lenne is, semmiképp ne használd az okos kapcsoló N betáplálására, mert a lakás más pontján (meghibásodás esetén) életveszélyes lehet. Most hogy újra átolvastam a kérdést, leesett mire is gondoltál. Nem jó, tilos. A föld lényegében emberrel érintkezik, oda semmilyen fogyasztó nem köthető.
Viszont van még egy harmadik kb jónak tűnő megoldás. Egy orosz oldalon láttam a kapcsolási rajzát, feldobta a google. Még nem próbáltam, és mindenképp átgondolnám és kikérném nálam okosabb emberek véleményét is, mielőtt így bekötöm. Amennyire én látom, méretezés kérdése hogy mennyire fog villogni, vagy működni, de nem lehetetlen megoldás... Azt eszelték ki, hogy a a sonoff kapcsolónál és a csillárnál is beszerelnek egy-egy kondit. Igy max 10W-os megfelelő fényforrást (villogás mentesen) kapcsolni lehetne, és bekapcsolt állapotban is maradna fesz a sonoff-nak. A lámpával párhuzamosan C1: 470nF 400V-os kondi kerül. A sonoff Nullája közvetlen a lámpa felé menő (eddig) kapcsolt vezetékre megy, ami most a leginkább nullához közelebbi ponton lesz a kapcsolónál. A sonoff kimenetét pedig egy C2: 1-2uF/400V kondin keresztül visszük ugyanerre a pontra. Ezáltal lényegében egy az izzó ellenállásához méretezendő kapacitív feszültség osztót alkotnak a kondik és a lámpa ellenállása. (mivel a freki nem változik picit egyszerűbb osztónak venni, de nyilván a fényforrás cseréjekor megváltozhat a fesz a sonoff -on.)
Másrészt nyilván a sonoffban egy kapcsüzemű táp van, ami jó nagy tartományban tud működni, de ezt is meg kellene nézni, hogy mi van pontosan ott...
Ha van olyan ismerős aki ért a kapcsolóüzemű tápokhoz, lehet egy beszélgetést megérne...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!