Ti hány centis hungarocellel szigetelnétek le egy vályogházat?
Vályogot nem szigetelünk hungarocellel, mert hamar felvizesedik. Ásványgyapot és egyéb páraáteresztő jó rá persze ez sokkal drágább). 8-10 cm azért kell mindenképp. Egyébként is, ahol vékonyabb a szigetelés, ott megjelenhet a penész. Ilyen szempontból nem jó, hogy csak egy részt szigeteltetek.
A padlást is szigeteljétek, azzal többet nyertek.
Polisztirolból 0 cm-t tennék fel a házamra.
Kőzetgyapotot tennék (és fogok is feltenni) szilikátvakolattal és a rendszerben hozzá tartozó légáteresztő ágyazóhabarccsal. A vastagság még nincs eldöntve, 10-12 tuti lesz mindenhol.
ha nem gombatermesztésre lesz használva, hanem lakásként, akkor ne dunsztold be párazáró műanyaggal.
a penész tönkreteszi a falat és a bentlakók egészségét is.
Figyelünk!
Értjük, hogy mindenki pénzből él, de attól, hogy arrogánsan válaszolsz és kiosztod (a mellesleg hasznos választ adó) kommentelőket nem leszel okosabb.
Az alászigetelést meg már megkérdezted egyszer ott sem tetszettek a válaszok!
( https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__felujitas__8866006-ut..
Leírták többen, vályogra nem jó a polisztirol, ha meg kicsapódik a pára, pláne nem jó!
Annyit éri meg hőszigetelésből feltenni aminek optimális a megtérülése. Ezt energetikus tudja meghatározni (mellesleg ő az aki a szerkezetnek, rétegrendnek megfelelő technológiát is javasolja), de mivel te tudod, meg okosabb is vagy. Úgy csinálod ahogy akarod és annyit raksz fel amennyit akarsz!
A vályog nagyon kényes a nedvességre. Ha átnedvesedik akkor statikailag megszűnik mint tartószerkezet. Ezért vályognál kiemelten fontos, hogy a talajpára ne jusson a vályogba, illetve az a kevés ami mégis bejut, az ki is tudjon száradni.
Kevesen számolnak azzal, hogy a bitumenes nedvességszigetelések lassan de biztosan 50-100 év alatt veszítenek a szigetelőképességükből, és a falba felhúzódó talajpára egyre fokozódó kiszellőztetési (falszárítási) igényként jelenik meg.
Ezen túl az épület belsejéből (a meleg nedvességben dús levegőből) kifelé (a hideg külső felület felé) szintén van egy páravándorlási folyamat. Ez 10 cm vastagságú hőszigetelésnél, vagy attól vastagabb hőszigetelésnél már nem okoz páratechnikai problémát. Az 5 centis hőszigetelés, vagy hőhidak viszont okozhatnak kellemetlen csalódást (nem biztos, de lehet).
A kőzetgyapot hőszigetelés azért jobb választás, mert kb. 50-szer gyorsabban hagyja száradni a falat, mint a polisztirol (EPS). Kipróbáltam, hogy egy nedves zsebkendő két polisztirol tábla között kb. két hét alatt száradt meg.
A pogácsás ragasztás elavult technológia. Ma már minden gyártó azt javasolja, hogy körbe kell kenni a tábla széleit ragasztóval, plusz még néhány pogácsa is kell rá vastagságtól függően.
Bővebben: [link]
Régebben nem volt egységes álláspont a kivitelezők között. Volt amelyik azt mondta, hogy csak ragasztó pogácsákat alkalmaz, plusz alsó és felső kiszellőztetést is hagy. Tette ezt arra hivatkozva, hogy ki legyen szellőztetve a fal, azaz ne legyen dunsztban. Ennek az lett az eredménye, hogy a mezei poloskák és más rovarok kiváló téli búvóhelyhez jutottak. A harkályok pedig hallva a benti életet, elkezdték bontani a hőszigetelést. Másrészt ez a megoldás olybá tűnik mint amikor magunkra veszünk egy gyenge minőségű télikabátot, de nem gomboljuk be, mert akkor bele izzadnánk, így aztán a hátunk megizzad, miközben a mellkasunk fázik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!