Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Az OSB lapnak, vagy a gipszkar...

Lonkobar kérdése:

Az OSB lapnak, vagy a gipszkartonnak jobb a hőszigetelő képessége?

Figyelt kérdés
Vasszerkezetre 20mm-es bútorlapból épített régi garázsomat téliesíteném. Arra gondoltam, hogy belső burkolatként vagy 8mm-es osb lapot, vagy 12,5mm-es gipszkarton lapot használnék, majd azt követően hőtükör fóliát, majd a falakban 5 cm-es kőzetgyapotot, a mennyezeten pedig szintén hőtükör fóliára 10cm-es üveggyapotot tennék. Az OSB lapnak, vagy a gipszkartonnak jobb a hőszigetelő képessége? Jó lehet ez az elrendezés és a szigetelések vastagsága? A tető hullámpala, a fűtés fa tüzelésű kályhával lesz megoldva, a garázs kb 30 m3.

2016. nov. 17. 20:12
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az OSB-nek lényegesen jobb, meg időtállóbb is, meg a mechanikai hatásokkal szemben is toleránsabb mint a gipszkarton, szóval garázsba inkább ezt ajánlanám.

Viszont az 5 cm-es kőzetgyapot kevésnek tűnik (lehet hogy nem az), de még ez mellett is eltörpül mind a gipszkartonnak, mind az OSB-nek a hőszigetelő képessége, szóval már 5 cm-es kőzetgyapot mellett sem fog sokat számítani hőszigetelés szempontjából, hogy OSB-t vagy gipszkartont használsz. Kb. a kőzetgyapot fogja adni a szigetelés 95%-át és az OSB/gipszkarton a maradék 5%-ot, szóval nem igazán van jelentősége, ha csak a hőszigetelést vesszük alapul.

Viszont az OSB jobban passzol a garázsba a fentebbi okok miatt, ráadásul hulladék fog keletkezni mindkettőből, de amíg a gipszkarton építési hulladék, addig az OSB-hulladékból legalább jó gyújtóst lehet vagdalni, vagy felhasználhatod polcnak is a garázsba. Még egy ok az OSB mellett, hogy a gipszkartonnal ellenben az OSB csupaszon is mutat, így elég csak megkenni valami lakkal vagy lazúrral, de akár még ezt is kihagyhatod.


Szóval szerintem OSB, és én inkább 8-10 cm kőzetgyapotot raknék az oldalfalakba is (esetleg hungarocellt (polisztirolt), az nem esik össze hosszabb idő után sem).

2016. nov. 18. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes választ., te vagy a negyedik aki ezeket az érveket hozza fel, úgyhogy nyert az OSB. :) köszi még egyszer!
2016. nov. 18. 10:17
 3/5 anonim ***** válasza:

Ja még annyi, hogy az 5 cm helyett 8-10 cm kőzetgyapot sokkal komfortosabb érzetet ad ha odabenn vagy, ez főleg akkor jelentős, ha szándékodban áll hosszabb ideig is mókolni ezt-azt a garázsban (pl. szeretsz barkácsolni). Ilyen esetben csak a fűtésen megspórolt pénz kb. 3-5 év alatt visszahozza a 8-10 cm-es kőzetgyapot plusz árát az 5 cm-eshez képest, és azt a meleget tovább is megtartja, amit benn képzel (ritkábban kell rakni a kályhába, ritkábban kell hamuzni, koszolni, takarítani). Ha magára hagyod napokra a garázst, akkor vastagabb szigetelés mellett lassabban és kevésbé is hűl le a levegő odabenn, kisebb az esélye hogy mínuszba szaladjon odabenn a hőmérséklet, és a pára is kevesbé lesz hajlamos kicsapódni a belső falra. Nyáron pedig egy kicsivel kevésbé melegszik át, jobban el van szeparálva a kinti 35 fokoktól. Szóval összességében szerintem megéri vastagabb, vagy néhány gurigával több kőzetgyapotot venni, ennyit pluszban rááldozni, hosszabb távon meghálálja a dolgot.


Egy nagy hátránya van az OSB-nek a te esetedben a gipszkartonnal szemben, az, hogy éghető, tehát fokozottabban tűzveszélyes a garázsod, ha OSB-ből csinálod gipszkarton helyett. De ha ezt észben tartod és odafigyelsz rá (elsősorban pl. a kályha helyének kialakításánál), akkor nincs vele semmi baj.

2016. nov. 18. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Igen, már a vastagabb kőzetgyapottal is megbékéltem, meg lesz a 10cm.

Szerinted ez a fólia megfelel az OSB és a gyapot közé?

[link]

Köszi!

2016. nov. 18. 23:19
 5/5 A kérdező kommentje:
Na ez mondjuk hülye kérdés volt, ott van a termékleírásban, hogy pont erre való :)
2016. nov. 18. 23:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!